ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

Aktualności

03.12.2019 16:14 - Mariusz Danielak

Święta z metalem w Progresji

Święta z metalem w Progresji

Warszawska Progresja już w niemal świątecznej atmosferze proponuje dwa duże metalowe wydarzenia: Merry Christless i Metalową Wigilię. Poniżej ich szczegóły.

15.12.2019 - Merry Christless - Triumph of Death + Furia + Dodheimsgard + Bölzer + Blaze of Perdition + Matterhorn

New Aeon Musick oraz Knock Out Productions prezentują pełny skład koncertu Merry Christless 2019 w Warszawie! Już 15 grudnia 2019, w warszawskim klubie Progresja, wystąpią: Hellhammer: Triumph of Death, Furia, Dodheimsgard, Bölzer, Blaze of Perdition oraz Matterhorn.

W 2016 roku w rozmowie z magazynem „Old School Metal Maniac” Tom Gabriel Warrior ujawnił, że planuje uczcić zespół Hellhammer poprzez zebranie sprawdzonych muzyków i zagranie koncertów z utworami pionierów black i death metalu. Jesienią 2018 roku charyzmatyczny Szwajcar obwieścił powstanie formacji Hellhammer: Triumph Of Death.
Oryginalny zespół nigdy nie zagrał koncertu i istniał ledwie kilkanaście miesięcy, od 1982 do 1984 roku, by następnie zniknąć ze sceny i zrobić miejsce dla innego giganta metalu, Celtic Frost. Dostajemy niepowtarzalną okazję obcować z klasyką gatunku!

Furia od początku wyróżniała się tekstami Nihila. Oszczędnymi w słowach, specyficznych w przekazie i emocjach. Z czasem zaczęła zmieniać się muzyka zespołu, odchodząc od bardziej klasycznego black metalu, aż doszła do etapu, który sami twórcy określili mianem nekrofolk. Warto też wspomnieć, że twórczość Furii docenił wybitny reżyser Jan Klata, zapraszając Furię do udziału w inscenizacji „Wesela” Wyspiańskiego.

Black metal niejedno ma drugie imię. Ten rodzaj czarnego metalu, który od 1994 roku eksploruje założony w Oslo przez Vicotnika zespół Dødheimsgard (DHG), zaczynał od dość ekstremalnej odmiany black metalu, by po kilku latach znacząco się od niego oddalić i skierować twórcze poszukiwania w stronę różnych dźwiękowych eksperymentów. Dziś Dødheimsgard/DHG można śmiało zaliczać do klasyków alternatywnego, awangardowego metalu/black metalu.

Szwajcarski Bölzer jest już w Polsce regularnym gościem. Duet, porusza się po terytoriach black i death metalu, a w ostatnich latach nie zawahał się skręcić także w spokojniejsze rejony. To, czego możemy się spodziewać to fantastycznie połączenie elementów doomu, black metalu i surowo brzmiącego oldschoolowego death metalu.

Black metal w wykonaniu Blaze Of Perdition jest niezwykle dojrzały, starannie zaaranżowany, cechuje się wyjątkowym klimatem, melodiami i niesamowitą głębią przekazu. Z całą pewnością zespół jest dziś jednym z najważniejszych reprezentantów polskiego black metalu.

Panowie Nekroking, Tim Tot i Morbid tworzą powstały w 2012 roku w Zurychu ciekawy szwajcarski zespół Matterhorn. Nazwa kapeli to jeden z największych szczytów alpejskich, dzielących Szwajcarię i Włochy. Muzyka tria z kolei podzielona jest na elementy death i speed metalu, które zaserwowane są w polewie mocno garażowej i oldschoolowej.

21.12.2019 - Metalowa Wigilia 2019 - Sólstafir + Primordial + Carpathian Forest + Infernal War + Arkona

Metalowa Wigilia powraca! Po trzech latach przerwy Massive Music reaktywuje festiwal oraz tradycję organizowania ostatniego koncertu roku z pełnym rozmachem. W tym roku w warszawskiej Progresji wystąpią: SÓLSTAFIR, Primordial, CARPATHIAN FOREST, Infernal War oraz Arkona (PL).

Pierwsza edycja Metalowej Wigilii odbyła się w 2012 roku, jeszcze w starej lokalizacji klubu Progresja. W ciągu kolejnych lat festiwal odbył się pięć razy (liczą podwójną Wigilię w 2016, to sześć razy), podczas których wystąpiły takie zespoły jak Mayhem, Watain, Tryptikon, Moonspell, Marduk, Vader oraz wiele innych.  Widzimy się 21 grudnia 2019 w Warszawie, w klubie Progresja. Niech nowina się niesie po świecie. Gwiazdą imprezy będzie Sólstafir - muzyczny towar eksportowy Islandii. Zespół założony w 1995 w Reykjaviku ciągle ewoluował i rozwijał swoje charakterystyczne brzmienie. Grupa wydała sześć albumów, w tym świetnie przyjęte „Ótta” i „Svartir Sandar”. Do Polski wracają w ramach cyklu koncertów z okazji 10-lecia wydania płyty „Köld”, którą zespół odegra w całości.

Primordial - Jedna z najbardziej popularnych irlandzkich grup metalowych. Ich muzyka łączy elementy pagan, black metalu i folku. Na Metalowej Wigilii wystąpili już w 2015 roku. Zagrali wtedy kapitalny koncert - czas na powtórkę!

Carpathian Forest - Kultowa black metalowa grupa powraca! Będzie to ich pierwszy koncert w Polsce po reaktywacji w 2017 roku. Jak się prezentują scenicznie na pewno wiedzą ci, którzy byli obecni na pamiętnym koncercie w studiu TVP w krakowskich Krzemionkach w 2004 roku.

Infernal War - Prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna i bezkompromisowa polska grupa black metalowa. Infernal War sieje nienawiść i zniszczenie od roku 1997. Zespół jest jednym z najlepszych polskich przedstawicieli blackowego undergroundu.

Arkona - polski black metalowy zespół powstały w 1993 roku. Grupa nagrała 6 studyjnych albumów, a także wiele splitów i demek. Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych zespołów polskiego blackowego podziemia. Ich ostatnia płyta „Lunaris” zebrała fantastyczne recenzje na całym świecie.
 

 

kolejne informacje:

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Natalie C with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2021 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.