ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

Aktualności

30.03.2020 19:59 - Mariusz Danielak

Gong pierwszą gwiazdą Summer Fog Festival 2020!

Gong pierwszą gwiazdą Summer Fog Festival 2020!

U schyłku lata odbędzie się druga edycja festiwalu, który za cel postawił sobie promocję rocka progresywnego i psychodelicznego. Nie jest to żadna mglista obietnica. W ubiegłym roku główną gwiazdą był Nick Mason, perkusista Pink Floyd. Tegoroczna edycja odbędzie się 12 września w warszawskim klubie Progresja.

- Pochlebne komentarze i opinie na temat poprzedniej edycji Summer Fog Festival utwierdziły mnie w przekonaniu, że warto ten projekt kontynuować. Skoro tak wielu artystów z Polski i Europy pyta: czy możemy zagrać na Summer Fog Festival 2020?, to dla mniej najlepszy znak, że to potrzebna impreza. Polacy niezwykle cenią sobie muzykę progresywną, więc działam tak jak obiecałem. Pomysł na unikatowy festiwal będę rozwijał – mówi Kamil Kubica, pomysłodawca i organizator festiwalu.

Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w Warszawie. Na Torwarze, 27 lipca 2019 r. wystąpili: Amarok, Believe, Soft Machine, David Cross (ex King Crimson) band feat. David Jackson (ex Van der Graaf Generator), Nick Mason’s Saucerful of Secrets. Szczególnie entuzjastycznie fani oraz krytycy przyjęli występ tego ostatniego. Był to pierwszy koncert legendarnego perkusisty w Polsce. Muzyk Pink Floyd nie krył swojego zadowolenia z pobytu w Warszawie.

- To był nasz ostatni koncert na trasie. Oczywiście byliśmy odrobinę zmęczeni, ale przyjęcie, jakie otrzymaliśmy w Warszawie dodało nam nowej energii. Publiczność była niesamowita, na żadnym innym koncercie ludzie nie reagowali tako żywiołowo. Nie wiem czemu, ale nasi technicy mieli jakieś obawy przed koncertem w Polsce. Okazało się, że produkcja również stała na najwyższym poziomie. Był to dla nas wszystkich niezwykle udany wieczór i występ. Mam nadzieję, że nikt z fanów również nie wyszedł rozczarowany – powiedział Nick Mason, perkusista Pink Floyd.

Druga edycja Summer Fog Festival zagości w klubie Progresja (Fort Wola 22, Warszawa) 12 września 2020 r. Bilety pojawią się w sprzedaży w pierwszych dniach maja. Organizator zapewnia, że do tego momentu ogłosi już pełny skład zespołów, które wystąpią. Zespoły będą ogłaszane w tygodniowych odstępach. Wraz z ogłoszeniem ostatniego, do sprzedaży zostaną wprowadzone karnety.

Jako pierwszy zostaje podany do wiadomości publicznej zespół Gong. To grupa, którą niezwykle trudno zdefiniować, idealnie więc wpasowuje się w formułę Summer Fog Festival.

- Pierwsze ogłoszenie powinno ucieszyć tych, którzy cenią granie nieoczywiste. Gong zmienia style, żongluje koncepcjami. Ci artyści wciąż i wciąż poszukują. Czasem ich koncerty to jedna rozedrgana improwizacja, czasem niebywale przemyślana konstrukcja. W Warszawie będzie na pewno wspaniale, a zarazem nieprzewidywalnie. Wiem jak długo polscy miłośnicy progresywnego grania czekali na koncert tej grupy. Jestem dumny z faktu, że to właśnie na Summer Fog Festival formacja Gong wystąpi w Polsce po raz pierwszy – dodaje K. Kubica.

Gong wystąpi jako gwiazda na warszawskim Summer Fog Festival, 12 września, sobota. Klubie Progresja, Fort Wola 22. Wkrótce następne ogłoszenia!

Grupa Gong powstała w 1968 r. i jak większość grup z tamtych lat, tak i jej członkowie postanowili tworzyć muzykę, której nikt nie będzie w stanie zaszufladkować. Przypisuje się więc zespołowi style: psychodelii, kosmicznego rocka, jazzu, awangardy, krautrocka, rocka elektronicznego, rocka eksperymentalnego, rocka progresywnego i surrealistycznych krajobrazów dźwiękowych. Zarazem, Gong jest uznawany za jedną z grup, protoplastów punk rocka. Gong w zamyśle założycieli miał być niczym zawsze zmieniająca się istota, która wiecznie przenosi się na nieznane - podświadome - terytoria. Zespół wydał kilkadziesiąt płyt studyjnych i koncertowych, do pełnej dyskografii zaliczyć jednak trzeba również płyty wydane przez projekty poboczne, powiązane z grupą. Były to: Planet Gong, Mother Gong, Pierre Moerlen’s Gong, Gongzilla, NY Gong i Gongmaison. Burzliwe dzieje formacji, to nie tylko ciągłe zmiany muzycznych stylów, ale również przetasowania personalne. Poprzez lata istnienia zespołu przez szeregi grupy przewinęło się blisko pięćdziesięciu muzyków praktycznie z każdego kontynentu. Taki zestaw różnorodnych osobowości musiał przynieść niepowtarzalne kompozycje i koncerty, z których każdy był zupełnie odmienny od poprzednich. Na Summer Fog Festival 2020 Gong przyjedzie w składzie: Kavus Torabi – gitara, wokal; Dave Sturt – gitara basowa, wokal; Fabio Golfetti – gitary, wokal; Cheb Nettles – perkusja, wokal; Ian East – saksofon, flet. Ten właśnie skład towarzyszył jednemu z najważniejszych muzyków Gong - Daevidowi Allenowi. Zmarły w 2015 r. australijski kompozytor, gitarzysta i poeta był założycielem grupy. Nagrywał oraz koncertował pod wieloma pseudonimami i wielu zespołach. Z muzykami, którzy pojawią się na scenie Progresji występował jeszcze w 2014 r. promując album “I See You”. Jego życzeniem i wolą było, by artyści kontynuowali działalność Gong. Artysta pragnął, by tworzyli nową muzykę nasyconą duchem nieokiełznanej grupy. Muzycy dotrzymali słowa i w 2016 r. wydali album “Rejoice! I’m Dead!”, a następnie ruszyli w trasę koncertową. W 2019 r. ukazała się płyta “Universe Also Collapses”, a zespół dzięki swym dynamicznym koncertom zyskał nowych fanów.

kolejne informacje:

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.