ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Cafeine ─ Nouveaux Mondes w serwisie ArtRock.pl

Cafeine — Nouveaux Mondes

 
wydawnictwo: Musea Records 2000
 
1. Hubble - 7:04
2. L'or des Indes - 8:45
3. Voler en Éclats - 8:10
4. Les Conquérants - 3:12
5. Don Juan - 8:18
6. Atomik - 5:52
7. Alexandre - 9:50
8. My Only Quest - 4:33
9. Cathédrale - 10:44
 
Całkowity czas: 66:30
skład:
Christophe Houssin - keys; Patrick Jobard - guitars; Jean Christophe Lamoureux - bass; Régis Bravi - drums; Guests: Christian Decamps,Sonia Nédélec, Jean-Baptista Ferracci, Cyril Grimaud,Pierre-Yves Theurillat, Julia Vander - voc;
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 2, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: * Bez oceny
23.11.2000
(Recenzent)

Cafeine — Nouveaux Mondes

Zdarza się, że w przypadku bierności wytwórni płytowej asm zespół musi zadbać o swoją promocję. Tak też zdarzyło się tym razem - francuska grupa Cafeine, najwyraźniej dumna ze swojego nowego albumu Nouveaux Mondes, przysłała nam jego kopię. I juz po pierwszym przesłuchaniu zgodziłem się z nimi, że płyta ta godna jest szerszego rozgłosu.

Cafeine nagrali przedtem tylko jedną płytę: La Citadelle z 1994 roku. Tak długi odstęp czasowy musi świadczyć o tym, że na swoim nowym albumie chcieli wykorzystać wszystkie swoje możliwości i dopracować go do perfekcji. Rzeczywiście, dopieszczone, bogate, symfoniczne brzmienie zachwyca od samego początku. Zespół tworzy czwórka muzyków: Christophe Houssin (klawisze), Patrick Jobard (gitary), Jean Christophe Lamoureux (bas) i Régis Bravi (perkusja). Ale to dopiero początek listy płac: do współpracy zaproszono doborowe grono wokalistów: Christiana Decampsa (Ange), Sonię Nédélec i Jean-Baptista Ferracci (Minimum Vital), Cyrila Grimauda (Hauteville), Pierre'a-Yves Theurillata (Galaad) i Julie Vander (Magma). W efekcie każdy utwór śpiewany jest przez kogoś innego - ale o dziwo nie psuje to zupełnie spójności albumu. Zapewne po części wrażenie to jest zasługą niepowtarzalnego brzmienia francuskojęzycznych tekstów, ale i sam dobór znakomitych bez wyjątku wykonawców jest godny uznania. A że do nich dochodzą jeszcze goście na instrumentach smyczkowych i drewnianych, efektem jest bardzo ciepła, symfoniczna płyta, z wyraźnymi wpływami muzyki klasycznej. Gitara pełni tutaj przede wszystkim rolę instrumentu solowego, nigdy nie proponując cięższych riffów. Jeżeli muzyka Cafeine zabrzmi potężnie, to dzięki wspólnemu akordowi wszystkich instrumentów. Czasem słychać w niej harmonie bliskie neoprogressive spod znaku Pendragon, czasem zadźwięczą inspiracje folkiem, ale wszystkie te wpływy są starannie wymieszane w jeden, "kofeinowy" koktajl. Słucha się jego wyśmienicie od początku do końca, ale dwa moje ulubione fragmenty to: Hubble i Alexandre. Hubble to naprawdę doskonały, progresywny początek, z kilkoma dynamicznymi i finezyjnymi przejściami i zmianami rytmu. Alexandre rozpoczyna sie partią wokalną wspartą pięknym fortepianowym podkładem, by w drugiej części rozwinąć się w błyskotliwy instrumentalny temat, w którym partię solową podejmują na zmianę klawisze i gitara. Choć małych muzycznych perełek jest tu więcej, to Nouveaux Mondes robi największe wrażenie, gdy słucha się jej w całości, a nie wybiera tylko najsmakowitsze kąski. Ten zaskakująco dobry album polecam wszystkim, ale w szczególności wielbicielom Minimum Vital. Cafeine gra na co najmniej tym samym poziomie, zarówno pod względem dynamiki, precyzji, jak i czarujących melodii.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.