ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Karnataka ─ The Storm w serwisie ArtRock.pl

Karnataka — The Storm

 
wydawnictwo: Immrama Records 2001
 
1. Heaven Can Wait 5:15
2. Dreamer 3:40
3. The Journey 8:25
4. Hay 4:30
5. Love And Affection 4:43
6. I Should Have Known 6:16
7. Everything Must Change 5:30
8. Shine 4:51
9. Writing On The Wall 5:21
10. The Storm 8:51
 
Całkowity czas: 57:24
skład:
Rachel Jones: voc. / Jonathan Edwards: key. / Ian Jones: bass, acoustic g., samples, bodhran / Paul Davies: electric g. / Gavin John Griffiths: dr
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 5
Niezła płyta, można posłuchać.
› 40
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 5
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 5
Arcydzieło.
› 10

Łącznie 65, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: * Bez oceny
10.01.2002
(Recenzent)

Karnataka — The Storm

Przyznam się szczerze, że jest to moje pierwsze spotkanie z tym zespołem, i aż dotąd nazwa Karnataka niewiele mi mówiła. Jednakże to co usłyszałem zachwyciło mnie na tyle, aby coś więcej o nich napisać. Zespół powstał w Walii w 1996 roku, by po dwóch latach działalności wypuścić na rynek swój debiutancki album, zatytułowany po prostu "Karnataka". Jednak w świadomości szerszego grona fanów zaistniał dopiero w 2000 roku wraz z wydaniem właśnie "The Storm", który to m.in. przyczynił się do dwukrotnego nagrodzenia grupy na gali Classic Rock Society: dla najlepszego "nowego" zespołu, oraz dla Rachel Jones, jako najlepszej wokalistki.

Muzykę Karnataka można scharakteryzować jako monumentalny, delikatny art-rock z wpływami celtyckimi. I choć w ich twórczości nie występują elementy muzyki celtyckiej typu stricte, to w obydwu występuje ten sam rodzaj tęsknoty i nostalgii. Sam zespół porównywany jest najczęściej do Iona, i mimo że obie grupy poruszają się po zbliżonych muzycznie terytoriach, to wydaje mi się, że Karnataka zdołała wypracować własne brzmienie. Ich twórczość w znacznie mniejszym stopniu oparta jest na partiach symfonicznych, koncentrując się raczej na naturalnym brzmieniu i po prostu dobrych melodiach.

"The Storm" słucha się dzięki temu bardzo przyjemnie, jest to muzyka niezwykle kojąca, pełna ciepła i nostalgii, a przy tym bogata w ciekawe rozwiązania i piękne momenty. Najważniejszy jednak wydaje się być pierwiastek "metafizyczny": jest to płyta niezwykle emocjonalna i uduchowiona, wahająca się od spokojnych, akustycznych pasaży, do niesamowitych eksplozji natężenia dźwięków, w których ze zdwojoną siłą wybuchają nagromadzone emocje. Charakter ten podkreślają dodatkowo niesamowite wokale Rachel Jones. Jej wielowarstwowe, nakładające się na siebie partie wydają się być wszechobecne i w połączeniu z muzyką wywierają niesłychanie silne wrażenie na słuchaczu. Płyta właściwie nie ma lepszych i słabszych momentów: w równym stopniu zachwyca mnie saksofon w końcówce "Hay", chwytliwa melodia w "Love And Affection", ekspresyjny refren "Everything Must Change", czy piękna gitarowa solówka w utworze tytułowym. Być może mój odbiór "The Storm" jest bardzo subiektywny, ponieważ jestem miłośnikiem zarówno art-rocka, jak i muzyki celtyckiej, ale muszę przyznać że jest to jeden z pięciu najpiękniejszych krążków, jakich dane mi było wysłuchać w 2001 roku i myślę, że dla fanów Iona, lub Mostly Autumn ta płyta to pozycja obowiązkowa.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.