ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Renaud García-Fons   ─ La Línea del Sur w serwisie ArtRock.pl

Renaud García-Fons — La Línea del Sur

 
wydawnictwo: Enja Records 2009
 
1. La Línea del Sur (7:21)
2. Caballera de mi Amor (6:20)
3. Gare Saint Charles (4:03)
4. Valsería (4:30)
5. El Agua de la Vida (5:28)
6. La Silhouette (5:14)
7. Nada (2:00)
8. Agua dulce (4:53)
9. Cante del Barco (3:20)
10. Veré (6:27)
11. Enamorada (3:14)
 
Całkowity czas: 51:34
skład:
Renaud García-Fons – 5 –string double bass / David Venitucci – accordion / Kiko Ruiz – flamenco guitar / Pascal Rollando – percussion / Esperanza Fernández – vocals on 2, 5, 11
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 1
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 1, ocena: Album jakich wiele, poprawny.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
17.03.2010
(Recenzent)

Renaud García-Fons — La Línea del Sur

Renaud García-Fons to pochodzący z Paryża kontrabasista o katalońskich korzeniach. Moje pierwsze spotkanie z jego muzyką nastąpiło podczas koncertu, który przed dwoma laty dał w Warszawie. Promował wówczas płytę „Arcoluz” nagraną w trio z Kiko Ruizem na gitarze flamenco i obsługującym perkusjonalia Pascalem Rollando. Ich występ był magiczny, a gra lidera robiła niesamowite wrażenie. Nigdy wcześniej ani później nie widziałem, by ktoś grał na kontrabasie w ten sposób. W jego rękach instrument brzmiał tak, jak nigdy nie pomyślałbym, że to w ogóle możliwe. Muzyka łączyła w sobie pasję flamenco, swobodę jazzu, lekkość klasyki, tworząc niezwykle barwną i piękną fuzję dźwięków, którą trzeba usłyszeć na własne uszy.

Najnowsza płyta artysty, zatytułowana „La Línea del Sur”, dostarcza doskonałej okazji, by zanurzyć się w jego muzycznym świecie. Pomyślana jest jako podróż przez wyimaginowane Południe; magiczną krainę, która łączy w sobie muzyczne tradycje wielu regionów i kilku kontynentów. Czego tu nie ma: tango, flamenco, jazz, żar, pasja, spokój, wyciszenie, umiar, wirtuozeria, ogień… wszystko to splata się w jedną, porywającą całość. Do grupy dołączył David Venitucci na akordeonie i jego wkład w brzmienie jest dość istotny. Muzyka stała się gęstsza, mniej w niej swobodnej wymiany między poszczególnymi instrumentalistami, a więcej gry zespołowej, złożonych aranżacji, wyrazistych tematów. Dodatkowo w trzech utworach udziela się Esperanza Fernández, której przejmujący głos nadaje całości nowego wymiaru. Najbardziej jednak czaruje García-Fons; jego gra olśniewa pięknem, bogactwem i harmonią, wynosząc się ponad to, co zwykle kojarzymy z brzmieniem basu. Zwłaszcza w bardziej lirycznych momentach, kiedy instrument porusza się po niewyobrażalnie wysokich rejestrach, dosłownie jakby śpiewał, wrażenie jest niesamowite.

„La Línea del Sur” to płyta, którą trzeba poznawać, by ją w pełni docenić, wyłowić z gęstwiny dźwięków wszystkie te wspaniałe zagrania, pełne pasji solówki, nastrojowe momenty. Każdemu utworowi towarzyszy zamieszczone we wkładce zdjęcie Javiera Arcenillasa, która stanowiło inspirację dla jego powstania. Wystarczy wpatrzyć się w te fotografie, wsłuchać się w dźwięki, i można znaleźć się na owym malowniczym Południu, z którego ciężko wrócić do rzeczywistości. Muzyka ta nie ma oczywiście nic wspólnego z rockiem, ale jest niezwykle piękna i polecam ją każdemu, kto otwarty jest na nieco inne dźwięki.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.