ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Katatonia  ─ The Longest Year [EP]  w serwisie ArtRock.pl

Katatonia — The Longest Year [EP]

 
wydawnictwo: Peaceville Records 2010
dystrybucja: Mystic
 
1.The Longest Year [4:37]
2. Sold Heart [4:32]
3. Day & Then The Shade (Frank Default Remix) [5:36]
4. Idle Blood (Linje 14) [3:23]
Videos: 5. The Longest Year (directed by Charlie Granberg)
6. Day & Then The Shade (directed by Lasse Hoile)
 
Całkowity czas: 18:08
skład:
Jonas Renkse – lead vocals / Anders "Blakkheim" Nyström – lead & rhythm guitars / Fredrik "North" Norrman – lead & rhythm guitars / Mattias "Kryptan" Norrman – bass guitar / Daniel Liljekvist – drums, percussion
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 1
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 3, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
16.06.2010
(Recenzent)

Katatonia — The Longest Year [EP]

Mała płytka Katatonii, której, choć ukazała się oficjalnie w marcu bieżącego roku, polscy fani nie mogli nabyć podczas dwóch koncertów formacji w Krakowie i w Warszawie. EP-ki mają to do siebie, że rzadko bywają dziełami wybitnymi i zazwyczaj wzbudzają więcej kontrowersji, niż zachwytów. No i są skierowane raczej do zagorzałych fanów posiadających „wszystko”, omijając innych, mających znaczne luki w dyskografii kapeli.

Wszystkie powyższe uwagi dotyczą także i tego recenzowanego krążka. To pierwsze wydawnictwo Szwedów od pojawienia się w ubiegłym roku – najlepszego moim zdaniem albumu w ich dyskografii – „Night Is The New Day”, będące naturalnie nawiązaniem do niego (także pod względem graficznym). Na „The Longest Year” dostajemy bowiem cztery kompozycje ze wspomnianej dużej płyty, w tym tytułowy, w albumowej wersji. To piękna rzecz (która zresztą na „Night Is The New Day” nie jest?!), warta wypromowania na tego typu blaszce. Przy dwóch innych piosenkach z regularnej płyty - „Day & Then The Shade” i „Idle Blood” już pogrzebano, a konkretnie pomieszali Frank Default i Jonas Renkse. Pierwsza z nich zaczyna się jeszcze bez sensacji - klimatyczne dźwiękowe plamy instrumentów klawiszowych i głos Renkse, odarty z gitarowego ciężaru. Za chwilę jednak robi się zaskakująco wraz z wejściem rytmu techno! Połączenie katatonicznej nostalgii z tanecznym, syntetycznym bitem, brzmi kontrowersyjnie, choć z drugiej strony ma prawo intrygować. Magicznej wręcz urody „Idle Blood” traci nieco na ciężkim, łopatologicznym i mało subtelnym rytmie w zwrotce, jednak jego lekki refren oddaje niezwykłość tej kompozycji. Największą atrakcją tej płyty jest jednak zupełnie nowa rzecz zatytułowana „Sold Heart”. Utwór idealnie wpasowujący się w jej charakter. Nastrojowy, ascetyczny, z ładną melodią i bez ciężkich gitar, z dominującym nad wszystkim głosem Renkse. Zdecydowanie potwierdzający kierunek, w którym zmierza Katatonia. Kierunek, w którym kształtowany przez instrumenty klawiszowe klimat dominuje nad ciężarem.

No i są jeszcze na tej płycie dwa teledyski do kompozycji "The Longest Year", w reżyserii Charlie Granberga oraz do "Day & Then The Shade", za który odpowiedzialny jest znany doskonale choćby fanom Porcupine Tree, Lasse Hoile. Pierwszy, bardziej tradycyjny, skąpany w czerwieniach i czerni, z widocznym Renkse, w jakiś sposób nawiązujący do stylistyki „The Night Is The New Day”. Drugi, utrzymany w konwencji horroru, z wielobarwnymi zdjęciami i wszelkimi „robaczkowymi” okropnościami w stylu „Archiwum X”.
 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.