ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Books,The ─ Thought For Food w serwisie ArtRock.pl

Books,The — Thought For Food

 
wydawnictwo: Tomlab 2002
 
1. Enjoy Your Worries, You May Never Have... [4:05]
2. Read, Eat, Sleep [3:46]
3. All Bad Ends All [2:42]
4. Contempt [3:20]
5. All Our Base Are Belong to Them [4:18]
6. Thankyoubranch [5:05]
7. Motherless Bastard [4:11]
8. Mikey Bass [2:52]
9. Excess Straussess [2:06]
10. Getting the Done Job [3:49]
11. A Dead Fish Gains the Power of Observation [1:07]
12. Deafkids [1:10]
 
Całkowity czas: 38:31
skład:
Nick Zammuto - gitary, banjo, efekty taśmowe i elektroniczne / Paul de Jong - skrzypce i inne instrumenty smyczkowe, efekty taśmowe i elektroniczne
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 1, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Recenzja nadesłana przez czytelnika.
Ocena: * Bez oceny
30.07.2003
(Gość)

Books,The — Thought For Food

Mówi się że muzyka Country to takie amerykańskie disco-polo. O ile, choćby ze względów historycznych, teza to nieprawdziwa, należy chyba zgodzić się że jest to muzyka „łatwa, prosta i przyjemna” i adresowana przede wszystkim do rolniczej populacji odpowiednich krajów.

Rdzenna muzyka amerykańska od disco-polo i innych europejskich farmerskich dźwięków, różni się jeszcze jedną zasadniczą cechą. Otóż country jest gatunkiem na tyle popularnym i wpływowym, że inspiruje całą rzeszę bardziej alternatywnych muzyków.* Nietrudno domyślić się, że powstał wręcz cały gatunek ‘innego’ często artystycznego country. Przedstawiciele tego gatunku (zwanego alternative-country-rock) łączą głównie indie i post rockowe brzmienia z instrumentarium i sielskością farmerskiej muzyki amerykańskiej. To miedzy innymi takie zespoły jak Wilco, The Walkabouts czy Lambchop.
Opisywany zespół The Books znajdziemy gdzieś na granicy alt-country i muzyki eksperymentalnej.

Debiutancka płyta The Books - Thought For Food to owoc współpracy gitarzysty Nicka Zamuto i skrzypka Paul’a de Jonga . Niemała zasługę w tworzeniu płyty miały też różne, tak zwane biblioteki audio, których zasoby zostały bardzo bogato wykorzystane w postaci sampli.
Sama muzyka to niezywkle sympatyczne, pozytywne i finezyjne dekonstrukcje muzyki folkowej. Usłyszymy tu i nuty Boba Dylana, i Kennego Rogersa, i wiejskie tańce z łapaniem się za brody a także elementy rocka i popu.
Zespół wyraźnie gustuje w eksperymentach taśmowych – wspomniane liczne sample, bardzo różnego pochodzenia, wypełniające właściwie cały album, mieszają się w wielkim kolażu z pociętymi partiami sielskich skrzypiec, gitar akustycznych i arytmicznej, popękanej perkusji. Komiczne wyrwane z kontekstu dialogi o martwej rybie, człowieku który nagrał muzykę z głosów burzy i ulicy czy dziecka upierającego się, że jakiś wiejski cham jest jego ojcem, wprawią w śmiech każdego słuchacza, a muzyczne zappowskie jaja, łatwość i beztroska w sielankowej grze instrumentalistów, rozpromienią grymas każdego smutasa.
Ambitna, wręcz awangardowa, ale jednocześnie niezobowiązująca i przyjemna letnia muzyka Nick’a i Paul’a jest dowodem na to że i eksperymenty i country mogą być zjadliwe i zapewnić nieposkromioną radość słuchania.

* Prawdziwość tego zdania nie jest w 100% potwierdzona, będę wielce zobowiązany za podanie mi przykładu eksperymentalnego disco-polo.
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.