ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Lemur Voice ─ Insights w serwisie ArtRock.pl

Lemur Voice — Insights

 
wydawnictwo: Magna Carta 1996
 
1. Intuition 6:47
2. Akasha Chronicles 5:05
3. Celestial Haze 2:37
4. Deep Inside 9:29
5. More Of Nothing 6:37
6. Alone 12:37
7. Prime Of Passion 6:49
8. Memory Lane 6:30
 
Całkowity czas: 56:59
skład:
Barend Tromp - bas i gitary akustyczne / Marcel Coenen - gitary / Franck Faber - klawisze / Nathan van de Wouw - perkusja / Gregoor van der Loo - wokal
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 1

Łącznie 4, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: * Bez oceny
03.02.2001
(Recenzent)

Lemur Voice — Insights

Mogło by się wydawać, że taki zespół jak Lemur Voice to ma pecha. Na pozór bowiem maniera jaką prezentuje została już doszlifowana do doskonałości - mowa oczywiście o technicznym progmetalu spod znaku Dream Theater z domieszką stylu tych wielkich ze stajni Magna Carta czyli Magellana i Shadow Gallery. Wielka zresztą szkoda, że debiut Holendrów usłyszałem stosunkowo niedawno - już po peanach jakie wygłosiłem pod adresem później zaczynających grup jak Ice Age czy Dali's Dilemma. Otóż Lemur Voice wcale im nie ustępuje pod wzgledem wyobraźni muzycznej, a wręcz przeciwnie - spotkamy tu nawiązania, które wyżej wymienionym zespołom są raczej obce i zresztą bardzo dobrze.

Napisałem techniczny progmetal ? Hm...sprawa jest o tyle skomplikowana, że panowie z Lemur Voice: Barend Tromp - bas i gitary akustyczne, Marcel Coenen - gitary, Franck Faber - klawisze, Nathan van de Wouw - perkusja tudzież Gregoor van der Loo - wokal nie grzeszą ilością prezentowanych instrumentalnych solówek stawiając raczej na wykreowanie grupowego brzmienia stanowiącego - o czym już wspomniałem - połączenie stylu Teatru Marzeń oraz progmetalowej szkoły Magna Carta. To bardzo waże spostrzeżenie - chodzi tylko o brzmienie - coś jakby zmiksować ze sobą DT oraz Shadow Gallery wycinając indywidualne popisy. Doskonałym tego przykładem jest instrumentalny Akasha Chronicles. To takie kwadratowe szaleństwo - usłyszałem kiedyś z ust mego kumpla - Gaclawa - i całkowicie się z tym zgadzam. Kwadratowe czyli szamoczące się w ramach przyjętego z góry schematu - okreslonego przez wskazane już wyżej odniesienia. Niby wiemy jak ten utwór będzie się dalej rozwijał, ale szczególiki zawsze nas pozytywnie zaskakują - to właśnie owo szaleństwo.

Niemniej to tylko część muzycznego oblicza Lemur Voice - bowiem maniera tego zespołu - co zasygnalizowałem na poczatku - nie wyczerpuje się li tylko w takim czy innym progmetalu - tu dochodzi bardzo silny wątek neoprogressive. Posłuchajcie sobie na przykład More Of Nothing - to nic innego jak cięższy Jadis - bo sposób śpiewania Gregoora niemal w 100 % przypomina Gary'ego Chandlera - brzmienie też bardzo podobne, a przecież na tym się nie kończy - jest i spokojny Deep Inside, są fragmenty suity Alone, są wreszcie spotykane nader często neoprogowe zagrywki klawiszowe. Śmiem zresztą twierdzić, że właśnie owe progrockowe klimaty decydują o wielkości recenzowanej płytki - partie progmetalowe są świetne, ale to granie na tak zwane "jedno kopyto", natomiast fragmenty spokojniejsze wprowadzają jakże pożądane urozmaicenie albumu. Ech, Memory Lane stopniowo cichnie i krążek się kończy - czas więc i na zamknięcie niniejszej recenzji z konkluzją: metalowy neoprog to wciąż obfite pokłady dobrej muzyki - trzeba się tylko do nich dowiercić :-)

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.