ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Reasoning, The ─ Dark Angel w serwisie ArtRock.pl

Reasoning, The — Dark Angel

 
wydawnictwo: Comet Music 2008
 
1. Dark Angel (6:56)
2. Sharp Sea (7:33)
3. How Far To Fall (4:22)
4. Serenity (1:42)
5. Call Me God? (6:09)
6. In The Future (5:06)
7. Absolute Zero (4:44)
8. Breaking The 4th Wall (5:50)
9. A Musing Dream (9:13)
 
Całkowity czas: 51:33
skład:
Rachel Cohen - vocals & percussion / Dylan Thompson - vocals, guitars, mandolin & harmonica / Gareth Jones - vocals & keyboards / Matthew Cohen – bass / Owain Roberts - guitars / Vinden Wylde - drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 1
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 2

Łącznie 4, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
28.07.2011
(Recenzent)

Reasoning, The — Dark Angel

Wakacje w pełni zatem coś lżejszego kalibru. Lżejszego… znaczy się melodyjnego i z ładną panią na wokalu. Brytyjczycy z The Reasoning istnieją już ładnych parę lat, ba – w minionym roku opublikowali nawet trzy (!!!) wydawnictwa (akustyczny krążek Acoustically Speaking, pierwszą w swojej historii płytę DVD, Highway To High Voltage oraz studyjny album Adverse Camber) a jeszcze jakoś nie było okazji o nich napisać. Kapela powstała w 2005 roku z inicjatywy Matthew Cohena, byłego basisty Magenty. Nieco później jego życiową, ale także i muzyczną, partnerką została była wokalistka Karnataki, Rachel Jones (obecnie Cohen). Owocem ich wspólnej - między innymi - pracy stał się, wydany w 2007 roku, bardzo ciepło przyjęty w świecie progresywnego rocka, debiutancki krążek Awakening. Rok później pojawił się recenzowany tu krążek, zaś w 2010 roku mieliśmy już wspomniany wyżej wysyp płyt formacji.

Kto wie, czy Dark Angel nie jest najlepszym i najbardziej reprezentatywnym dla kapeli albumem. Pomostem między sympatycznym i ożywczym debiutem, a niestety średnio udanym Adverse Camber. Mamy tu do czynienia z melodyjnym progrockowym graniem, nieuciekającym wszak od mocniejszej gitary, okraszonym dodatkowo zgrabnie wymieszanymi trzema wokalami (Rachel Cohen, Dylan Thompson, Gareth Jones), z których oczywiście na pierwszy plan wysuwa się ten żeński. Charakterystyczny i rozpoznawalny głos Rachel Cohen ma prawo przywoływać skojarzenia z Karnataką i powinien zachęcić wielbicieli starszego wcielenia tej grupy do sięgnięcia po ten album. Nie powinni też przejść obok niego obojętnie fani wspomnianej już Magenty, Touchstone, czy Mostly Autumn (choć w tej raczej mniej subtelnej  - znanej z ostatnich płyt – odmianie). 

Bardzo dobrze styl The Reasoning charakteryzują już dwa pierwsze, wyraziste numery. Kawałek tytułowy i następujący po nim Sharp Sea zbudowane są na zasadzie kontrastu. W Dark Angel pędząca do przodu, niemalże metalowa, gitara stanowi przeciwieństwo dla zdecydowanie wolniej zaśpiewanych w uduchowiony sposób zwrotki i refrenu. Podobnie jest w rozpoczętym dźwiękami burzy Sharp Sea. Ciężkie riffy sąsiadują z melodyjnymi partiami instrumentów klawiszowych oraz wykonanymi harmonicznie wokalami. Milutko też prezentują się solowe popisy grających unisono dwóch gitarzystów. Ten sam poziom prezentuje A Musing Dream – najdłuższy na płycie i zarazem ją wieńczący. Mamy też jednak tu i rzeczy bardziej jednorodne. How Far To Fall i Breaking The 4th Wall to urocze ballady z ładnymi melodiami. Ponadto w Absolute Zero artyści otarli się nawet o jazz serwując utrzymaną w takiej stylistyce partię instrumentów klawiszowych.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.