ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Yes ─ Yessongs w serwisie ArtRock.pl

Yes — Yessongs

 
wydawnictwo: Atlantic 1973
 
1. Opening (Excerpt from "Firebird Suite") (3:45)
2. Siberian Khatru (8:50)
3. Heart of the Sunrise (11:26)
4. Perpetual Change (14:08)
5. And You and I (9:55)
6. Mood For a Day (2:52)
7. Excerpts from "The Six Wives of Henry VIII" (6:35)
8. Roundabout (8:33)
9. I've Seen All Good People (7:00)
10. Long Distance Runaround
The Fish (13:45)
11. Close to the Edge (18:41)
12. Yours is No Disgrace (14:21)
13. Starship Trooper (9:25)
 
Całkowity czas: 129:16
skład:
Jon Anderson – vocals ; Steve Howe – guitars and vocals ; Chris Squire – bass and vocals ; Rick Wakeman - keyboards; Bill Bruford / Alan White – drums
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 4
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 25
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 18
Arcydzieło.
› 2

Łącznie 50, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: * Bez oceny
15.09.2011
(Recenzent)

Yes — Yessongs

Potrójny album koncertowy (w wersji CD podwójny) niejako podsumowujący okres wchodzenia Yes na muzyczny Olimp. Z dwoma wyjątkami, wszystkie utwory pochodzą tylko z trzech ostatnich płyt studyjnych Yes. Właśnie ten zestaw utworów będzie stanowił przez najbliższe ponad trzydzieści lat koncertowy kanon Yes, do którego będą włączane dosłownie pojedyncze utwory z późniejszych albumów (nie licząc oczywiście aktualnie promowanego, chociaż z tym też różnie bywało).

Abstrahując od repertuaru, przyznam, że uważam Yessongs za najgorszy z koncertowych albumów Yes – głównie ze względu na jakość dźwięku, ale także na wykonanie (w takim Heart of the Sunrise Howe i Squire np. grają zbyt głośno, a Anderson nie wyciąga ostatniego refrenu). Jeśli ktoś chce posłuchać Yes koncertowego – radzę raczej zacząć od któregoś z późniejszych wydawnictw (zwłaszcza że, jak się rzekło, repertuar z Yessongs będzie się na nich powtarzał).  Yessongs są natomiast jedynym w swoim rodzaju dokumentem, jak brzmiał Yes na koncercie w roku 1972.

 

Na dwie rzeczy chciałbym zwrócić uwagę. Po pierwsze –  prawie wszystkie utwory zostały zagrane już z nowym perkusistą, Alanem White’em (jedynie w Perpetual Change i Long Distance Runaround/The Fish, pochodzących jeszcze z trasy Fragile, bębnił Bruford, który zmienił tymczasem barwy na karmazynowe). Po drugie – oprócz kompozycji zespołu i tradycyjnie rozpoczynającej występy uwertury Strawińskiego, na płycie znalazł się medley utworów z solowej płyty Ricka Wakemana o sześciu żonach Henryka VIII, która powstała w trakcie trasy Fragile i pracy nad Close To The Edge. To, że w trakcie tak intensywnej pracy zespołowej Rick miał czas na działalność solową, jest bardzo charakterystyczne – w przeciwieństwie do kolegów nigdy nie był w stanie poczuć się do końca członkiem zespołu i nigdy zespół nie stał się dla niego priorytetem. A sukces Sześciu żon na pewno się do takiego poczucia nie przyczynił.

 

Yessongs pewien etap historii Yes podsumowywał, ale i zamykał. Ostatnie dwa lata to była błyskawiczna jazda do góry na sam szczyt – artystyczny i komercyjny. Ale o wiele łatwiej zdobywać pozycję na szczycie niż jej bronić. Odejście Bruforda – pierwsze w historii zespołu z inicjatywy muzyka – było tylko zapowiedzią kolejnych rozbieżności i tarć. Nic już nie miało być tak proste, jak w tych cudownych latach 1971-72. A jednak... dwie następne płyty uważam za najwspanialsze osiągnięcia artystyczne zespołu obok Close To The Edge.

 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Natalie C with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.