ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Yes ─ Yesshows w serwisie ArtRock.pl

Yes — Yesshows

 
wydawnictwo: Atlantic 1980
 
1. Parallels (7:06)
2. Time and a Word (4:05)
3/ Going for the One (5:22)
4. The Gates of Delirium (22:40)
5. Don’t Kill the Whale (6:50)
6. Ritual (Part 1) (11:48)
7. Ritual (Part 2) (17:07)
8. Wonderous Stories (3:54)
 
Całkowity czas: 78:50
skład:
Jon Anderson – vocals/ Steve Howe – guitars and vocals/ Chris Squire – bass and vocals/ Patrick Moraz – keyboards (4,6,7)/ Rick Wakeman – keyboards (1,2,3,5,8)/ Alan White – drums
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 3
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 1
Arcydzieło.
› 4

Łącznie 10, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
27.10.2011
(Recenzent)

Yes — Yesshows

Drugi album koncertowy Yes i zupełnie różny od pierwszego. Yessongs były wydane zaraz po rejestracji materiału – Yesshows to retrospektywa sprzed paru lat. Yessongs zawierają nagrania z jednego roku i, z wyjątkiem dwóch utworów, jednej trasy – materiał na Yesshows był rejestrowany w ciągu trzech lat i pochodził z trzech tras koncertowych. Ale przede wszystkim – o ile Yessongs to same koncertowe evergreeny, na Yesshows znalazły się utwory, które w późniejszych latach na koncertach były wykonywane rzadko albo nawet w ogóle, czasem przez całe dekady. I dlatego właśnie jest to płyta godna zainteresowania dla każdego Yesfana.

Przede wszystkim można tu znaleźć jedyne w oficjalnej dyskografii nagrania koncertowe Yes z Patrickiem Morazem, z najbardziej ekstremalnie progresywnego okresu działalności zespołu. Dzisiaj, kiedy dostępne są DVD z koncertu na Queens Park Rangers, kiedy Yes w latach 2000. dość często wykonywał Gates of Delirium i Ritual (sam miałem szczęście obejrzeć oba w Spodku w 2001) nie jest to może aż taka rzadkość, ale należy pamiętać, że oba te utwory po odejściu Szwajcara z zespołu nie były wykonywane przez ponad 20 lat. Przy czym o ile Gates... nie wnosi wiele do wersji z Relayera, to Ritual (podzielony na dwie ścieżki, bo się nie mieścił na jednej stronie analoga) brzmi fantastycznie – jest zwiewny, ulotny, Anderson śpiewa tak, że skrzydła rosną, nic nie ustępuje mu Howe. Wartość dodaną w stosunku do wersji studyjnych mają też Time and a Word, na albumie utopiony w orkiestrowym sosie, tu fajnie swingujący, oraz Parallels – uwolnione od organowego akompaniamentu pokazujące rockową energię.

Jak wspomniałem, Yesshows były rejestrowane na aż trzech trasach koncertowych i dzięki temu są swego rodzaju dokumentem ewolucji Yes w tym okresie – od zespołu skrajnie progresywnego do grającego bardziej przystępną muzykę i próbującego znaleźć swoje miejsce w mainstreamie. Ale nikt z fanów słuchających Yesshows w 1980 roku nie wyobrażał sobie pewnie, w jaki sposób miejsce w mainstreamie znajdzie sobie ich ukochany zespół już wkrótce.

 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.