ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Final Conflict  ─ Return of the Artisan  w serwisie ArtRock.pl

Final Conflict — Return of the Artisan

 
wydawnictwo: Gaolhouse Records 2012
 
1. The Calling [1:16]
2. The Mechanic [7:42]
3. The Spark [2:00]
4. Hopes and Dreams [8:40]
5. Around About [7:36]
6. Babylon [5:12]
7. The Harlequin [8:40]
8. Keeper of Conscience [5:20]
9. Return of the Artisan [10:04]
 
Całkowity czas: 56:30
skład:
Andy Lawton – vocals, guitars
Brian Donkin – guitars, vocals
Henry Rogers – drums
Barry Elwood – bass
Steve Lipiec - keyboards
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 1, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 6 Niezła płyta, można posłuchać.
10.01.2013
(Recenzent)

Final Conflict — Return of the Artisan

Kolejny powrót neoprogreswynej kapeli, która dni swej największej chwały przeżywała w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku (pisząc „kolejny” mam na myśli niedawno recenzowany tu przeze mnie album - także brytyjskiego - Jadis). Czyżby panowie chcieli zdążyć przed zapowiadanym końcem świata, wydając krążki pod koniec ubiegłego roku? To delikatnie złośliwe pytanie jest tu nieprzypadkowe. Bowiem Return of the Artisan, pierwsze od 9 lat wydawnictwo kapeli z premierowym materiałem (wydany w 2006 roku Simple był zbiorem nagranych na nowo starszych kompozycji), podobnie jak płyta Jadis, nie poraża czymś szczególnym.

Nie ma tego polotu, a i pewnej dawki nośności, które znamy z Quest, czy wznowionego w 2010 roku przez nasz rodzimy Metal Mind Stand Up. Zresztą, to że muzyków stać na bardzo udane kompozycje pokazało wydane w 2009 roku DVD Another Moment in Time - Live In Poland, z przekrojowym i reprezentatywnym materiałem.

Return Of The Artisan to oczywiście progresywny rock w rzetelnym wydaniu, dobrze zagrany przez doświadczonych muzyków (Andy Lawton, Brian Donkin, Steve Lipiec) wspomaganych przez znacznie młodszą sekcję rytmiczną (Henry Rogers, Barry Elwood). Nie brakuje w nim rozbudowanych, wielowątkowych kompozycji (Hopes and Dreams, The Harlequin, Return of the Artisan), bogato zaaranżowanych na dwie gitary, instrumenty klawiszowe i wokalny dwugłos wspomnianych Lawtona i Donkina. Są też krótsze formy, jak rozpoczęty a cappella i pełniący rolę intro, The Calling, czy mający charakter miniatury w nieco symfoniczno – filmowym stylu, The Spark. Naturalnie, dostajemy w tym wszystkim kilka interesujących fragmentów. Wraz z The Mechanic panowie podążają drogą współczesnego Galahadu, łącząc mocne rockowe riffy z bardziej nowoczesną elektroniką, dorzucając do tego ewidentne Pinkfloydowe wstawki (tak przy okazji – Floydowy jest jeszcze nastrojowy Babylon). Zgrabny jest Hopes and Dreams – z ładnymi partiami gitary solowej, potężnie – jak to u nich - nabijanym rytmem i ciekawymi popisami klawiszowymi. Nie ustępuje mu też następujący po nim Around About, z dobrą melodyką, mający w sobie tę charakterystyczną dla progrocka dawkę patosu i wzniosłości. Niestety, im bliżej końca, robi się coraz bardziej przewidywalnie i nużąco. I nie ratuje nawet tegoż najdłuższa w zestawie kompozycja tytułowa, na początku żwawa, z czasem serwująca krótkie majestatyczne solo. Rzecz dla fanów stylu i kapeli… i to „mocno zdeklarowanych”.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Natalie C with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.