ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Red Jasper ─ A Midsummer Night's Dream w serwisie ArtRock.pl

Red Jasper — A Midsummer Night's Dream

 
wydawnictwo: SI Music 1993
 
1. Sonnet I - 4:31
2. Virtual Reality - 3:54
3. Berkana - 5:29
4. Dreamscape (part I&II) - 13:27
5. Jean's Tune - 4:17
6. Invitation To A Dance - 7:08
7. Treasure Hunt - 5:52
8. Sonnet II - 3:32
 
Całkowity czas: 48:16
skład:
Davey Dodds - lead vocals, mandolin, tin whistles / Robin Harrison - acoustic guitar, 'angel string guitar, electric guitars, backing vocals / Dave Clifford - drums, backing vocals / Jonathan Thornton - bass / Lloyd George - keybords, piano, backing vocals, digital number crunching cabin fever click track brain strain
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 1
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 2, ocena: Album słaby, nie broni się jako całość.
 
 
Ocena: * Bez oceny
05.10.2001
(Recenzent)

Red Jasper — A Midsummer Night's Dream

W dawnych, dobrych czasach istniała sobie wytwórnia SI Music, której zdarzyło się wydać niejedną neoprogresywną perełkę. Niestety: dawne, dobre czasy się skończyły i SI Music poszła pod topór co wielce zmartwiło wielu progfanów. Niektóre pozycje z katalogu naszego nieodżałowanego denata są wznawiane przez inne stajnie (zwłaszcza InsideOutMusic i Verglas Music), ale pozostałe uzyskały status krążków dość trudno teraz osiągalnych. Pomyślałem sobie, że o ile czas pozwoli spróbuję na łamach Caladana przypomnieć kilka mniej znanych wydawnictw sygnowanych charakterystycznym logo SI Music.

Na pierwszy ogień idzie formacja Red Jasper grająca niezwykle ciekawą mieszankę neoprogu i folku. Wiem, że łączenie art - rocka z tradycyjną muzyką ludową to nic nowego, niemniej zespołów grających jak Red Jasper nie było w latach 90 - tych wiele. Jak wiemy królował wtedy neoprogressive czerpiący ile wlezie w sumie również z tradycji tyle że tej dość swieżej, a to Marillionu z Fishem. Na tym tle muzyka bohaterów niniejszej recenzji przedstawia się świeżo i bardzo urokliwie.

Tytuł płytki: A Midsummer Night's Dream kojarzy się oczywiście z przepiękną sztuką Szekspira i jest to skojarzenie jak najbardziej przez zespół zamierzone. Osiem przedstawionych utworów składa się na nocną opowieść o granicy pomiędzy realnością, a iluzją, o meandrach wiodących od miłości ku małżeństwu oraz, a jakże by inaczej, o najprawdziwszej magii.

"Jeśli masz oczy do słuchania i uszy do patrzenia chodź ze mną - do serca kraju". Sonnet I to udane, delikatne zawiązanie całości ze śliczną melodią piszczałki na tle akustycznej gitary i tekstową formą prawdziwego szekspirowskiego sonetu. Przy Virtual Reality następuje wyraźna zmiana nastroju - wchodzi dynamiczna perkusja i tradycyjne, neoprogowe instrumentarium. Mamy do czynienia z niezła piosenką będącą czymś dość niezwykłym biorąc pod uwagę całokształt nastawionego przecież na inne brzmienia krążka. Berkana serwuje nam zwrot do zadumanej, spokojnej melodii, słychać fortepian i skrzypce, powracają ludowe klimaty na czele z tradycyjną melodią taneczną. I tak jest już w sumie aż do końca - spokój i melancholia przeplatana z ostrzejszymi fragmentami gitarowego wymiatania, a wszystko to jako żywo pachnie rozśpiewaną, roztańczoną angielską wsią przebijającą się przez neoprogresywną stylistykę. Najlepszym zapewne numerem jest długi, wyraźnie dzielący się na dwie części Dreamscape, ale niewiele ustępuje mu i instrumentalny Jean's Tune i w całości tradycyjny, tu zaś znakomicie zaaranżowany, Invitation To Dance z owym natchnionym piszczałkowo - wokalnym fragmentem tudzież narastającym finałem. Słuchając jak w takie klimaty można wpleść brzmienie elektrycznej gitary ręce aż same składają się do oklasków. Ale i koniec albumu zapada w pamięć, Treasure Hunt to wyjątkowo piękna wokalna melodia, po której wielu, zróżnicowanych piętrach rozpoczyna się wspaniałe, gitarowe zwieńczenie krążka - podobno folkowego w wyrazie... zaprawdę panowie z Red Jasper bawią się stylistykami nader swobodnie i udanie. Czeka nas jeszcze Sonnet II - bardziej energiczny i bogaty brzmieniowo niż jego początkowy imiennik, niemniej wcale nie gorszy. "Jeśli masz oczy do słuchania i uszy do patrzenia chodź ze mną - do serca kraju". Noc się kończy, tyle różnych dróg przed nami, a na której zastanie nas ciepłe światło dnia ?

Prawdziwie piękna to płyta, gdzie w jedną całość splata się i muzyka, i słowa, a nawet dość szczegółowo opisane w książeczce ilustracje na okładce. Archiwum SI Music ma się czym pochwalić.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Natalie C with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.