ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Minor Giant ─ On The Road  w serwisie ArtRock.pl

Minor Giant — On The Road

 
wydawnictwo: Festival Music 2014
 
1. On The Road [12.34]
2. Dream With Eyes Wide Open [10.22]
3. Lead Me Home [3.52]
4. Hand In Hand [6.32]
5. We Are Strangers Here [4.47]
6. The Last Road [15.46]
 
Całkowity czas: 53:54
skład:
Rindert Lammers - keyboards
Roy Post - drums, percussion
Jordi Repkes - guitars, vocals
Rik van Dommelen - bass, vocals
Jos Heijmans - keyboards, vocals
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 1
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 2, ocena: Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
 
 
Ocena: 6 Niezła płyta, można posłuchać.
19.07.2014
(Recenzent)

Minor Giant — On The Road

Minor Giant to kolejny debiutant w znanej w progresywnym świecie wytwórni Festival Music (ta ma w swoim katalogu między innymi płyty Citizen Cain, Credo, Seana Filkinsa, Manninga, Tinyfish, Twelfth Night, Abel Ganz, Solstice, Cosmograf, czy  Magenty). To holenderska formacja stworzona w 2011 roku przez młodziutkiego klawiszowca Rinderta Lammersa, do którego jako pierwszy dołączył perkusista Roy Post. Historia zespołu nie jest długa, a jednym z ważniejszych jej momentów jest pierwszy występ grupy na holenderskim festiwalu Progmotion we wrześniu 2012 roku, podczas którego Minor Giant supportował legendarny Galahad. Najważniejsza była jednak w tych minionych latach praca nad debiutanckim albumem. Nagrany w studiu The Pitt w Boskoop, przy pomocy między innymi klawiszowca i głównego kompozytora Knihgt Area, Gerbena Klazingi, światło dzienne ujrzał pod koniec czerwca tego roku.

On The Road jest na swój sposób koncept albumem dotyczącym różnych dróg jakie ludzie wybierają w swoim życiu oraz nadziei i siły, których każdy z nas potrzebuje w podróży przez to życie. Troszkę rozmarzona, symboliczna i utrzymana w pastelowych kolorach okładka dobrze oddaje ducha muzyki pomieszczonej na krążku. To progresywny, symfonicznie wręcz zaaranżowany progresywny rock czerpiący głęboko z dorobku stylu z lat siedemdziesiątych, ale też z bardziej współczesnych neoprogresywnych artystów. Na stronie kapeli w opisie dotyczącym muzycznych wpływów można znaleźć między innymi takie nazwy, jak Neal Morse, Spock's Beard, Frost*, Transatlantic, czy Camel. I nie są to złe kierunki, choć słuchając On The Road można też i wymienić IQ, czy holenderski Flamborough Head.

Na On The Road znajdziemy 54 minuty muzyki podzielone na sześć kompozycji. Trzy z nich mają rozbudowaną i dłuższą formę. Są wśród nich dwie najlepsze rzeczy w zestawie – rozpoczynający całość utwór tytułowy oraz zamykający płytę i najdłuższy The Last Road. Znajdziemy na nich wszystko to, co w muzyce Minor Giant najważniejsze. Liczne zmiany tempa i nastroju, symfoniczne aranżacje i przede wszystkim dużo solowych partii klawiszowych i gitarowych. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej, co nie dziwi w kontekście tego, kto jest liderem formacji. Z drugiej strony należy pochwalić bardzo stylową grę na gitarze Jordi Repkesa. Polecam szczególnie jego naprawdę udane, najlepsze na płycie, solo w końcówce The Last Road. Może ono w istocie ucieszyć prawdziwych miłośników progrocka.

Mimo tego jako całość album nie powala. Zespołowi brakuje pomysłu na większą wyrazistość, a płyta jest przewidywalna i brak jej dramaturgii. W efekcie tego poszczególne numery zlewają się w jedną – fakt, że dość spójną – muzyczną masę, pozbawioną przełomowych, mocnych melodycznie momentów.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.