ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Livki, Olivia Anna ─ Strangelivv w serwisie ArtRock.pl

Livki, Olivia Anna — Strangelivv

 
wydawnictwo: Warner Music Poland 2015
 
1. Enter (Livki) [04:18]
2. Internet Is A Weapon (Livki) [03:48]
3. Geek Power (Livki) [05:23]
4. Graduation Day (Livki) [04:05]
5. H-Bomb (Livki) [03:37]
6. Warsaw (Livki) [03:57]
7. Sheldon Cooper (One) (Livki) [03:04]
8. Exploitation (Livki) [05:57]
9. Free World (Livki) [03:43]
10. Kathleen (Livki) [04:41]
11. Subways (Livki) [04:43]
 
Całkowity czas: 47:04
skład:
Olivia Anna Livki – Vocals and Basses, Piano and Programming. Piotr Aleksandrowicz – Guitars. Aleksiej Koczetkow – Violins. Robert Rasz – Drums and Percussion.
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 4
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 6, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
23.05.2015
(Recenzent)

Livki, Olivia Anna — Strangelivv

Zaciśnięte pięści, dość wyzywający strój, gniewny wyraz twarzy – przykuwa uwagę od razu. Już na okładce Olivia pokazuje, że tym razem ma dla swoich odbiorców coś konkretnego do przekazania: od strony tekstowej na „Strangelivv” dostajemy materiał bardziej zwarty niż na debiucie, buntowniczy, mocny. Jest mowa o zderzeniu kultur Zachodu i Wschodu (są nawiązania do tzw. arabskiej wiosny i Malali Yousafzai*, a na zdjęciach w książeczce Livki prezentuje się m.in. w białym czarczafie), konfliktach zbrojnych, wykorzystywaniu jednych ludzi przez drugich (to nawiązując do niewolnictwa, to do niesympatycznych praktyk korporacyjnych), Internecie, który na Zachodzie staje się narzędziem dyskryminacji, a na Wschodzie – walki z dyskryminacją…

Teksty – czasem, jak to z buntem bywa, trochę naiwne – to jedno, ale muzycznie ta płyta to jest petarda: mieszanina różnych stylów, aranżacji, instrumentacji – a wszystko wykorzystane w bardzo przemyślany, pomysłowy sposób. Wstęp jest delikatny – chór, zawodzenie smyczków – ale po chwili wracamy do klimatów znanych z debiutanckiej płyty: mocny, osadzony, pulsujący, pachnący Afryką rytm bębnów ozdabiające całość etniczne elementy… Do „Internet Is A Weapon” i „H-Bomb” wkradły się elementy współczesnego r’n’b (partie wokalne, rytmika) – ten drugi bardzo przyjemnie pachnie też poszukiwaniami Petera Gabriela i Kate Bush. „Geek Power” już od początku rozwija się ciekawie – z jednej strony plastyczne smyczki, z drugiej efektowny, funkujący basowy riff, który pięknie napędza całość – wściekle pulsującą rytmem (zresztą partie gitary basowej, chętnie wysuwane na plan pierwszy. „Graduation Day” dla kontrastu jest lekki, bujający, napędzany melodyjnymi, wszechobecnymi smyczkami. W „Warsaw” Olivia śpiewa na tle głównie gitary basowej (kiedyś podobnie grali Back Door), okazjonalnie gdzieś w tle dołączają smyczki. Jest jeszcze między innymi skoczne, trochę pop-punkowe „Sheldon Cooper” i „Exploitation”, przyjemnie podszyta bluesem i ładna fortepianowa ballada „Subways”…

Oj, sporo dzieje się na tej płycie: jest bogato, ciekawie, wciągająco. „Strangelivv” od pierwszego dźwięku wciąga i nie odpuszcza. A do tego wszystko napisała, zaaranżowała i wyprodukowała jedna osoba – o ile debiutancki album zapowiadał duży talent, druga (dla wykonawcy ponoć najtrudniejsza) płyta nie pozostawia wątpliwości: mamy do czynienia z Artystką naprawdę dużej klasy, mającą własny, osobisty pomysł na muzykę i świetnie go realizującą. Jak na razie – pewne miejsce na liście najlepszych płyt roku.


 

* - 17-letnia pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet, zwłaszcza na rzecz ich prawa do nauki, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.