ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Tommy James & The Shondells ─ Cellophane Symphony w serwisie ArtRock.pl

Tommy James & The Shondells — Cellophane Symphony

 
wydawnictwo: Roulette 1969
 
1.Cellophane Symphony (E. Gray, M. Vale, P. Lucia, R. Rosman, T. James) - 9:38
2.Makin' Good Time (R. Cordell, T. James) - 2:36
3.Evergreen (R. Cordell, T. James) - 2:07
4.Sweet Cherry Wine (R. Grasso, T. James) - 4:20
5.Papa Rolled His Own (P. Lucia, T. James) - 1:46
6.Changes (P. Lucia, R. Grasso, T. James) - 5:36
7.Loved One (M. Vale, T. James) - 3:41
8.I Know Who I Am (R. Cordell, T. James) - 3:53
9.The Love Of A Woman (R. Cordell, T. James) - 4:27
10.On Behalf Of The Entire Staff And Management (R. Cordell, T. James) - 3:56
 
skład:
*Tommy James - Vocals, Guitars, Electric, Acoustic Pianos, Hammond Organ, Harpsichords, Moog Synthesizer; *Eddie Gray - Guitars; *Ron Rosman - Electric, Acoustic Pianos, Hammond Organ, Harpsichords, Moog Synthesizer; *Mike Vale - Bass guitar; *Peter Lucia - Drums, Percussion
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 2, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: * Bez oceny
07.02.2017
(Recenzent)

Tommy James & The Shondells — Cellophane Symphony

Większość ludzi zna grupę Tommy James and The Shondells z łatwych , lekkich przebojów łatwo wpadających w ucho. „Crimson and Clover” , „Mony,Mony” , „I Think We’re Alone Now”  zajęły odpowiednio pierwsze, trzecie i czwarte miejsca na listach przebojów w USA  (W Wielkiej Brytanii grupa nie miała żadnych tego typu osiągnięć).

Tommy James urodził się w 1947 roku a pierwszy swój band założył mając lat dwanaście. Grupa zwała się The Tornadoes a rok później przyjęła już nazwę The Shondells. Łatwość z jaką przyszło  grupie tworzenie szybko wpadających w ucho utworów  doprowadziło do zaszeregowania nagrań zespołu jako bubble-gum music.

Przez dwa lata, 1964-66,  The Shondells działało z powodzeniem na rynku muzycznym, aż lider  powiedział „dość”. Rozpoczął pracę w sklepie muzycznym i sporadycznie pogrywał sobie na estradzie. Długo nie wytrzymał. Już po roku wystartował z nową odsłoną The Shondells.

W tym czasie rynek muzyczny zmienił się, opanowała go psychodelia – i  ta eksperymentatorska, jak i ta łagodniejsza. James umiejętnie połączył oba nurty i rozpoczął pracę nad kolejnymi nagraniami.  Jako Tommy James & The Shondells nagrał  płytę „Crimson and Clover” z fantastycznym tytułowym nagraniem, w którym muzycy wykorzystali  kilka technik twórczego zniekształcenia dźwięku. Wydano ją w styczniu 1969 roku, a pod koniec tegoż roku, w październiku,  ukazała się kolejna pozycja w dyskografii zespołu – „Cellophane Symphony”.  Jest to  jeden z pierwszych albumów w historii muzyki rozrywkowej  na którym wykorzystany został syntezator Mooga. Lider grupy mówił o nim:”Album był bardzo eksperymentalny i chociaż dziś brzmi to nieco archaicznie w tamtym czasie było to nowatorskie.”  Pulsujące różne efekty dźwiękowe uparcie trzymają się wokół powtarzanego riffu, a na to wszystko nakładają się dźwięki syntezatora. Moog nie jest jedyną rzeczą co wyróżnia tą płytę. Cechuje ją szeroki wachlarz brzmień i stylów . Mamy tutaj i rockowe „Makin’ Good Time”, balladę „Evergreen” kolejny słodko psychodeliczny przebój „Sweet Cherry Wine” a do tego dodajmy komediowe „Papa Rolled His Own” i na zakończenie posłuchajmy psychodelicznej balangi w utworze „On Behalf Of the Entire Staff and Management” – taka jest ta płyta. Niby muzyka łatwa i przyjemna, ale bliższa  "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band", niż tradycyjnej muzyce popowej.

Po nagraniu płyty zespół dostał propozycje zagrania na festiwalu w Woodstock. Jednak Tommy James przebywał w tym czasie na Hawajach, a grupa już właściwie nie istniała.

Niedługo potem James rozpoczął z powodzeniem owocną karierę solową,  a jego utwory dosyć często gościły na listach przebojów.

W 2009 roku obie te płyty – czyli „Crimson & Clover”, oraz „Cellophane Symphony” wyszły na jednym CD zatytułowanym „Crystal Blue Symphonies – The Psychodelic Years”. Wydało to Cherry Red. Naprawdę warto. (przyp.redakcji)

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.