ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Amarok ─ The Storm w serwisie ArtRock.pl

Amarok — The Storm

 
wydawnictwo: On-Art. 2019
dystrybucja: Rock Serwis
 
1. Warm Coexistence (7:28)
2. Dark Mode (5:10)
3. Natural Affinity (11:04)
4. All the Struggles (7:30)
5. Uplifting (10:42)
6. Subconsciousness (3:18)
7. Facing the Truth (The Grand Finale) (3:18)
8. The Song of All Those Distant (5:04)
9. The Storm (4:35)
 
Całkowity czas: 58:09
skład:
Michał Wojtas - vocal, backing vocal, vocal effects, acoustic guitar, classical guitar, electric guitar, ebow guitar, keyboards, piano, sampling, percussion, theremin, kankles, frame drums

Konrad Pajek - additional backing vocals (8,9)
Sebastian Wielądek - armenian duduk (2)
Paweł Kowalski - acoustic drums (8,9)
Marta Wojtas - percussions, storm drum, frame drum (6,8,9)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 1

Łącznie 2, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
24.06.2019
(Recenzent)

Amarok — The Storm

Solowy projekt warszawskiego multiinstrumentalisty Michała Wojtasa coraz szerzej rozpościera skrzydła po okresie dość długiej muzycznej hibernacji. Przypomnę, że po wydaniu w latach 2001 - 2004 trzech albumów (Amarok, Neo Way, Metanoia) artysta powrócił z bardzo ciepło przyjętą przez krytykę i publiczność płytą Hunt i - przy okazji - z reedycjami wcześniejszych albumów. Co najważniejsze jednak, projekt uaktywnił się koncertowo dając kilka festiwalowych występów, czy odbywając mini trasę z Colinem Bassem.

Ta piąta płyta jest dosyć niecodzienna, bowiem tak naprawdę jest ścieżką dźwiękową do spektaklu tańca The Storm, którego tematem jest – jak pisze sam Wojtas - walka oraz radzenie sobie z trudnymi emocjami w kontekście wewnętrznych procesów jednostki oraz w relacjach społecznych. To efekt trwającej od ubiegłego roku współpracy artysty z brytyjskim choreografem Jamesem Wiltonem. Jeszcze przed tegoroczną premierą albumu odbywały się sceniczne pokazy, co ważne jednak, w planach są także wspólne występy Amarok i James Wilton Dance Company.

Pod względem muzycznym wielkich zaskoczeń tu nie ma. Wszyscy miłośnicy talentu Wojtasa powinni być usatysfakcjonowani obecnymi w jego twórczości od lat elementami. Bo to album, na którym znajdziemy fascynację artysty ambientem, trip – hopem, elektronicznym bitem stworzonym z sampli, czy nowoczesną elektroniką. To wszystko łączone jest wszakże z bardziej naturalnymi brzmieniami akustycznej gitary, tradycyjnych bębnów albo thereminu czy armeńskiego duduka. Dzięki nim w muzyce Amarok pojawiają się też charakterystyczne dla Wojtasa elementy orientalne. Wystarczy posłuchać zresztą Dark Mode, które gdzieś tam w swoim wyrazie odwołuje się do Gabrielowego Passion. Są też wreszcie bardzo melodyjne i piękne formy gitary solowej kreowane przez lidera projektu. Kluczem dla wielu utworów jest rytm (często o etnicznym zabarwieniu), niekiedy wywołujący u słuchacza pewien trans.

To w większości muzyka instrumentalna, niezwykle ilustracyjna i – co było jej naturalnym założeniem – z pewnością idealnie komponująca się z tanecznymi formami tworzącymi spektakl. Jednak osoby o szerokiej wyobraźni, do tego szukające nieoczywistych aranżacji i brzmieniowych smaczków także mogą czerpać z tego albumu wiele przyjemności.

Pewnym dopełnieniem płyty są dwie kończące album kompozycje - The Song of All Those Distant i The Storm. Zainspirowane przedstawieniem są jednocześnie jedynymi wokalnymi utworami w zestawie. Bardzo atrakcyjne melodycznie i dobrze komponujące się z całością.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.