ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Fren ─ Heavy Matter [SP] w serwisie ArtRock.pl

Fren — Heavy Matter [SP]

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2019
 
1. Heavy Matter [6:22]
2. Pleonasm (live) [13:05]
3. One of These Days (live) [5:36]
 
Całkowity czas: 25:03
skład:
Oskar Cenkier - instrumenty klawiszowe
Michał Chalota – gitara
Andrew Shamanov - gitara basowa
Aleks Fedoriv – perkusja
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
Album słaby, nie broni się jako całość.
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
Album jakich wiele, poprawny.
Niezła płyta, można posłuchać.
Dobry, zasługujący na uwagę album.
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
Absolutnie wspaniały i porywający album.
Arcydzieło.

Łącznie , ocena:
 
 
Ocena: * Bez oceny
30.07.2019
(Recenzent)

Fren — Heavy Matter [SP]

Mała płytka debiutującej na naszych recenzyjnych łamach krakowskiej formacji Fren. Wydana zresztą bardzo oryginalnie. Bo choć muzyka pomieszczona została na zwykłym CD-R, to jednak sama blaszka włożona została w eko-opakowanie, w kopertę z szarego papieru, do tego zawiązana sznurkiem i zalakowana pieczęcią ze znakiem zapytania. Żeby dostać się do płyty należy po prostu rozciąć sznurek. Niby prosta, „ręczna robota”, pokazująca jednak, że panom chce się w ciekawy, wizualny sposób promować swoją muzyką.

A skoro mowa o panach. Jak zapisano we wnętrzu koperty:  Fren to cztery osobowości, które urzeczywistniają swoją unikatową muzyczną czasoprzestrzeń. […] Grupa uformowała się w 2017 roku w Krakowie z inicjatywy pianisty Oskara Cenkiera, gitarzysty Michała Chaloty, basisty Andrew Shamanova oraz perkusisty Oleksija Fedoriva i zdążyła zagrać kilka bardzo ciepło przyjętych koncertów.

Kwartet, choć jeszcze bez długogrającej płyty, miał już okazję zagrać u boku faktycznie zacnych składów, takich jak Caravan, Virgil Donati’s Icefish, czy Stoned Jesus. Zanim jednak padnie tu parę słów o ich muzyce warto przytoczyć małą anegdotę. Otóż podczas niedawnego Summer Fog Festival w Warszawie gitarzysta Fren, Michał Chalota, wręczył, znanemu choćby z Van Der Graf Genarator a tu obecnemu wraz z David Coross Band, Davidowi Jacksonowi, ten właśnie singiel. A Jackson, zupełnie zaskakująco, odpalił: jeśli dajesz mi swoją płytę, to musisz ją podpisać! W ten sympatyczny sposób muzycy wymienili się autografami na swoich wydawnictwach.

To z pozoru drobne zdarzenie sprzed kilku dni, którego byłem świadkiem, może być idealnym wprowadzeniem w muzyczny świat Fren. Świat, w którym jest dużo miejsca dla rockowej tradycji i inspiracji muzyką lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Ich twórczość świetnie zresztą wpasowałaby się we wspomniany przed chwilą festiwal, podczas którego wybrzmiały wczesne nagrania Floydów w wykonaniu zespołu Nicka Masona, zagrał jazz-rockowy Soft Machine oraz David Cross Band. Można tu też dorzucić wymieniony wyżej Caravan.

Na singlu znalazły się trzy instrumentalne nagrania wpisane w 25 minut muzyki. Otwiera go zainaugurowane figurą basową tytułowe Heavy Matter, które w drugiej części zwalnia i okraszone zostaje piękną formą gitary solowej. Najwięcej o nich jednak może powiedzieć drugi i najdłuższy w zestawie (13 minut!) Pleonasm. Ta wielowątkowa kompozycja, z początku nostalgiczna, z jesiennymi dźwiękami pianina, z czasem zyskuje jazz-rockowego żaru, by ostatecznie finiszować w wyciszonych, wręcz w ambientowych klimatach. Płytę zamyka spora ciekawostka – interesująca wersja Floydowego One of These Days, tu – podobnie jak wcześniejszy Pleonasm -  w koncertowym wydaniu.

Polecam ten drobiażdżek, nie tylko ze względu na interesujące dźwięki, ale choćby z tego powodu, iż w niedalekiej przyszłości, może on stać się „białym krukiem”.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2019 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.