ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Damse, Piotr ─ Inside Outside w serwisie ArtRock.pl

Damse, Piotr — Inside Outside

 
wydawnictwo: Lynx Music 2020
dystrybucja: Rock Serwis
 
1. Andromeda (2:52)
2. Coast of siesta (4:34)
3. Duduk dream (5:15)
4. East West (4:26)
5. Maharishi (4:56)
6. Orient express (4:33)
7. The very best of you (5:21)
8. Steel on drums (4:14)
9. Inferno (6:51)
10. Zion (4:45)
11. New life (3:33)
 
skład:
Piotr Damse - keyboards, music smaples, life instruments, software drums programming
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
Album słaby, nie broni się jako całość.
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
Album jakich wiele, poprawny.
Niezła płyta, można posłuchać.
Dobry, zasługujący na uwagę album.
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
Absolutnie wspaniały i porywający album.
Arcydzieło.

Łącznie , ocena:
 
 
Ocena: * Bez oceny
22.06.2020
(Recenzent)

Damse, Piotr — Inside Outside

W lutym tego roku nakładem krakowskiego wydawnictwa Lynx Music ukazał się debiutancki album Piotra Damse zatytułowany Inside Outside. Płyta jest jeszcze jednym odejściem wytwórni od szeroko rozumianego rocka progresywnego i oferuje kompletnie odmienne klimaty.

Zacznijmy jednak od głównego bohatera, o którym nie mieliśmy do tej pory okazji pisać. Piotr Damse to gitarzysta basowy, pianista, skrzypek i kompozytor. Wieloletni uczestnik kursów muzycznych, nauczyciel muzyki oraz pedagog. Współpracuje z licznymi formacjami muzycznymi i artystami udzielając się jako sideman i muzyk sesyjny.

Na wydawnictwie, które ozdobiła prosta, czarno – biała okładka, jakby nawiązująca do koncepcji yin i yang z dwiema przeciwnymi, lecz uzupełniającymi się siłami, znalazło się jedenaście, wyłącznie instrumentalnych, kompozycji wpisanych w nieco ponad pięćdziesiąt minut muzyki.

Muzyki w większości folkowej, w której wykorzystywane są brzmienia takich instrumentów jak harfa, skrzypce, duduk, czy banjo. Znaczną część kompozycji charakteryzują etniczne bębny. Część z utworów ma bardzo pogodną, żywą naturę (Coast of siesta, East West, Steel on drums), część zwraca uwagę nastrojem (Duduk dream). Wraz w wybranymi utworami wędrujemy w określone rejony świata, przykładem tu niech będzie orientalny Maharishi. Wspomniany już wcześniej East West ma dwa oblicza – folkowe, podkreślone figurami skrzypiec i charakterystycznymi zaśpiewami zbliżającymi utwór do stylistyki world music, oraz drugie – bardziej elektroniczne. Zresztą nie tylko w tym utworze obcujemy z elektroniką w stylu Vangelisa. Wystarczy posłuchać otwierającej album Andromedy, czy pięknego, ilustracyjnego i mojego tu ulubionego, Orient express.

A to nie wszystkie twarze tej płyty. Kompletnym zaskoczeniem jest bardzo mroczne Inferno, balansujące na pograniczu muzyki eksperymentalnej i mogące być idealną ścieżką filmową do jakiegoś psychologicznego horroru. Kompozycja ta najbardziej odstaje od tej dość jednorodnej płyty. Mamy jednak jeszcze Zion, w którym Damse przez moment obcuje z rytmiką reggae oraz kończący całość New life, w którym brzmienie bębnów i basu kojarzy mi się ewidentnie z… wielkim hitem Berlin Take My Breath Away nagranym na potrzeby filmu Top Gun.

To oczywiście bardzo specyficzne granie, niemniej jeśli ktoś smakuje w melodyjnej, instrumentalnej, mającej relaksacyjny w większości charakter muzyce, może po tę płytę sięgnąć.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.