ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Alchemik ─ Sfera szeptów w serwisie ArtRock.pl

Alchemik — Sfera szeptów

 
wydawnictwo: Alchemik Studio 2001
 
1. Intro - Legenda o Piaście Popielu I [4:46]
2. Legenda o Piaście Popielu II [4:38]
3. Sfera szeptów [8:04]
4. Kochanek [7:38]
5. Alchemia [0:56]
6. Alchemia II [4:45]
7. Promyk [5:56]
8. Poranek [4:23]
9. Nad chmurami [6:56]
10. Nad chmurami - epilog [0:43]
11. Baśń [2:01]
12. Siedem [6:55]
13. M. [4:15]
 
Całkowity czas: 61:57
skład:
Grzech Piotrowski - saksofon sopranowy i sopranino; Marcin Masecki - fortepian; Marcin Murawski - bas; Robert Luty - bębny; Chamber String Ensemble Alchemik - kwartet smyczkowy; gościnnie: Jan Pilch - instrumenty perkusyjne; Barbara Witkowska - harfa.
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 1
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 4
Arcydzieło.
› 5

Łącznie 11, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Recenzja nadesłana przez czytelnika.
Ocena: 8+ Absolutnie wspaniały i porywający album.
30.11.2004
(Gość)

Alchemik — Sfera szeptówKilkanaście sekund ciszy skłaniających nas byśmy choć na chwilę przerwali codzienną pogoń za czasem. Powoli narastający dźwięk skrzypiec, pojawiająca się harfa i perkusyjne odgłosy. Następnie niezwykła melodia ukazana w potędze i majestacie czternastoosobowego zespołu smyczkowego, podjęta przez fortepian i saksofon, by wreszcie rozsypać się w swobodnych improwizacjach...

Tak rozpoczyna się Sfera szeptów grupy Alchemik. Po błyskotliwym debiucie w 1997 roku i udanych zabawach polskim i bałkańskim folklorem na albumie Acoustic Jazz Sextet, muzycy postanowili powędrować w zupełnie inną stronę. Z wyśmienitym skutkiem, gdyż w 2001 roku tym młodym ludziom udało się nagrać płytę, która, jak niewiele innych, zasługuje na miano pięknej. Kolejne kompozycje to opowieści snute przez Grzecha Piotrowskiego i Marcina Maseckiego – utalentowanych instrumentalistów i wizjonerów. Korzystając z dynamiki jazzowego kwartetu i możliwości kameralnego zespołu smyczkowego wprowadzają nas w świat romantycznych pejzaży, czasem nostalgicznych i mrocznych, czasem radosnych, ale zawsze niezwykłej urody i subtelności. Saksofonowe szepty i krzyki wciągają w księżycową krainę, w której wsłuchujemy się w melodie, harmonie i dialogi. Fortepianowa delikatność potrafi na moment przemienić się w niekontrolowany wybuch emocji. Niekiedy muzycy prezentują swe wielkie umiejętności, uciekając od kompozycyjnej linii i improwizując, potem powracają, by zostawić nas sam na sam z wysublimowanymi dźwiękami swoich symfonicznych towarzyszy.

Ta płyta wymyka się wszelkim klasyfikacjom. „Legenda o Piaście Popielu” czy „Kochanek” stanowią kunsztowne połączenie na nowo interpretowanych ballad z odrobiną jazzowego szaleństwa. Moje skojarzenia wędrują ku muzyce filmowej, zarejestrowanej do obrazu, który powstał w studiu nagraniowym. Na celuloidowej taśmie byłby on pełen wielkich uczuć i namiętności, ukazany w długich ujęciach, opowiadający o najważniejszych ludzkich sprawach. Bez wahania, Sfera szeptów jest jednym z najpiękniejszych polskich albumów ostatnich lat, który gorąco polecam miłośnikom wytrawnych dźwięków.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.