ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 18.04 - Rzeszów
- 19.04 - Gdańsk
- 20.04 - Chorzów
- 26.04 - Ostrów Wielkopolski
- 27.04 - Wrocław
- 28.04 - Poznań
- 04.05 - Lublin
- 10.05 - Łódź
- 11.05 - Warszawa
- 17.05 - Gorzów
- 18.05 - Szczecin
- 19.05 - Bydgoszcz
- 20.04 - Bielsko Biała
- 21.04 - Radom
- 22.04 - Kielce
- 20.04 - Lipno
- 20.04 - Gomunice
- 25.04 - Bielsko-Biała
- 20.04 - Sosnowiec
- 24.04 - Warszawa
- 25.04 - Kraków
- 25.04 - Poznań
- 26.04 - Szczecin
- 27.04 - Koszalin
- 28.04 - Gdynia
- 10.05 - Piekary Śląskie
- 11.05 - Kraków
- 12.05 - Lublin
- 26.04 - GDAŃSK
- 07.05 - Chorzów
- 08.05 - Siemianowice Śląskie
- 09.05 - Siemianowice Śląskie
- 17.05 - Wrocław
- 25.05 - Łódź
- 25.05 - Zabrze
- 26.05 - Zabrze
- 13.07 - Katowice
- 14.07 - Katowice
- 17.07 - Warszawa
 

Aktualności

06.09.2009 08:41 - Mariusz Danielak

Progresywny weekend w… „Progresji”

Progresywny weekend w… „Progresji”

Przyszły weekend w warszawskiej Progresji zarezerwowany będzie dla fanów progrocka. Już w piątek, 11 września, w ramach Progrock Night wystąpią warszawska Dianoya oraz bydgoskie Xanadu. Następnego dnia, w sobotę 12 września, podczas September Prog Day pojawią się formacje z Włoch (Alex Carpani Band), Szwecji (Trettioariga Kriget) i Niemiec (Theory Of Elements).

Poniżej prezentujemy szczegóły koncertów oraz informacje o występujących artystach. Zapraszamy.

Dianoya powstała w czerwcu 2008 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty Janka Niedzielskiego oraz wokalisty Filipa Zielińskiego. Muzycy znają się od wielu lat, a ich drogi muzyczne krzyżowały się nie raz, ale nigdy nie mieli okazji do stałej współpracy. Niedługo później dołączył do nich perkusista Łukasz Chmieliński (również wieloletni przyjaciel muzyków) i wspólnie powołali do życia Dianoyę. Prace nad zarysem materiału trwały do października 2008 roku, a miesiąc później zespół rozpoczął próby w pełnym składzie z basistą Adamem Pierzchałą. Zdawali sobie sprawę z tego, że zgromadzony materiał jest tak wymagający harmonicznie, iż będzie on niemożliwy do wykonania na żywo z jednym gitarzystą, dlatego już pod koniec listopada dołączył drugi wioślarz Maciej Papalski. Zespół rozpoczął intensywne próby, mające na celu oszlifowanie i nadanie finalnego kształtu kompozycjom, które miały być wypadkową zainteresowań pięciu wykształconych ale jednak mocno różniących się pod względem gustów muzyków. Dianoya jest połączeniem niezwykle bogatej harmonii i melodyki ze współczesnym, często agresywnym brzmieniem. W kwietniu 2009 roku muzycy weszli do TR STUDIOS w celu zarejestrowania materiału. Prace trwały kilka miesięcy, a owocem jest album "A Bitter Shade Of Livid", który już niebawem ujrzy światło dzienne. Obecnie Dianoya ogrywa materiał zarejestrowany w studiu i z niecierpliwością zabiera się do tworzenia nowych kompozycji. Zespół ma także w planie prężną działalność koncertową. Jeśli ktoś zapyta o inspiracje zespołu z pewnością pojawią się takie nazwy jak: Pink Floyd, Tool, Radiohead, Depeche Mode, The Gathering, Megadeth i wiele innych.

Muzyczny życiorys Xanadu jest o miesiąc dłuższy niż stołecznej formacji. Kilku bydgoskich muzyków, czujących potrzebę wspólnego muzykowania spotkało się w celu stworzenia projektu. Do momentu nagrania demo pracowali nad brzmieniem i kompozycjami, jednocześnie poszukując odpowiedniego wokalisty. Ostatecznie wybór padł na Olę Gorzycką. W swej muzyce scalają osobiste fascynacje dźwiękowe i nadają im uniwersalny przekaz. Ciągłe poszukiwanie, świadomość istnienia i rzeczywista przestrzeń skłaniają do własnej interpretacji odczuć wyrażanych w muzyce i obrazie. Wszystko ewoluuje,tak jak i muzyka,trudno więc przewidzieć dokąd ich zaprowadzi. Pod koniec stycznia 2009 zespół zarejestrował pierwsze demo w MG STUDIO w Bydgoszczy.

Alex Carpani to włoski klawiszowiec i kompozytor. Jest autorem albumu "Waterline" wydanego w 2007 roku przez amerykańską wytwórnię CypherArts, który narobił sporo szumu w progresywnym światku. Muzyk współpracował z takimi nazwiskami, jak: David Jackson (Van der Graaf Generator), Paul Whitehead (Genesis, Van der Graaf Generator) czy Aldo Tagliapietra (Le Orme). Występy Włochów, to ponad 100-minutowe widowisko na które składają się utwory z krążka "Waterline", muzyczne improwizacje oraz zestaw kowerów Emerson, Lake & Palmer, Genesis i Led Zeppelin. Całości dopełniają wizualizacje zsynchronizowane z dźwiękami płynącymi ze sceny.

Trettioariga Kriget, czyli Wojna Trzydziestoletnia, to legenda szwedzkiej sceny heavy-progressive. W latach 1974-1992 wydali sześć dużych krążków plus retrospektywny album w roku 1996. Wyróżnikami brzmienia są spektakularne gitarowe jamy oraz orkiestracje kreowane za pomocą melotronu (smyczkowych organów), tworzące [podkład dla wielowątkowych opowieści wyśpiewanych po szwedzku. Jeżeli chodzi o inspiracje muzyczne, to Wojna Trzydziestoletnia zdradza tutaj duchowe pokrewieństwo z takimi formacjami, jak Anglagard czy Landberk. Debiutancki krążek "Trettioariga Kriget" przypomina nieco dokonania formacji Rush z początku lat 80., zaś "Krigssang", to album który powinien przypaść do gustu miłośnikom klasycznego rocka z lat 70.

Theory Of Elements pochodzą z Norymbergii, są kwartetem i działają od 2003 roku. Zadebiutowali demówką "Dark Fate". Jesienią 2005 roku zespół podjął decyzję o nagraniu pełnometrażowego debiutu i przez kolejne kilkanaście miesięcy szlifował materiał przed wejściem do studia. Sesja nagraniowa albumu "Faces" rozpoczęła się w lutym 2007 roku. W przerwie między nagraniami po raz pierwszy zagrali w naszym kraju. Po pięciu miesiącach prace nad płytą zostały zakończone. Zespół przygotował czteroutworowe promo "Faces" (obecnie dostępne do ściągnięcia z ich oficjalnej strony), które zostało rozesłane do wytwórni, agencji i klubów. W grudniu 2007 roku Theory Of Elements ponownie wystąpili w Polsce (Wrocław, Opole). W trakcie tej wizyty wytłoczony został pierwszy nakład pełnometrażowego debiutu "Faces". Wiosną 2008 roku nastąpiła zmiana na pozycji bębniarza - Michaela Zerratha zastąpił Stefan Reitzammer. Niemiecki kwartet miał po raz trzeci odwiedzić Polskę i przy okazji zawitać do Progresji w ubiegłym roku, niestety wypadek klawiszowca - naszego rodaka - Martina Koralewskiego na kilka miesięcy wyłączył ich z działalności scenicznej. Nie był to jednak czas bezpowrotnie stracony, gdyż rozpoczęli prace nad materiałem na nowy krążek o roboczym tytule "Behind The Sun". Zdecydowanie polecamy fanom: Transatlantic, Spock's Beard, Dream Theater czy Symphony X.

Progrock Night - 11.09.2009 - Progresja, start: 19.00, bilety: 10 PLN

September Prog Night - 12.09.2009 - Progresja, start: 19.00, bilety: 28 / 30 PLN

Wszystkie informacje pochodzą ze strony klubu "Progresja"

 

kolejne informacje:

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.