ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

monografie

07.12.2010

Blackfield - biografia

Blackfield - biografia Niedawno informowaliśmy o pierwszych zapowiedziach nowego albumu duetu Aviv Geffen/Steven Wilson. Album będzie zatytułowany „Welcome to my DNA” i ukaże się 21 marca 2011 roku.

Aviv Geffen, odnoszący wielkie sukcesy artysta z Izraela, który ma na swoim koncie kilka złotych płyt, odkrył muzykę Stevena Wilsona i Porcupine Tree w połowie lat 90. i od tamtej pory pilnie śledził rozwój zespołu.


W 2000r. zaprosił muzyków na kilka koncertów do Izraela i sam odwiedził Stevena w Londynie, by porozmawiać o ewentualnej przyszłej współpracy. Od razu coś "zaskoczyło" i już niedługo powstał pierwszy owoc ich wspólnych działań - utwór "Blackfield".


W 2001r. obaj muzycy spotkali się w studiu w Tel Avivie z zamiarem nagrania EP-ki. Byli jednak tak zadowoleni z rezultatów współpracy (podobnie zresztą jak i szefowie wytwórni płytowej Helion), że plany uległy zmianie. Muzycy zrezygnowali z małej płyty i postanowili komponować dalej, aż do momentu, gdy zbiorą dość materiału na cały album.


W ciągu następnych 18 miesięcy udało im się kilka razy spotkać i w październiku 2003r. album był gotowy. Rezultat przeszedł najśmielsze oczekiwania. Płyta błyskawicznie zdobyła status "Złotej" w Izraelu - później przyszedł czas na Europę i USA! W efekcie spotkania dwóch różnych kultur powstała wyrafinowana, melodyjna i bardzo dojrzała rockowa płyta, pełna
równocześnie prawdziwych pereł. To jeden z takich albumów, które zaledwie po ednokrotnym uważnym wysłuchaniu "wciagają" bez reszty i "zapraszają" do kolejnych z nim spotkań.


Album "Blackfield" także w Polsce cieszył się dużym powodzeniem, a kilka nagrań pochodzacych z tej płyty trafiło na playlisty rozgłośni radiowych w naszym kraju. W ramach działań promocyjnych zespół pojawił się w Polsce na dwóch wyprzedanych koncertach w Bydgoszczy i Krakowie w grudniu 2004.


Już wtedy wiadomo było, że przygoda, której na imię Blackfield będzie kontynuowana. Steven i Aviv postanowili nadal pisac wspólnie piękne piosenki i umieścić je na kolejnej wspólnej płycie. Ze względu na rosnącą popularność macierzystego zespołu Stevena, czyli Porcupine Tree i związane z tym zobowiązania, skutkujące niemal zupełnym brakiem wolnego czasu, prace nad drugim albumem Blackfield przeciągały się. Jednak jesienią 2006 zostały ostatecznie zakończone, a rezultat - płyta "Blackfield II", która ukazała się 19 lutego 2007, ponownie oczarowała wszystkich. 10 zawartych na niej kompozycji to obraz niepospolitej wrażliwości i inwencji obu artystów.


I tym razem w ramach promocji albumu formacja odwiedziła Polskę i pojawiła się na jednym koncercie, 22 lutego 2007 w klubie "Proxima" w Warszawie. Jako gość specjalny w pierwszej części wieczoru wystąpił młody i bardzo obiecujący brytyjski kwintet Pure Reason Revolution.


Na kolejne dzieło duetu przyszło nam czekać jeszcze dłużej. Steven Wilson nagrał w miedzyczasie swój pierwszy solowy album "Insurgentes", nagrywał też i koncertował z Porcupine Tree. Aviv Geffen nagrał swoją pierwszą anglojęzyczną płytę, której produkcji podjął się sam Trevor Horn. Wystąpił też na jednym koncercie w Krakowie (w styczniu 2009) ze… Stevenem Wilsonem w roli gościa specjalnego.


Dobre wieści dla fanów duetu pojawiły się pod sam koniec 2010 roku. Na 21 marca zapowiedziano premierę albumu "Welcome to my DNA", a na 14 i 15 kwietnia 2011 dwa polskie koncerty promujące płytę!


Oficjalna strona Blackfield: www.blackfield.org

 

Zdjęcia:

Blackfield Blackfield

kolejne monografie

• Anekdoten - biografia.
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2021 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.