ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

monografie

24.03.2011

Arena - biografia

Arena - biografia

Arena to zespół należący do legend rocka progresywnego. Formacja została założona przez Clive’a Nolana i Micka Pointera w 1995 roku. Pierwszy skład zespołu dopełnili Cliff Orsi, John Carson i Keith More. Już ich debiutancka płyta zatytułowana "Songs From The Lions Cage" odniosła spory sukces. To właśnie z tego albumu pochodzą takie klasyki jak „Jerycho”, „Solomon” czy „Crying for help IV”. Typowe dla tej płyty są krótkie instrumentalne interludia oddzielające od siebie utwory nieinstrumentalne. Arena powtórzy tę formę także na kolejnej płycie. Tuż po debiucie z grupy odchodzi wokalista John Garson i basista Cliff Orsi. Ich miejsce zajmują równie znakomici muzycy: Paul Wrightson (wokal) i John Jowitt (bas). Wydany w 1996 album „Pride” potwierdza, że nowi muzycy w składzie trafili na właściwe miejsce we właściwym czasie! W 1997 roku ponownie dochodzi do zmiany w składzie. Miejsce Keitha More’a zajmuje John Mitchell.

Już w nowym składzie nagrana zostaje EP-kia „The Cry”. W tym samym roku ukazuje się pierwsza koncertowa płyta „Welcome to the Stage”, świetnie oddającą atmosferę panującą na scenie podczas występów Areny. Rok później wychodzi album „The Visitor” – przez wielu fanów uważany za najlepszy album w dyskografii zespołu. Pomysł na ten album zrodził się w głowie Clive’a i zaowocował dość mrocznymi tekstami i intensywnymi, muzycznymi fajerwerkami! Album składa z krótkich utworów układające się w jedną spójną historię. Muzykę dopełnia doskonała grafika Hugh Syme’a, która pozwala wczuć się w klimat albumu. „The Visitor” zebrał doskonałe recenzje i zaowocował udaną trasą koncertową. Rok 1999 jest dla Areny rokiem wytchnienia. Muzycy angażują się w inne projekty, a jedynym znaczącym wydarzeniem jest odejście Paula Wrightsona i Johna Jowitta. Miejsce tego pierwszego zajmuje Rob Sowden, który miał przed sobą trudne zadanie zastąpienia wokalisty, uważanego przez wielu za najlepszego w historii zespołu. Jowita zastępuje Ian Salmon, dobrze znany basista progresywny, występujący w innej formacji Nolana - Shadowland. „Immortal” z 2000 roku to pierwszy oficjalny album w nowym składzie, którym Arena potwierdza, że wszystkie zmiany w obsadzie potrafi przekuć w sukces. Częściowo akustyczne ballady („Friday's Dream”) jak i epickie utwory („Moviedrome”) budują wspaniałą atmosferę. Dwaj nowi muzycy czują się, jakby grali ze sobą od lat. Kolejna trasa koncertowa owocuje albumem „Breakfast In Biarritz” (2001). W tym samym czasie ukazuje się płyta fan clubu „Unlocking The Cage 1995-2000”, zawierająca bardzo bogaty materiał z działalności grupy. W międzyczasie Arena zaczyna pracę nad nowym albumem „Contagion”. Ze względu na sprawy niezależne od zespołu, premiera zostaje przesunięta i ostatecznie płyta ujrzała światło dzienne w 2003 roku. To kolejny album zbudowany wokół konceptu – opowiadania napisanego przez Nolana snującego mroczną wizję przyszłości. Album wprawia fanów i krytyków w zdumienie. Pierwszy raz w historii zespołu Arena zapewnia sobie miejsce na listach przebojów w Niemczech i Holandii.

W 2003 roku pojawia się pierwsze DVD zespołu „Caught In The Act”, co ciekawe zarejestrowane w Polsce w krakowskim studio na Krzemionkach. Podwójne wydawnictwo CD+DVD „Life&Life” ma premierę w 2004 roku, a rok później wydany zostaje siódmy studyjny album „Pepper’s Ghost”. Materiał na płycie to opowieść o dziewiętnastowiecznych, londyńskich bohaterach, którzy zwalczają zbrodnie i ostatecznie pokonują demona. Do piątki śmiałków należą: egzorcysta, ninja, naukowiec podróżujący w czasie, hrabia i kowboj. Cała historia opowiedziana jest w książeczce dołączonej do płyty. W 2006 roku premierę ma drugie wydawnictwo DVD. „Smoke & Mirrors” to doskonały, przekrojowy materiał zarejestrowany podczas koncertu w katowickim Teatrze im. St. Wyspiańskiego we wrześniu 2005. Najnowsza studyjna płyta Areny "The Seventh Degree of Separation” ukaże się jesienią.
 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2021 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.