ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

monografie

12.07.2011

Steven Wilson - biografia i wybrana dyskografia solowa

Steven Wilson - biografia i wybrana dyskografia solowa Do dnia dzisiejszego Steven Wilson nagrał łącznie, w różnych składach, niemal sto albumów...

Steven John Wilson (ur. 3 listopada 1967 w Kingston upon Thames) to aktualnie jedna z najważniejszych postaci na scenie muzycznej. Kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista i producent. Poruszający się z taką samą swobodą  po obszarze space rocka, muzyki elektronicznej, jazzu, popu i avant popu, psychodelii, rave'u, metalu i ambientu. Tworzący muzykę wysoce oryginalną, pełną głębi i pobudzającą wyobraźnię. Już w bardzo wczesnej młodości eksperymentował z brzmieniem i różnymi technikami nagraniowymi, korzystając z prymitywnego studia nagraniowego oraz sprzętu (m.in. efektów brzmieniowych) przygotowywanego przez jego ojca - elektryka. W wieku kilku lat pobierał lekcje gry na gitarze z woli rodziców, ale tylko przez krótki czas z powodu awersji do tego instrumentu. Wszystko zmieniło się po dziesiątych urodzinach. Wtedy to sam poprosił rodziców o kupno gitary elektrycznej i zaczął zgłębiać tajniki tego instrumentu. Jako nastolatek grywał z amatorskimi zespołami Karma, Pride Of Passion i Altamont.

Pod koniec lat 80. XX w. założył z wokalistą Timem Bownessem zespół No-Man (na początku nazywał się No-Man Is An Island), równocześnie eksperymentując solowo w ramach własnego projektu Porcupine Tree. Ten ostatni z biegiem lat przemienił się w  czteroosobową (a na koncertach pięcioosobową) formację, darzoną wielką estymą przez fanów, krytyków i innych muzyków. W 2004 Wilson założył wraz z izraelskim muzykiem Avivem Geffenem grupę Blackfield, z którą również odniósł spory sukces artystyczny i komercyjny.

W 2009 Wilson zadebiutował jako artysta solowy (pod własnym nazwiskiem, wcześniej bowiem wydał kilka płyt jako IEM i Bass Communion) albumem "Insurgentes", który sam opisał jako "połączenie poezji i melancholii". Płyta była idealnym prezentem dla tych, którzy lubią różne oblicza twórczości muzyka. Obok utworów kojarzących się z dokonaniami Porcupine Tree czy No-Man, pojawiają się tu kompozycje przywołujące skojarzenia z Massive Attack, Portishead czy Nine Inch Nails. Wilsonowi udało się namówić do współpracy znakomitych gości. Na albumie słychać grę wspaniałego basisty Tony'ego Levina (m.in. Peter Gabriel, King Crimson), a także klawiszowca Jordana Rudessa (Dream Theater). Muzyczną paletę wzbogacił Japończyk Michiyo Yagi grający na koto, jak również flecista i saksofonista Theo Travis. Na płycie pojawia się kolega Stevena z Porcupine Tree, Gavin Harrison, a także gitarzysta Sand Snowman.

We wrześniu 2011 ukaże się na rynku drugie solowe (podwójne!) dzieło Stevena Wilsona zatytułowane "Grace For Drowning". Z tej okazji Wilson zaplanował pierwsze w karierze solowe tournee, które przebiegać będzie pod hasłem "An evening with Steven Wilson" i koncentrować na muzyce z jego dwóch autorskich albumów.

Do dnia dzisiejszego Steven Wilson nagrał łącznie, w różnych składach, niemal sto albumów, był też producentem wielu płyt innych artystów. Od kilku lat specjalizuje się w miksach 5.1 klasycznych albumów rockowych, m.in. King Crimson, Caravan i Jethro Tull, nie licząc wydawnictw Porcupine Tree, No-Man i Bass Communion.

WYBRANA DYSKOGRAFIA SOLOWA

single
Cover Version (2003)
Cover Version II (2004)
Cover Version III (2005)
Cover Version IV (2006)
Cover Version V (2008)
Cover Version VI (2010) (pudełko z miejscem na pięć wcześniejszych płyt z tej serii)

albumy
Insurgentes (2008) (specjalna limitowana edycja: 2CD+DVD-A / 2LP)
Insurgentes (2009) (standardowa edycja: CD/DVD-A)
Grace For Drowning (2011) (różne formaty: 2CD, BD, 2LP, 3CD+BR)

inne
Unreleased Electronic Music Vol 1 (CD-R) (2004)
Unreleased Electronic Music (2LP) (2005)
Unreleased Electronic Music (black CD-R) (2006)
Tape Experiments 1985-86 (2010) (LP)

GRUPY I PROJEKTY STEVENA WILSONA

Porcupine Tree
No-Man (z Timem Bownessem)
Blackfield (z Avivem Geffenem)
Storm Corrosion (z Mikaelem Akerfeldtem z Opeth)

I.E.M. (Incredible Expanding Mindfuck)
Bass Communion

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2021 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.