ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Rogucki, Piotr ─ Loki - wizja dźwięku w serwisie ArtRock.pl

Rogucki, Piotr — Loki - wizja dźwięku

 
wydawnictwo: Mystic 2011
dystrybucja: Mystic
 
1. Wizja dźwięku [3:24]
2. Nie Bielsko [4:27]
3. Argonauci [3:50]
4. Sopot 4:22]
5. Plaster miodu 1 [2:28]
6. Szatany [4:22]
7. Witaminki [4:03]
8. Wielkie K [4:02]
9. Mała [3:06]
10. Plaster miodu 2 [2:24]
11. Piegi w locie [5:01]
12. Szwajcarski nóż [4:35]
13. Plaster miodu 3 [1:43]
14. Ruda wstążka [4:29]
15. I'm Not Afraid of Your Soul [3:16]
 
Całkowity czas: 55:39
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 5
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 1
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 2
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 4
Album jakich wiele, poprawny.
› 4
Niezła płyta, można posłuchać.
› 4
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 3
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 4
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 3
Arcydzieło.
› 11

Łącznie 41, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
14.04.2011
(Recenzent)

Rogucki, Piotr — Loki - wizja dźwięku

Jedna rzecz udała się Roguckiemu już na samym starcie. Muzyk, swoim debiutanckim solowym albumem, zupełnie odciął się od twórczości Comy – zespołu, dla którego jego artystyczna osobowość jest wręcz kluczowa. Nie bawił się zatem na przykład w jakieś gościnne występy przyjaciół z kapeli. A przecież to wcale nie rzadkość, gdy znany artysta porywa się na solowe poczynania, (wcześniej wszem i wobec oświadczając, że powali świat na kolana swoją nową muzyczną twarzą), będące niezgrabną mutacją dźwięków macierzystej formacji.

Loki – wizja dźwięku zaskakuje innością literacką i muzyczną. To że album jest konceptem pewnie nikogo nie dziwi, jednak sposób opowiedzenia historii muzyka o imieniu Loki musi intrygować. Tym razem artysta postawił na dosłowność i prostotę przekazu. Krytykanci jego literackich poczynań w Comie nie znajdą tu zbyt wielkiej pożywki dla kolejnych przytyków. Owszem, Rogucki w dalszym ciągu nie unika dosadności i wulgaryzmów (choćby Wielkie K), jednak wykazuje się przede wszystkim świetnym zmysłem obserwacji naszej szarej rzeczywistości. Bo Loki – wizja dźwięku to obraz polskiego prowincjonalizmu (Nie Bielsko), prześmiewcze spojrzenie na polski „szołbiznes” (Sopot) czy osobliwy obraz męskiego ego (Witaminki).

W sferze samej muzyki artysta unika długich form i wzniosłości. Stawia na zwartość, sporą przebojowość i duży stylistyczny rozrzut. Mamy tu bowiem i trochę popu, brytyjskiego rocka, grunge’u, grania alternatywnego i wreszcie.. góralskiego folku. Ma prawo to nieco irytować, niewątpliwie jednak świadczy o sporej odwadze i erudycji muzycznej twórcy. Najbardziej nośny w zestawie piętnastu numerów jest oczywiście kawałek promujący album (także klipem) Szatany, w którym nerwową, rozedrganą zwrotkę przeciwstawiono klarownemu i przy okazji bezczelnie przebojowemu refrenowi. Dodatkowo okraszono go surowym, gitarowym solo. Atrakcyjnością i przystępnością nie ustępują mu jednak otwierające album: Wizja dźwięku i Nie Bielsko. Następujący po nich Argonauci zaskakują stylizacją na wspomniany już zakopiański folklor, jednak takie Wielkie K uderza gitarowym brudem. Nie tylko w tej kompozycji czają się echa dźwięków The White Stripes. W najcieplejszej ze wszystkich piosenek, Małej, onirycznej, rozmarzonej, wręcz rozleniwiającej, słychać gdzieś dalekie nawiązania do radioheadowych No Suprises czy Let Down. Wpływy tej brytyjskiej formacji znajdziemy też w Piegach w lecie. Zaciekawić powinien nieco knajpiany Szwajcarski Nóż z dominującą gitarą akustyczną i harmonijką ustną. A jest jeszcze przejmująca Ruda wstążka. Udany debiut i odważny muzyczny skok… w bok.
 

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2019 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.