ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu SBB ─ Freedom Live - Sopot '78 w serwisie ArtRock.pl

SBB — Freedom Live - Sopot '78

 
wydawnictwo: Cd-silesia.com 2002
 
1. Walkin' Around The Stormy Bay (Skrzek) [06:28]
2. Going Away (Skrzek, Milik, Brodowski): Freedom With Us - 3rd Reanimation - Going Away - (Żywiec) Mountain Melody [28:58]
3. Silver Rain (Skrzek) [08:10]
4. Follow My Dream (Skrzek, Brodowski, Matej): Wake Up - In The Cradle Of Your Hands (Song For Father) - Growin' - Follow My Dream [26:52]
 
Całkowity czas: 74:12
skład:
Józef Skrzek - gitara basowa, instrumenty klawiszowe, śpiew. Apostolis Anthimos - gitara elektryczna, buzuki, perkusja; Jerzy Piotrowski - perkusja, instrumenty perkusyjne.
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 1
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 4
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 12
Arcydzieło.
› 19

Łącznie 36, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8+ Absolutnie wspaniały i porywający album.
14.01.2012
(Recenzent)

SBB — Freedom Live - Sopot '78

Sobota z SBB – odcinek XX. Kolejne archiwalne taśmy, które uchowały się przed harcującymi po Skrzekowym strychu myszami.

Tym razem na srebrnej płyce znalazł się zapis koncertu tria z Opery Leśnej w Sopocie 27 sierpnia 1978. Koncertu, który zaczął się pechowo: ciężarówka ze sprzętem zespołu w drodze do Sopotu wylądowała w rowie, zespół nie miał w związku z tym możliwości odbyć próby przed koncertem, sam występ dość mocno się opóźnił… Tym niemniej, zespół zagrał świetny koncert.

Zaczyna się od mocnego wejścia w „Walkin’ Around The Stormy Bay”. Potem następuje – zagrana znakomicie – suita „Going Away”. Rozwinięta do prawie 30 minut – muzycy pozwalają sobie na improwizowanie, rozbudowywanie utworu na żywo. „Silver Rain” – premierowa kompozycja – to w istocie temat z utworu „Loneliness” i fragmenty „Ze słowem biegnę do Ciebie” rozwinięte w dość typowe dla Piotrowskiego wirtuozerskie solo perkusyjne. A potem… hmmm – wg opisu na okładce mamy suitę „Follow My Dream”, ale tak naprawdę z niej trafił tu jedynie segment tytułowy: poza tym w finałowym, 27-minutowym fragmencie mamy m.in. popis Antymosa na buzuki (znany jako „Królewskie marzenie”), sporo zespołowego jamowania i na finał powrót „Walkin’ Around The Stormy Bay”.

Bardzo ciekawy dokument – i to nie tylko dla fana zespołu. Słychać, że SBB AD 1978 to zespół zwarty, doskonale się rozumiejący: spontaniczne jamowanie bardzo sprawnie jest łączone z fragmentami znanymi z płyt, poszczególne tematy przepływają bardzo płynnie, między całą trójką jest iście telepatyczna wymiana myśli. Piotrowski gra z typową dla siebie wirtuozerią, Antymos bardzo chętnie popisuje się solami gitarowymi, a nad tym wszystkim panuje Skrzek – ze swoim kosmicznie brzmiącymi syntezatorami Mooga. Frapujący dokument koncertowy.

Za tydzień: Sobota z SBB odcinek XXI: Nastroje – czyli wreszcie, po 22 latach, premierowy album SBB. Kontrowersyjny album.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2019 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.