ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Frozen Lakes ─ Oceans of Subconscious w serwisie ArtRock.pl

Frozen Lakes — Oceans of Subconscious

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2012
 
01. Step back [05:18]
02. King Joe [08:12]
03. Fish hooks [06:40]
04. Bruised knees [06:00]
 
Całkowity czas: 26:10
skład:
Krzysztof Sokołowski (guitars, vocals)
Wawrzyniec Dąbrowski (vocals, guitars)
Paweł Miękus (bass)
Rudzi Wallace (drums)
Adam Kamiński (Drums in Step Back)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 2, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: * Bez oceny
01.08.2012
(Recenzent)

Frozen Lakes — Oceans of Subconscious

Frozen Lakes to dość zagadkowy projekt, który nie miał jeszcze szansy zaistnieć w szerszej świadomości odbiorców wyregulowanych na chłonięcie delikatnych muzycznych emocji. Jednak po zapoznaniu się z zawartością Oceans of Subconscious nabrałem przekonania, że jest to tylko kwestia czasu i ewentualnie odrobiny szczęścia.

Za stworzenie idei Frozen Lakes odpowiedzialny jest m.in. Wawrzyniec Dąbrowski, doskonale znany z działalności pod szyldem Letters From Silence. Z pewnością brzmienie tych projektów będzie ze sobą porównywane. Podstawą do tego typu działań może być ten sam wokal. Jednak dostrzeżenie ogromu różnic pomiędzy jednym a drugim zespołem nie wymaga wcale wielkiego zaangażowania ze strony odbiorcy.

Warto od razu zaznaczyć, że krążek został wydany w formie minimalistycznego digipacka. Wydawać by się mogło, że przytoczona wcześniej informacja niewiele wnosi do recenzji. Jednak wystarczy tylko zerknąć na to jak wspaniale udało się Wawrzyńcowi i kolegom z zespołu wykorzystać do cna możliwości takiej formy wydawniczej. Oceans of Subconscious to w tym momencie jeden z ładniejszych krążków na mojej półce. Mroźna stylistyka grafik idealnie wpasowuje się w brzmienie, ale o tym nieco później.

Oceans of Subconscious to historia, której akcja toczy się w głowie bohatera o imieniu Joe, wkrótce po czyjejś śmierci. Każdy z utworów jest przystankiem w podróży wewnątrz siebie, w jaką wyruszamy razem z bohaterem konceptu. Tego typu eksploracje mają to do siebie, że oprócz wymownego piękna niosą ze sobą duży ładunek emocjonalny. Senne melodie w akompaniamencie przestrzennie brzmiących gitar przenikają się z momentami zagęszczenia klimatu, wzmocnienia brzmienia i wszechobecnej symboliki. Nie ma tu zbędnych ozdobników, czy sztucznie nadętych fraz, a każdy element wydaje się przemyślany i dopracowany do granic możliwości. Minimalistyczne instrumentarium, proste efekty i środki oraz umiejętne balansowanie na granicy post-rocka i ambientu składają się na nostalgiczne piękno tego albumu.

W brzmieniu Frozen Lakes da się dostrzec wpływy formacji takich jak This Will Destroy You, Explosion in the Sky, czy Sigur Rós, ale wspomniane inspiracje przejawiają się nie w formie wyraźnych zapożyczeń, a raczej jako przyswojone umiejętności dozowania wrażeń, co dodaje temu wydawnictwu dodatkowego uroku.

Historia Joe dobiega końca, w końcu minialbum to tylko cztery kompozycje, a ja pozostawiony sam na środku zamarzniętego jeziora zastanawiam się, czy naprawdę był to tylko sen i może, co ważniejsze, czy to aby na pewno to Joe był głównym bohaterem tej historii?

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2019 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.