ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Shadowlight ─ Twilight Canvas w serwisie ArtRock.pl

Shadowlight — Twilight Canvas

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2012
 
1. Dreaming Awake [05:38]
2. Beauty Dies [05:37]
3. Monochrome Dream [06:53]
4. Winter [07:30]
5. Different Light [05:37]
6. Cutting Room [06:38]
7. Black Swan [06:29]
8. Reprise [01:54]
9. 3 AM Forever [05:43]
10. Evenfall [04:44]
 
Całkowity czas: 56:48
skład:
James Hodkinson - guitars, vocal; Mark Wilson - piano, keyboard, voice; Ed Williamson-Brown - bass; Paul Collins - drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,0

Łącznie 3, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
10.04.2013
(Recenzent)

Shadowlight — Twilight Canvas

 

Historia formacji rozpoczęła się ponad dekadę temu za sprawą dwóch muzyków i kompozytorów, Jamesa Hodkinsona (gitary, wokal) i Marka Wilsona (instrumenty klawiszowe, wokal). Drogi obu panów rozeszły się na długi czas, aby ponownie skrzyżować się w 2011 roku. Wtedy to jako duet wydali EPkę 'Winter' -  zapowiedź ponownej muzycznej współpracy. Z czasem zespół wzbogacił się o sekcję rytmiczną. Dołączyli Ed Williamson-Brown (gitara basowa) i Paul Collins (perkusja). W takim właśnie składzie powstała płyta 'Twilight Canvas'.  

Pierwszy utwór na płycie, ‘Dreaming Awake’, z marszu wprowadza w atmosferę całego albumu - miejscami ciężko, czasem lirycznie i bardzo 'progresywnie'. Jest to kompozycja rozbudowana, w której nie ma miejsca na melancholijne zadumanie. Jest za to miejsce na zdumienie faktem, że w tak niedługim, właściwie instrumentalnym utworze, można przekazać kwintesencję tego, czym jest zespół Shadowlight.

Drugi na płycie, ‘Beauty Dies’ nie zwalnia. Dochodzi wokal, a właściwie harmonia wokali w starym stylu Camel, zmieniając utwór w miłą dla ucha balladę, która intryguje pewnością kompozycji i kunsztownymi partiami gitarowymi. Dźwięki deszczu wprowadzają nas w kolejną część o wyraźnie odmiennej tonacji - o  rytmicznie pulsującej gitarze basowej i perkusji. W ‘Monochrome Dream’ Camelowe aranżacje wokalne nadal snują liryczne opowieści przeplatane ostrymi dźwiękami gitary i klasyczną partią pianina. Po urzekającym gitarowym solo, następuje kilka syntezatorowych dźwięków i znowu pada deszcz...

'Monochrome Dream' i następujący po nim ‘Winter’ to dwa utwory, które zawarte zostały na wspomnianej wcześniej EPce. 'Winter' to kolejna piękna ballada z dużą ilością pianina i klawiszy. Najbardziej przemawia tu wokal, który nadal utrzymany w dawnym stylu starych zespołów progresywnych, wprawia w sentymentalny nastrój przystojny zimowej porze.

W utworze ‘Different Light’ zmienia się klimat. Powracają ciężkie gitarowe riffy, a syntezatorowe dźwięki nadają przestrzeni temu prawie hard-rockowemu utworowi, który ku zadziwieniu kończy się świergotem ptaków, sygnalizując poniekąd kolejną zmianę nastroju. Po nim następuje pełen dźwięków akustycznej gitary i spokojnych linii melodycznych, liryczny 'The Cutting Room'. Trochę mocnych akcentów na koniec i przechodzimy do "Black Swan Song', w którym króluje delikatna gitara i pianino. '3 a.m. Forever' przedłuża  klimat z pogranicza jawy i snu. Następnie czas na kulminację płyty, utwór 'Evenfall'. Kołysze on delikatnie i sennie. Upaja melodią, gitarą i kojącym tonem wokali, które kończą album harmonią a capella.

Album 'Twilight Canvas', chociaż nie odkrywa niczego nowego, ujmuje spokojem, kunsztem aranżacji, profesjonalnym wykonaniem i pięknymi melodiami, do których miło sięgnąć po męczącym dniu. Uspokaja i cieszy. Shadowlight pokazuje klasę i sprawia, że z niecierpliwością czekać się będzie na kolejne krążki formacji. 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2021 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.