ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Neal Morse Band, The  ─ The Grand Experiment  w serwisie ArtRock.pl

Neal Morse Band, The — The Grand Experiment

 
wydawnictwo: InsideOut Music 2015
 
1. Following the Call [10:16]
2. The Grand Experiment [5:31]
3. Waterfall [6:33]
4. Agenda [3:51]
5. Alive Again [3:51]

CD 2:
1. New Jerusalem (Freedom Is Coming) [7:14]
2. Doomsday Destiny [5:30]
3. MacArthur Park [10:56]
4. The Creation (Recorded Live At Morsefest) [18:58]
5. Reunion (Recorded Live At Morsefest) [10:23]

DVD:
1. The Making Of The Grand Experiment [45:40]
2. Agenda (Music Video) [3:47]
3. The Grand Experiment (Music Video) [5:28]
 
Całkowity czas: 105:45
skład:
Neal Morse - vocal, keyboards, guitar
Mike Portnoy - drums
Randy George - bass
Eric Gillette - keyboards, guitars, vocals
Bill Hubauer - keyboards, vocals
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 1
Album jakich wiele, poprawny.
› 1
Niezła płyta, można posłuchać.
› 4
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 3
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 3

Łącznie 12, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
24.02.2015
(Recenzent)

Neal Morse Band, The — The Grand Experiment

Jak on na to wszystko ma czas?! Mowa oczywiście o Nealu Morsie. Tylko w zeszłym roku wydał dwa krążki z Transatlantic (jeden studyjny, drugi koncertowy), przy okazji odbył z tą supergrupą całkiem pokaźne tournée, opublikował drugą płytę z Flying Colors i wreszcie nagrał swój solowy album zatytułowany Songs From November. Nie dziwi zatem sposób przygotowania tego krążka. Muzyk bowiem - ponoć po raz pierwszy - wszedł ze swoimi stałymi współpracownikami (Portnoyem, Georgem, Gillette i Hubauerem, z którymi zresztą gościł w Polsce w 2013 roku) do studia bez przygotowanego materiału. Jednym słowem, ten powstawał niemal w tym samym czasie, w którym był rejestrowany. Muzyk nazwał to wielkim eksperymentem i taki też tytuł nadał wydanemu w tym miesiącu albumowi.

Albumowi, który absolutnie nie rozczaruje wielbicieli jego talentu. Choć to danie stworzone z doskonale znanych przystawek i wiadomych przypraw smakuje naprawdę wybornie. Bo muzyka na The Great Experiment jak zwykle osadzona jest w szeroko rozumianym progresywnym rocku czerpiącym z lat 70 – tych, ale i z dekady nieco wcześniejszej. Można tu też usłyszeć odniesienia i do hard i do blues rocka. Największe wrażenie robi oczywiście trwająca prawie 27 minut suita Alive Again. Są w niej zgrabne gitarowe popisy, ciekawe klawiszowe zagrywki, dęciaki, „smyczkowe” aranże, ale i po prostu mocny gitarowy riff. A wszystko to udaje się muzykom wpleść w dobre melodie wyraźnie oddzielające poszczególne wątki. Równie udany jest rozpoczynający całość Following the Call otworzony wielogłosem bez towarzyszenia instrumentów. Ponadto są ciekawe rzeczy o wiele krótsze. Jak mający sporo z hard i blues rocka numer tytułowy, zdominowana przesterowaną gitarą, przebojowa i nieco zaskakująca jak na nich Agenda, czy wreszcie nastrojowe i delikatne Waterfall w harmonicznych partiach wokalnych przypominające Barclay James Harvest.

Do podstawowego dysku, w specjalnej edycji, dodano jeszcze krążki CD i DVD. Na pierwszym znajdziemy dwa premierowe nagrania [New Jerusalem (Freedom Is Coming), Doomsday Destiny], które – choć zgrabne – faktycznie raczej nie pasują do podstawowego dysku. Mamy tu też cover znanego utworu Richarda Harrisa MacArthur Park z 1968 roku, może jakoś nieprzewracający całości do góry nogami, jednak bardziej urockowiony, z przesterowanym wokalem, wydłużony o ponad trzy minuty i z dodaną ładną partią gitary solowej w finale. Całości dopełniają pochodzące z albumu Morse’a One numery The Creation i Reunion zarejestrowane podczas Morsefestu. Na dysku DVD zobaczymy film o wiele mówiącym tytule The Making Of The Grand Experiment oraz dwa znane z sieci oficjalne klipy do kompozycji The Grand Experiment i Agenda (do obejrzenia poniżej). Cóż, Neal Morse nie zaskakuje, ale… po raz kolejny cieszy.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2019 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.