ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Goblin ─ Suspiria (Original Soundtrack from Motion Picture) w serwisie ArtRock.pl

Goblin — Suspiria (Original Soundtrack from Motion Picture)

 
wydawnictwo: Cinevox 1977
 
1. Suspiria (5:57)
2. Witch (3:10)
3. Opening To The Sighs (0:32)
4. Sighs (5:15)
5. Markos (4:03)
6. Black Forest (6:06)
7. Blind Concert (6:11)
8. Death Valzer (1:51)
 
Całkowity czas: 33:05
skład:
- Claudio Simonetti / Mellotron, organ, string machine, celesta, electric & acoustic piano, Minimoog, Moog system 55 / - Massimo Morante / electric & acoustic guitar, bouzouki, voices / - Fabio Pignatelli / bass, tabla, acoustic guitar, voices / - Agostino Marangolo / drums, percussion, voices
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 3
Arcydzieło.
› 2

Łącznie 6, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: * Bez oceny
29.08.2010
(Recenzent)

Goblin — Suspiria (Original Soundtrack from Motion Picture)

Włoski rock progresywny – część dziewiąta. Ostatnia. Koniec cyklu.

Goblin był (jest) zjawiskiem raczej niespotykanym na scenie prog-rockowej. Rzadko zdarza się, żeby taki zespół praktycznie całą swoją karierę związał z filmem. Największą sławę zdobyli sobie współpracując z jednym reżyserem, specjalistą od horrorów – Dario Argento. Zaczęli od filmu „Profondo Rosso”, jako nagłe zastępstwo, bo Argento pokłócił się z kompozytorem, który pierwotnie miał oprawiać muzycznie ten film. Ściągnął Goblinów i tak już poszło.

Jednym z bardziej znanych soundtracków, które nagrali, jest muzyka do kolejnego horroru Dario Argento, zatytułowanego „Suspiria”. Był to ich czwarta płyta z muzyką filmową, ale trzecia wydana jako Goblin i trzecia zrobiona dla Argento. Zawsze podkreślam, że muzyka filmowa ma swoje własne założenia programowe, że jest uzupełnieniem obrazu. A jeżeli jest w stanie funkcjonować samodzielnie – no to chwała takiemu artyście i wieczna pamięć. Oczywiście najłatwiej radzą sobie piosenki – no bo wiadomo. Gobliny piosenek raczej nie pisały, za to udało im się zaprząc progresywną formę do celów filmowych – co wcale nie jest takie łatwe. Ale Włosi udowodnili, że da się. Na tyle skutecznie, że tak jak horrory Dario Argento dalej są oglądane, tak i ta muzyka dalej jest słuchana przez coraz to nowych fanów prog-rocka.

Utwory z „Suspirii” nie są do końca „samodzielne”, gdzieś z tyłu głowy siedzi, że jest to muzyka filmowa. Za to jako ścieżka dźwiękowa do horroru – pasują znakomicie – mnóstwo szeptów, krzyków, dziwnych wokaliz, muzycznych dysonansów, „ponurych” klawiszy (mellotron Simonettiego) – jest to wszystko pełne niepokoju i ździebko przerażające. Czyli takie jak ma być. Słuchając tego albumu dobrze jest pamiętać, że to napisano dla filmu, a nie jest „regularna” płyta prog-rockowa i nie wszystko co tam znajdziemy w stu procentach broni się bez obrazu. Na pewno będzie to temat tytułowy, jeden z najbardziej znanych utworów grupy, potem „Black Forrest” i jazzowy „Blind Concert”, w mniejszym stopniu „Marcos”, reszta jeszcze mniej. Chociaż niesamowite „Sighs” to jeden z mocniejszych fragmentów „Suspirii”. A upiorny walczyk finałowy „Death Valzer” to też nie kwit na węgiel.

Mimo wszelkich zastrzeżeń płyta jest znakomita. Ciekawe, czy film też jest taki dobry. Muszę sprawdzić. A ponieważ jeszcze tego nie znam, to zaraz Kolega Magister Tarkus wytknie mi mój zatrważający analfabetyzm filmowy. A może nie wytknie? Ma teraz poważniejsze sprawy na głowie. Żeni się chłopak za tydzień. Serdeczne życzenia. Tylko czego mi się o tym przypomniało przy okazji horroru? Czasami skojarzenia chodzą dziwnymi ścieżkami…


Dla zainteresowanych – 23 października Goblin zagra w Polsce – w Krakowie, na festiwalu Unsound.


 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.