ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Little Tragedies ─ Chinese Songs Part One w serwisie ArtRock.pl

Little Tragedies — Chinese Songs Part One

 
wydawnictwo: Mals 2007
dystrybucja: Oskar
 
1. I’m Sitting in front of a Full Cup Not Drinking… 4:33 2. Absorbed in My Thoughts 7:22 3. Sitting Carefree in the Shadow of the Pavilion 7:37 4. At the Window 4:32 5. There Came an Unexpected Guest… 10:24 6. Wanderer 13:07 7. Do You Remember How We Said Goodbye? 4:02
 
Całkowity czas: 51:40
skład:
Gennady Ilyin - composer, keyboards, vocals / Yuri Skripkin – drums / Alexander Malakhovsky – guitar / Oleg Babynin - bass guitar, vocals / Aleksey Bildin - saxophone
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 3, ocena: Album słaby, nie broni się jako całość.
 
 
Ocena: 6 Niezła płyta, można posłuchać.
23.10.2007
(Recenzent)

Little Tragedies — Chinese Songs Part One

Rosyjski zespół. Chińska poezja. Angielskie tytuły. Rosyjskie tłumaczenia. Angielski rock progresywny. Design płyty stylizowany na chińską pisownię. Oto część pierwsza płyty zatytułowanej dość jednoznacznie: Chinese Songs Part One.
 
Poezja powstała między VIII a XIII wiekiem n.e. Zespół z XXI stulecia. Muzyka oscylująca wokół gatunku sprecyzowanego gdzieś w latach siedemdziesiątych XX wieku. Tyle fakty.
 
Niektóre rzeczy się nie zmieniły. Pisał już wcześniej Wojtekk, że Little Tragedies śpiewają po rosyjsku. To i zaleta, i wada tej płyty. Napisał Wojtekk, że Gennady Ilyin nie jest rewelacyjnym wokalistą – fakt, nie jest. Napisał Wojtekk, że Little Tragedie grają rocka symfonicznego, osadzonego mocno w latach siedemdziesiątych. Ano napisał, i miał rację.
 
Recenzowanie Chinese Songs Part One to podobny misz – masz. Niby sprawa prosta – ostatecznie jeśli zespół posługuje się takimi inspiracjami, jak Genesis, ELP, Yes czy dajmy na to Camel, to przecież nic prostszego, jak dowalić mu za naśladownictwo. Jednak tu pojawia się problem – te inspiracje, momentami niezwykle wyraźne, ujawniają niezły potencjał grupy. Brzmienie, mimo odległych wzorców robi się neoprogresywne, melodie są ciekawe, budowa utworów trzymająca w napięciu. Więc jest dobrze? No niby tak. Jak zapomnimy, że to wszystko już zostało zagrane i to po wielokroć – jest dobrze. Jak marzymy cały czas o neoprogresywnym brzmieniu – jest dobrze. Jak wreszcie rajcują nas niekończące się solówki gitarowe i klawiszowe sosy a’la Clive Nolan – będziemy zachwyceni.
 
Gdybym miał (musiał) wybierać, to Wanderer - jest tu moim zdecydowanym faworytem. I nie tylko dlatego, że utwór jest najdłuższy na płycie. Oczywiście to … zaleta, bo przynajmniej nikt się nigdzie nie śpieszy i nagranie może rozwijać się swobodnie i melodyjnie. Podoba mi się w nim prawie wszystko, a gdyby było zaśpiewane w innym języku – mielibyśmy do czynienia z arcydziełem rocka progresywnego. Oprócz wymienionego wyżej utworu warty wspomnienia jest również hackettowski w swoim kształcie kawałek The Came An Unexpected Guest. Przymiotnik obrazujący wpływy można użyć również w odniesieniu do Absorbed In My Thoughts, gdziewyraźnie ujawniają się Emersonowskie ciągotki klawiszowca (jak dla mnie - może jednak zbyt oczywiste). Zmiany tempa następują w tych miejscach, w których się ich spodziewamy. Żadnego zaskakującego momentu. Sitting Carefree In The Shadow Of The Pawilion to już wyraźne nawiązanie do nagrań Pendragon. I tak już właściwie do końca. Lepiej lub gorzej, a w każdym razie naśladowczo.
 
No cóż – to nie jest zła płyta. Na kolana jednak nie rzuca i dla kogoś osłuchanego w rocku progresywnym nie będzie żadnym odkryciem. I taką też dostaje ocenę.
 
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.