ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Fields of the Nephilim ─ Fallen w serwisie ArtRock.pl

Fields of the Nephilim — Fallen

 
wydawnictwo: Jungle Records 2002
 
1. Dead To the World; 03:57
2. From The Fire; 05:53
3. Thirst; 02:36
4. Darkcell AD; 03:52
5. Subsanity; 04:32
6. Hollow Doll; 04:48
7. Fallen; 03:51
8. Deeper; 03:54
9. Premonition; 01:42
10. One More Nightmare; 05:12
 
Całkowity czas: 41:23
skład:
Carl McCoy, vocals; Tony Pettitt, bass; Paul Miles, Guitars; Simon Rippin, drums
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 2
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 5
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 4
Arcydzieło.
› 5

Łącznie 16, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Recenzja nadesłana przez czytelnika.
Ocena: * Bez oceny
22.10.2002
(Gość)

Fields of the Nephilim — Fallen

Czekałem na to kilka, właściwie: ponad dziesięć lat. Następca Elizium, płyty boskiej i niedoścignionej, miał pojawić się w tym roku. Jednak Carl McCoy, człowiek nie znoszący pośpiechu, postanowił popracować jeszcze nad nową płytą. Jungle Records nie miało mimo wszystko zamiaru uszanować przedłużającej się ciszy - i wydało "Fallen" bez zgody samego Zespołu. Tym razem jestem skłonny wybaczyć to przewinienie.

Płyta masakruje, rozsmarowywuje po ścianie i wprowadza prawie w stan euforycznego uniesienia.

Jawi nam się nowe oblicze Fields of the Nephilim. Choć materiał zamieszczony na wydawnictwie nie jest najświeższy, bo są to jedynie zremasterowane, nigdy nie wydane nagrania powstałe w czasie sesji Elizium i późniejszych prób, to jednak widać, że muzyka FOTN zmierza w kierunku znacznego zwiększenia tzw. kopa. Brutalniejsza, mroczniejsza, cięższa niż poprzednie dokonania płyta. Zespół zastosował w nagraniach o wiele więcej elektronicznych sampli, słychać też znacznie przesterowane wokale, przywodzące na myśl genialnego "Zoona", projekt solowy Carla. Wciąż gdzieś w tle pobrzmiewa przeszłość, jednak wyraźnie daje się odczuć, że potencjał twórczy na pewno się Fieldsom nie wyczerpał.

Jest także na płycie dużo melancholii... Klimat niepowtarzalny - do tego jednak zdążyliśmy się przyzwyczaić. Właściwie, dla fana FOTN jest to pozycja obowiązkowa - mimo, że nie zyskała akceptacji McCoya i spółki, to jednak kawał dobrego grania. Na najwyższym poziomie. Wydawca napisał w ulotce reklamującej promosa: "Wrócili po dwunastu latach... I od razu wiadomo, kto tu rządzi." Zgadzam się w stu procentach. Fields of the Nephilim zawsze, od początku istnienia wyznaczało standardy w muzyce gotyckiej i tak też jest teraz.

Zaczyna się wszystko od "Dead to the world" - i już tutaj wiadomo, że mamy do czynienia z czymś wielkim i pięknym. "From the fire", utwór wydany ostatnio na singlu potęguje tylko to wrażenie... I tak już jest do końca. Mamy na cd także "Darkcell AD" i "One more nightmare", które również mogą być znane miłośnikom dotychczasowej twórczości FOTN, a cała reszta doskonale dopełnia obrazu wirtuozerii instrumentalnej i wokalnej Grupy. Ten krążek to po prostu konieczność zakupowa, obliczona idealnie po to, by jednym szybkim ciosem wbić się w czaszkę każdego słuchacza. Nie dbam o to, czy Jungle wydało najnowszych Fields of the Nephilim zgodnie z prawem czy nie. Jako konsument muzyki powiem tylko, że dawno nie czułem takich ciarek w dole pleców.

Ta płyta jest bardzo dobra. Postanowiłem przyznać jej osiem punktów, odejmując dwa z dziesięciu za niejasną sprawę związaną z jej wydaniem. Sam materiał to po prostu woda na młyn gotyckich wywrotowców :)

W recenzji brak okładki płyty - po prostu nie jest ona jeszcze gotowa... Materiały promocyjne, jakie otrzymaliśmy, nie zawierają jej ostatecznej wersji.
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Natalie C with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.