ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Leafless Tree ─ The First Leaf [EP] w serwisie ArtRock.pl

Leafless Tree — The First Leaf [EP]

 
wydawnictwo: L.T. Greenhouse Records 2009
 
1. Megacycle [9:06]
2. Waiting For The Storm [4:01]
3. The Last Walk [8:03]
4. King Of Town Jungle [7:06]
 
Całkowity czas: 28:27
skład:
Radosław Osowski – lead, rhytm & acoustic guitars / Piotr Wesołowski – piano, organ, mellotron, synthesizer / Łukasz Woszczyński – vocals & percussion / Michał Dziomdziora – bass, fretless, electric upright bass, bass pedals / Krzysztof Szewczyk – drums / Guest: Adam Sowiński – keyboards, programming (The Last Walk) / Julita Dawidowicz – backing vocals (The Last Walk)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 3
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 34
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 85
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 62
Arcydzieło.
› 5

Łącznie 190, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: * Bez oceny
17.09.2009
(Recenzent)

Leafless Tree — The First Leaf [EP]

Łódzki Leafless Tree wreszcie dorobił się płyty. Może to niepełnowymiarowy album, tylko epka z półgodzinnym materiałem, ale bardzo profesjonalnie i gustownie wydana (tak na zupełnym marginesie – nóż w kieszeni mi się otwiera, gdy widzę na półkach sklepowych koszmarki w stylu: „zagraniczna płyta – polska cena”; tu mamy „polską płytę – polską cenę” - tylko… jakby o klasę lepiej). Znaczy się, że można!

A dlaczegóż: wreszcie?! No bo „Bezlistni” parę już lat po Polsce graty muzyczne wożą. Grali w tym czasie na jednej scenie z Riverside, Quidam czy Believe. O ich prawdziwym początku możemy mówić w 2002 roku, kiedy to byli muzycy formacji N.O.E położyli podwaliny właśnie pod Leafless Tree. A po drodze, gdzieś w 2005 roku, było jeszcze pięcioutworowe demo z takimi kompozycjami jak „Recover You” i „Cave” (ten ostatni numer znalazł się swego czasu w zestawie "Rockowej Listy Przebojów" radiowej "Jedynki" zdobywając spore uznanie głosujących słuchaczy).

Tyle historii. Czas na dźwięki. Podoba mi się to, co artyści napisali o swojej muzie zapowiadając ten mini-album. „Tłusty” progresywny rock. No cóż, pozostając przy tej poetyce dodam, iż jest jeszcze dobrze wypieczony i zgrabnie podany.

Fascynacji i inspiracji muzycznych panów z Leafless Tree nie da się ukryć. Biegną gdzieś w klasyczne lata siedemdziesiąte i… wielkie tych czasów kapele. Yes, Genesis? Czemu nie? A z młodszego pokolenia? Marillion, IQ… Nieważne, to tylko łatki, które i tak każdy sobie poprzykleja według własnego „widzimisię”.

Najważniejsze, że ich muzyka, choć zagrana zgodnie ze sprawdzonymi już kiedyś regułami, nie nuży, sporo się w niej dzieje i najzwyczajniej ma… jaja! Bo ich kompozycje (przynajmniej trzy z czterech) mają wielowątkową, bogatą formę, w której jest miejsce i na cięższy gitarowy riff, krótkie, treściwe i melodyjne gitarowe solo, czy klawiszowy popis. Zaimponować może ponadto – jak na debiutującą kapelę – bogactwo wykorzystanych „środków wyrazu”. Obok standardowego zestawu – pianino, organy, mellotron, fretless bass… Ładnie, nie? No i to słychać! Do tego Łukasz Woszczyński, śpiewający momentami bardzo teatralnie, z charakterystyczną dla stylu emfazą, brzmi naturalnie i nie można mu zarzucić pretensjonalności (co niestety normą nie jest i w przypadkach niektórych wokalistów zalatuje karykaturą).

A same kompozycje? Moim faworytem jest najkrótszy w zestawie, czterominutowy, „Waiting For The Storm”, bardzo energetyczny, drapieżny i mocny (szczególnie w drugiej części), z pięknie wyprowadzonym na koniec kawałka, gitarowym solo Radka Osowskiego, osadzonym na wyraziście grającej sekcji rytmicznej. Polecam – faktycznie drapie! Miłośnicy bardziej patetycznych uniesień spojrzą łaskawszym okiem na ostatni „King Of Town Jungle”, w którym muzycy poflirtowali z… celtyckim folkiem i zaserwowali naprawdę wzniosły refren. Równie złożony jest pierwszy i najdłuższy zarazem na krążku „Megacycle”, gdzie zasłyszymy gitarowe ozdobniki „pod Rotherego” i ducha Porcupine Tree, i wreszcie coś z aranżacyjnego bogactwa The Flower Kings!

Żeby nie było tak różowo. Zarzuty też są. Przede wszystkim, szkoda, że tak krótko. Po drugie – przyznam się szczerze, że zamiast starszej kompozycji „The Last Walk”, mającej tu charakter swoistego odprężenia, wolałbym jednak jeszcze jednego mięsistego killera w stylu trzech pozostałych numerów. A tak, lekko oniryczny, senny utwór, w którym Woszczyński niemalże szepcze a towarzyszy mu wokaliza Julity Dawidowicz, delikatnie odstaje od całości (to także jedyny utwór zaśpiewany po polsku), choć to rzecz mająca swój klimat…

Krótko: czekam na pełnowymiarowy album - drugi liść. Wtedy policzę gwiazdki.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Natalie C with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.