ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Jopek, Anna Maria ─ Farat w serwisie ArtRock.pl

Jopek, Anna Maria — Farat

 
wydawnictwo: Universal Music Polska 2003
 
1.Wszystkie Cnoty (4:18)
2.Szepty i Łzy (3:52)
3.Jeżeli Chcesz (3:56)
4.Bandoska (8:47)
5.Nim Słońce Wstanie (8:52)
6.Czarne Słowa (5:26)
7.Dłoń Zanurzasz We Śnie (6:10)
8.Zanim Zasnę (3:02)
9.Nienasycenie (6:34)
10.Confians (4:22)
11.Upojenie (4:38)
12.Leszek Intro (3:24)
13.Cyraneczka (4:26)
14.Możliwe (2:51)
15.Ale Jestem (3:17)
16.Piosenka Dla Stasia (4:42)
 
Całkowity czas: 78:37
skład:
Anna Maria Jopek - voc / Leszek Możdżer - p. / Marek Napiórkowski - g. / Paweł "Bzim" Zarzecki - kbds, programowanie / Henryk Miśkiewicz - sax, b.cl. / Robert Kubiszyn - b., db. / Cezary Konrad - dr. / Mino Cinelu - perc. / Dorota Miśkiewicz - vox / Piotr Nazaruk - vox, fl.
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 5
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 2
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 5
Arcydzieło.
› 10

Łącznie 25, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: * Bez oceny
22.11.2003
(Recenzent)

Jopek, Anna Maria — Farat

Pierwsze, co rzuca się w oczy, jeszcze przed przesłuchaniem tego albumy, to okładka. Niepokojąca, jakby nie z tej bajki. Odrealniona twarz Anny Marii, nieco demoniczne spojrzenie... Przykuwa wzrok, nie da się ukryć. A potem jest już tylko muzyka - tym razem na żywo.

Nie od dzisiaj wiadomo, że jazz najlepiej sprawdza się na koncertach, ten album tylko tę tezę potwierdza. Anna Maria Jopek - bodaj najlepsze żeńskie gardło w tym kraju i jej sidemani (bogowie, życzyłbym sobie TAKICH sidemanów!) po prostu grają najlepsze utwory z całej kariery wokalistki. Ale nie odgrywają po prostu nuta w nutę kolejnych kawałków, o nie! Mając w składzie Leszka Możdżera, chyba najlepszego obecnie polskiego pianistę jazzowego i okołojazzowego, grzechem byłoby nie dać mu poszaleć. Jego ponadtrzyminutowy wstęp do "Cyraneczki" to porywające granie idealnie wprowadzające w klimat. Zresztą każdy z muzyków ma tutaj swoje pięć minut i wykorzystuje je...dyskretnie. Nie ma mowy o przytłoczeniu wokalistki przydługimi popisami. Tu rządzi AMJ, to czuć. A że czasem popuszcza swoim muzykom cugle... Bardzo dobrze. W ten sposób można podelektować się bardzo klimatyczną solówką Henryka Miśkiewicza w "Nim Słońce Wstanie". Albo nieomal crimsonowskim (!) nastrojem w improwizowanej części "Bandoski". Są wokalne szaleństwa w "Nienasyceniu". Jest wyciszenie i intymność w "Piosence Dla Stasia". Jest wszystko za co kochamy nagrania Anny Marii Jopek. Albo nienawidzimy.

Nie da się ukryć, że "Farat" to płyta dla fanów. Greatest Hits na żywo, w bardzo żywiołowej wersji. Gdzie utwory zmieniają swój charakter, czasami wręcz odrealniają się w porównaniu do wersji albumowych. Publiczność reagująca spontanicznie na popisy zespołu. Wszystko, czego można sobie zamarzyć. No, prawie wszystko - ja ominąłbym jedynie "Confians", przydługi, przynudny popis wokalny Mino Cinelu, zresztą jego przebój autorski. Psuje mi nastrój płyty, a zamiast tego wolałbym na przykład "Ja wysiadam". Albo "Joszko Brodę". Albo "Na całej połaci śnieg". A tak muszę wciskać "skip" i sięgnąć po DVD - tam jest 10 dodatkowych utworów! Dlatego najbardziej byłbym szczęśliwy, gdyby "Farat" ukazał się w wersji dwupłytowej - ale widać nie mozna mieć wszystkiego. A przecież marudzę, bo i tak jest świetnie :) Dziękuję!

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.