ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Believe ─ World Is Round w serwisie ArtRock.pl

Believe — World Is Round

 
wydawnictwo: Metal Mind Productions 2010
 
1. World Is Round - Part 1 [0:34]
2. No Time Inside [5:16]
3. World Is Round - Part 2 4:27]
4. Cut Me Paste Me [2:48]
5. Lay Down Forever [5:52]
6. So Well [4:20]
7. Bored [4:46]
8. Guru [4:54]
9. New Hands [5:58]
10. Poor King of Sun/Return [9:53]
 
Całkowity czas: 52:27
skład:
Mirek Gil – gitary / Karol Wróblewski – wokal / Satomi – skrzypce / Vlodi Tafel – perkusja / Przemas Zawadzki – gitara basowa / Konrad Wantrych – instrumenty klawiszowe
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 1
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 2
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 3
Album jakich wiele, poprawny.
› 2
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 2
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 9
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 7

Łącznie 26, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: * Bez oceny
24.12.2010
(Recenzent)

Believe — World Is Round

Nie wiem czy to najlepsza płyta Believe, ale z pewnością najbardziej „inna”. Różnorodna, wielobarwna, chwilami mocno psychodeliczna. Tę jej inność widać też w paru, nazwijmy to, technicznych aspektach. Po pierwsze, do muzyki Believe powróciły klawisze i to od razu z osobą nowego muzyka – grającego niezbyt progresywnie, Konrada Wantrycha. To naprawdę nowa jakość.

Po drugie, muzycy zrezygnowali z usług nadwornego tekściarza formacji, Roberta Sieradzkiego, dając pole do popisu wokaliście, Karolowi Wróblewskiemu. A ten napisał naprawdę bardzo ciekawe liryki o cykliczności ludzkiego losu, pewnej monotonii życia, czy pokonywaniu trudnych życiowych zakrętów (piękny New Hands, poświęcony perkusiście formacji), dobrze zilustrowane muzyką grupy. Mówiąc o Wróblewskim, trudno nie wspomnieć o tym, iż wraz z kolejnym albumem  rozwinął się on jako wokalista. To z pewnością obecnie jeden z najciekawszych głosów młodego rockowego pokolenia. Artysta potrafiący wyrażać sobą prawdziwe emocje. A nie każdy to ma. Trudno też nie zauważyć faktu, iż ten młody muzyk odgrywa coraz większą rolę w kapeli, choćby w sensie… czysto medialnym.

Po trzecie. Od powyższych uwag już niedaleko do wyraźnie widocznej zespołowości. Muzyka i wszelkie związane z nią pomysły nie są zawłaszczone przez Gila – absolutnego wszak lidera zespołu. I to słychać. Choćby w jak zwykle intrygującej grze perkusisty Vlodiego Tafla, która co najmniej kilku utworom dodała ciekawego feelingu. No a poza tym, gdy słucha się nowej muzyki grupy, nie chce się już deliberować o tym, czy gitary jest za mało, a skrzypiec za dużo, czy może odwrotnie (jak to drzewiej bywało). Bo muzycy mają swój rozpoznawalny styl. Styl wyrazisty, spójny i nie warto go rozbierać na czynniki pierwsze, tylko chłonąć w całości.

Trochę naczekała się ta płyta recenzji w naszym serwisie. I może dobrze. Wszak jak to mówią, lepiej późno, niż wcale. Tym bardziej, że to dźwięki, które potrzebują dystansu. Melodie, zawsze będące silną stroną Gila, także i tu czarują, choć wymagają tym razem większej cierpliwości. Mamy wszak tu tak zaskakująco drapieżne rzeczy, jak krótki i niemalże metalowy Cut Me Paste Me z przesterowanym refrenem, także ciężkawy i ciemny Lay Down Forever, bądź wreszcie równie mocny Guru, w którym Wróblewski pokazuje, że naprawdę potrafi ryknąć. Po przeciwległej stronie są - urzekający lekkością, folkowy So Well oraz piękna ballada New Hands. Bardziej tradycyjnym, „progresywnym” słuchaczom polecam Bored z ładnym solem Gila, zaś poszukującym jakichś odmienności, kończący całość, bardziej złożony, okraszony partią sitaru, orientalizujący Poor King Of Sun / Return.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.