ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Collapse Under The Empire ─ Fragments Of A Prayer w serwisie ArtRock.pl

Collapse Under The Empire — Fragments Of A Prayer

 
wydawnictwo: Final Tune 2012
 
01. Fragments Of A Prayer [05:34]
02. Breaking The Light [05:03]
03. In The Cold [04:06]
04. 180 Seconds [04:24]
05. Closer [04:28]
06. Distance [04:28]
07. Opening Sky [03:13]
08. The Beyond [06:48]
09. When The Day Fades Away [04:20]
10. The Great Silence [04:28]
 
Całkowity czas: 46:52
skład:
Chris Burda (klawisze, syntezatory, perkusja), Martin Grimm (gitary, perkusja)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 1

Łącznie 1, ocena: Arcydzieło.
 
 
Ocena: * Bez oceny
30.10.2012
(Recenzent)

Collapse Under The Empire — Fragments Of A Prayer

Blisko rok temu miałem okazję zmierzyć się z płytą Shoulders & Giants formacji Collapse Under The Empire. Efektem tego pojedynku była recenzja wspomnianego wydawnictwa, które miało być pierwszą częścią dwupłytowego konceptu w uproszczeniu traktującego o zmaganiach człowieka z niezbyt przyjaznym światem. Na marginesie dodam, że mowa o świecie, który mamy okazję przemierzać dzień po dniu w nie do końca określonym kierunku. Temat podjęty przez niemieckich muzyków wydał mi się na tyle ciekawy, że postanowiłem zacisnąć zęby i zignorować swoją awersję do nazbyt bezczelnego mieszania elektroniki z post-rockiem i dać CUTE szansę. Dopełnieniem konceptu miał być album zatytułowany Sacriface & Isolation, jednak płyta o takim tytule jeszcze się nie ukazała, a aktualnie wyczekujemy premiery Fragments Of A Prayer. Co się stało w obozie Collapse Under The Empire, czy historia rozpoczęta na Shoulders & Giants zostanie dokończona? Tak, ale na to trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

To nietypowa sytuacja w świecie muzyki. Muzycy CUTE szykując się do tworzenia Sacrifice & Isolation stwierdzili, że z poprzedniej sesji zostało im trochę materiału, który nie pasuje do zamysłu dwupłytowego wydawnictwa. Początkowo nosili się z zamiarem wydania EP, jednak ta szybko przerodziła się w pełnoprawny, długogrający album zatytułowany Fragments Of A Prayer.

Oszczędna w symbolikę okładka albumu utrzymana została w odcieniach fioletu. Można się domyślać, że przedstawia ona pustą, nieodkrytą przestrzeń i horyzont wyraźnie odcinający się na tle nieba. Czy jest to wizja zaświatów, a może efekt tytułowej modlitwy? Bardziej zastanawia mnie dlaczego na okładkę nie zostały wykorzystane grafiki, które pojawiły się na stronie zespołu w ramach promocji tego wydawnictwa. Skrzydlata postać na tle zachodzącego słońca była zdecydowanie bardziej wyrazistym i sugestywnym środkiem wyrazu. Jednak w przypadku wydawnictw muzycznych to nie okładka stanowi o wartości, choć tę wartość przyjemnie uzupełnia.

Jak zatem prezentuje się warstwa muzyczna kryjąca się pod nazwą Fragments Of A Prayer? Zanim ostatecznie udzielę odpowiedzi na to pytanie, zmuszony jestem do wplecenia kolejnej okołomuzycznej dygresji. Nie jestem w stanie określić, jak dużo zmieniło się w ciągu ostatniego roku w moim postrzeganiu muzyki, w związku z tym nie do końca mogę stwierdzić, czy na Fragments Of A Prayer wykorzystano mniej typowo elektronicznych elementów, czy też wielokrotnie przytaczana przeze mnie alergia na elektroniczne wyziewy uległa zatarciu. Jednego jestem pewien - nowe dziecko Collapse Under The Empire może się podobać. Wszystko wskazuje na to, że nieoficjalnie Fragments Of A Prayer stanowi preludium do Sacrifice & Isolation. Na tej płycie można znaleźć więcej muzycznej, gitarowej przestrzeni, bardzo rytmicznej pracy perkusji i specyficznego, coraz bardziej mrocznego wydźwięku kompozycji, co jest pewnym zaskoczeniem, ale zdecydowanie podoba mi się taki kierunek rozwoju twórczości CUTE.

Na tle pozostałych kompozycji pozytywnie wyróżnia się utwór tytułowy z charakterystycznym ciepłym brzmieniem i wpadającą w ucho melodią. Na uwagę zasługuje także In The Cold ze swoją ambientową częścią i pulsującym rytmem instrumentów perkusyjnych, 180 Seconds za mechaniczne i industrialne naleciałości oraz When The Day Fades Away za czarującą kompozycję i tętniącą płaszczyznę dźwięku.

Fragments Of A Prayer to godny, choć trochę nieoczekiwany następca Shoulders & Giants i – mam nadzieję – zwiastun czegoś jeszcze lepszego, czyli Sacrifice & Isolation. Jest to płyta, która z pewnością znajdzie uznanie u fanów post-rocka z elementami elektroniki, które coraz częściej pojawiają się w tej gałęzi muzyki. Jest to również bardzo solidne wydawnictwo, które umożliwi CUTE utrzymanie się w świadomości odbiorów, jednak odważę się stwierdzić, że nie jest to płyta, która mogłaby wynieść zespół na muzyczny piedestał.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.