ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu From Afar ─ The Abyss Gazes Into You w serwisie ArtRock.pl

From Afar — The Abyss Gazes Into You

 
wydawnictwo: Infinity 2012
 
01. Intro [03:30]
02. The Fall Begins [02:30]
03. Faggot [03:33]
04. Thief [04:42]
05. Jacob’s Ladder [04:41]
06. Nocą [07:00]
07. Niebo [04:53]
 
Całkowity czas: 30:49
skład:
Wojtek Pyć (vocals), Marcin Chuchla (guitars), Tomek Przywara (guitars), Piotrek Jaskółka (bass), Michał Chruściel (durms)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 1

Łącznie 1, ocena: Arcydzieło.
 
 
Ocena: * Bez oceny
16.11.2012
(Recenzent)

From Afar — The Abyss Gazes Into You

 

Kiedy spoglądamy w otchłań, to otchłań spogląda również w nas. Tak przynajmniej twierdził Fryderyk Nietzsche, a jego stwierdzenie postanowili zrewidować muzycy rzeszowskiej formacji From Afar wydające EPkę The Abyss Gazes Into You.
 
Zespół powstał w 2005 roku, jednak na pierwszy materiał demo i sceniczny debiut przyszło mu poczekać do roku 2009. Niedługo później wykrystalizował się aktualny skład formacji, a brzmienie zaczęło przyjmować pożądane kształty. Kolejne lata obfitowały w koncerty i pracą nad nowym materiałem, który w tym roku ujrzał światło dziennie w formie wspomnianej wcześniej EPki.
 
The Abyss Gazes Into You zostało wydane w postaci zgrabnego digipacka utrzymanego w stonowanej, szaroburej kolorystyce. Od frontu wita nas posępny strach na wróble, zaś na odwrocie możemy zobaczyć ruiny opuszczonego miasta. Środek tego wydawnictwa poświęcony jest zdjęciom z planu teledysku do utworu Jacob’s Ladder.
 
Panowie z From Afar zdecydowali się na odważne posunięcie, a mianowicie oprócz poplątania muzycznego na krążku umieścili również poplątanie lingwistyczne. Część utworów zawartych na The Abyss Gazes Into You posiada wokale w języku polskim, pozostałe – w angielskim. Nie jest to rozwiązanie specjalnie uciążliwe dla odbiorcy, ale rodzi pewien wewnętrzny, trudny do zignorowania dysonans. Zresztą analizując warstwę muzyczną wspomniane odczucie tylko się pogłębia. Każda z kompozycji zawartych na EPce traktowana w oderwaniu od całości wydawnictwa stanowi akceptowalny twór, który należy rozpatrywać w pozytywnych aspektach, jednak słuchając The Abyss Gazes Into You w całości nie mogę pozbyć się wrażenia, że znalazły się tam utwory z dłuższego okresu działalności, które nie są ze sobą spójne. To trochę tak jakby muzycy From Afar nie do końca wiedzieli jaką ścieżką chcą kroczyć i próbowali wielu, różnych rozwiązań wokalnych, lingwistycznych, instrumentalnych i kompozycyjnych, żeby sprawdzić jak dane zestawienie środków zabrzmi w ich wykonaniu. Momentami trudno się w tym wszystkim odnaleźć.
 
Mimo wszystko w tym szaleństwie może być metoda. Kiedy potraktuje się ten krążek jako przetarcie przed tworzeniem czegoś większego i wspomnianą wcześniej próbę różnych rozwiązań, mającą na celu stwierdzenie, jakie środki muzyczne warto powielać i rozwijać, to może on okazać się dobrym prognostykiem na przyszłość. Jest tu potencjał i niewątpliwie są środki do tego, żeby go nie zmarnować. A żeby to osiągnąć, to warto trzymać się ciekawych i udanych rozwiązań, a do takich należy zaliczyć wokale na The Fall Begins, swobodną kompozycję w Faggot i pracę sekcji rytmicznej w mocno promowanym i zdecydowanie najlepszym na płycie - Jacob’s Ladder.
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
Picture theme from BloodStainedd with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.