ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Early Cross ─ Pathfinder w serwisie ArtRock.pl

Early Cross — Pathfinder

 
wydawnictwo: Lion Music 2013
 
1. Ashes & Yarrow
2. Cry Havoc
3. Hymn To The Fallen
4. In the Half Light of the Canyon
5. Cairn
6. The Pilgrimage
7. The Fog
 
skład:
Natasha Vaichuk – Vocals
Hiroaki Kato – 6 & 12 String Guitars, Bouzouki, Pianos, Mellotrons, Organs
Yugo Maeda – Bass
Yushi Soutome – Drums
Guests:
Jan Erik Liljeström – Spoken Words on "The Fog"
Mutsumi Tanamura – Spoken Words on "The Pilgrimage"
Shigetsugu Hagiya – Additional Guitar on "The Pilgrimage"
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
Album słaby, nie broni się jako całość.
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
Album jakich wiele, poprawny.
Niezła płyta, można posłuchać.
Dobry, zasługujący na uwagę album.
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
Absolutnie wspaniały i porywający album.
Arcydzieło.

Łącznie , ocena:
 
 
Ocena: 6 Niezła płyta, można posłuchać.
14.02.2013
(Recenzent)

Early Cross — Pathfinder

Dokładnie dziś, w walentynkowe święto, album ten ma swoją premierę. Japońska formacja w fińskiej wytwórni z wokalistką o ukraińskich korzeniach. Ciekawe? Z pewnością. I całkiem oryginalne. Szkoda tylko, że na tym wszelkie oryginalności na debiutanckim krążku Early Cross się kończą. No chyba, że weźmiemy jeszcze w tym względzie pod uwagę fakt, że muzyka Japończyków w żaden sposób  nie czerpie z ich tradycji i kultury.

Bo panowie i jedna pani oferują nam dosyć klasyczne, europejskie granie w stylu atmosferycznego i klimatycznego metalu okraszonego delikatnie gotyckim nastrojem i żeńskim wokalem. Natasha Vaichuk ze swoim nosowym stylem śpiewania i charakterystycznym, lekko dramatycznym zawodzeniem idealnie wpisuje się w pewien kanon stylu, w którym kobieca delikatność skontrastowana jest z ciężarem metalowych gitar. Jednym słowem – album może przypaść do gustu miłośnikom wcześniejszych dokonań włoskiej Lacuny Coil. U nas swego czasu grały tak Moonlight i Delight, można też przywołać tu zielonogórski Artrosis z jego pierwszych dokonań. W materiałach promocyjnych można było ponadto wyczytać takie nazwy jak Opeth, The Gathering, Porcupine Tree, czy nawet Riverside. O ile jednak w przypadku formacji Michaela Akerfeldta (fragmenty kompozycji Piligrimage, czy delikatniejszego Cairn) i The Gathering (pewnie ze względu na żeński wokal) jest to może i zasadne, tak przy dwóch pozostałych formacjach jest raczej trafianiem kulą w płot. W ten sposób mógłbym tu przywoływać np. Anathemę, czy Katatonię, bo grają ciężko, klimatycznie i atmosferycznie. Tylko że od tych kapel Early Cross dzieli spory dystans.

Z drugiej strony, to jeszcze debiutanci. Mimo rażącego braku oryginalności i wszechobecnej wtórności jest na Pathfinder parę niezłych numerów, które wielbicieli takiego grania powinny ucieszyć. Do tych należy z pewnością rozpoczynający całość  Ashes & Yarrow i promujący album Cairn (do tej kompozycji zarejestrowano też oficjalny klip). Mają dobre, zapamiętywalne melodie, a Cairn dodatkowo jeszcze zgrabne gitarowe solo (takowe też znajdziemy w Hymn To The Fallen). Najciekawiej jednak robi się pod koniec albumu. Najdłuższy, bo trwający prawie kwadrans Piligrimage, jest zdecydowanie najbardziej wartościową rzeczą w zestawie. Rozpoczęty jakby folkowym zaśpiewem, ma rozbudowany, wielowątkowy charakter i interesujący popis na gitarze nawiązujący do lat siedemdziesiątych (fakt, że trochę zajeżdżający Opeth… tak z okolic Damnation). Warto też zwrócić uwagę na zamykający płytę The Fog, z patetyczną, wzniosłą końcówką, podkreśloną piękną partią mellotronu w wykonaniu Hiroaki Kato. Co ciekawe, akurat w tej kompozycji gościnnie pojawia się w deklamacji Jan Erik Liljeström z Anekdoten.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.