ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Jorn ─ Traveller w serwisie ArtRock.pl

Jorn — Traveller

 
wydawnictwo: Frontiers Records 2013
dystrybucja: Mystic
 
1. Overload [5:21]
2. Cancer Demon [4:28]
3. Traveller [5:38]
4. Window Maker [4:26]
5. Make Your Engine Scream [4:12]
6. Legend Man [4:01]
7. Carry The Black [6:09]
8. Rev On [4:43]
9. Monsoon [4:20]
10. The Man Who Was King [5:52]
 
Całkowity czas: 49:15
skład:
Jorn Lande - Vocals
Willy Bendiksen - Drums
Trond Holter - Guitar
Jimmy Iversen - Guitar
Bernt Jansen - Bass
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 3
Arcydzieło.
› 1

Łącznie 6, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 5 Album jakich wiele, poprawny.
21.07.2013
(Recenzent)

Jorn — Traveller

Jorn nagrał kolejny, absolutnie przewidywalny, album stawiając mnie (zresztą pewnie nie tylko mnie, wszak trochę osób to tu, to tam, o tym krążku napisze) w kłopotliwej sytuacji. No bo on może sobie rejestrować wiecznie to samo, no ale ileż razy ja mogę powtarzać się w recenzjach. Przyznam, że już za bardzo pana Lande nie rozumiem. Ma taki potencjał, dziesiątki płyt na karku i współpracę z setką ludzi w różnych konfiguracjach. Zebrał tym samym pewnie tyleż doświadczeń i inspiracji i… I nic. W dalszym ciągu, z regularnością godną pozazdroszczenia, wypuszcza kolejne albumy sygnowane nazwą Jorn z ulubioną mieszanką klasycznego hard rocka i heavy metalu. Przypomnę, że poprzedni studyjny album z premierowym materiałem – naprawdę udany Bring Heavy Rock To The Land - ukazał się w ubiegłym roku, zaś już w tym światło dzienne ujrzał – mocno rozczarowujący - Symphonic z orkiestrowymi aranżacjami wybranych numerów. A przecież można było chwilkę odpocząć i dać zatęsknić fanom za nowymi dźwiękami, albo zaskoczyć nieco formułą po złapaniu tego czasowego oddechu, np. powrotem do bardziej progresywnej konwencji, z którą na albumach Ark radził sobie wybornie.

Niestety tego nie zrobił i zarejestrował krążek, który totalnie nie zmienia jego wizerunku. W dalszym ciągu imponuje głosem (no ale ileż razy można podniecać się charakterystycznym „yeeeaaaaahhh”) a akompaniujący mu muzycy biegłością w graniu klasycznego hard’n’heavy. Gitarowe riffy uderzają faktycznie ciężarem i mięsistością, raz to w szybszych, galopujących kawałkach, innym razem w opartych o średnie tempa numerach. Co z tego? Myślę, że już najwierniejsi fani mogą lekko się zgubić w przyporządkowywaniu kompozycji do któregoś z ośmiu studyjnych albumów artysty. Pisałem już pewnie, przy okazji recenzji jednej z Jornowskich płyt o tym, że ważnym aspektem takiego grania jest dobra, nośna melodia. Ok, jest tu parę wyjątków, które trafiają do słuchacza po którymś tam przesłuchaniu, generalnie jednak jest z tym zdecydowanie gorzej, niż na  Bring Heavy Rock To The Land a linie melodyczne sprawiają wrażenie zrobionych na siłę.

No dobra, żeby nie było, że wszystko tu przeszkadza, słów parę o pozytywach. Tytułowy Traveller ma faktycznie siłę nośnego, promującego album kawałka i zarazem koncertowego killera. Z kolei najdłuższy w zestawie Carry The Black intryguje skontrastowaniem mrocznego i wisielczego klimatu ze zwrotki z pięknym i dramatycznie zaśpiewanym na tle łkających gitar refrenem. Warto też zwrócić uwagę na fajne progresywne (a jednak!) gitarowe solo w Monsoon. Cóż, nie zmienia to postaci rzeczy, że to album jakich wiele, także w Jornowskiej dyskografii.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.