ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Sea Vine ─ Sea Vine w serwisie ArtRock.pl

Sea Vine — Sea Vine

 
wydawnictwo: Lynx Music 2013
dystrybucja: Rock Serwis
 
1.Clouds [13:58]
2.Circus (or Kissing Through the Gasmasks) [5:29]
3.Raindrop [3:13]
4.Going Anywhere [3:25]
5. Światłocienie
Chiaroscuro [3:47]
6. The Little Ones (Come and See) [15:00]
 
skład:
Michał Cywiński - grand piano, Fender Piano, Moog, Hohner String Melody, guitars, drums
Konrad Daszczyński - guitars
Milena Szymańska - vocals
Mateusz „Tymon” Walerski – drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 1
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 1
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 4, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Ocena: 5 Album jakich wiele, poprawny.
26.12.2013
(Recenzent)

Sea Vine — Sea Vine

Sea Vine to kolejny, powstały w 2012 roku na Pomorzu, młody polski zespół obracający się w stylistyce progresywnego grania. To troje muzyków (Michał Cywiński, Milena Szymańska, Mateusz Tymon Walerski; na tym krążku towarzyszy im na gitarze także Konrad Daszczyński) korzystających w dużej mierze z brzmienia instrumentów analogowych, których dźwięk silnie determinuje ich granie.

Ten debiutancki album, opublikowany przez Lynx Music, poprzedziła wydana własnym sumptem chwilę wcześniej mała płytka z niemalże tym samym programem. Recenzowany debiut poszerzony został o trwającą kwadrans kompozycję The Little Ones. Młodzi artyści  mówiąc o swojej muzyce podkreślają, że nie uznają gatunkowych podziałów i twierdzą, że ma ona charakter muzyki programowej, w której każdy utwór dotyczy mniej lub bardziej osobistych odczuć, przeżyć czy doświadczeń każdego z muzyków.

Jak to wygląda w praktyce? Bardzo przeciętnie. Bo pod płaszczykiem ładnych i ambitnych haseł dostajemy krążek w dużej mierze nierówny i chwilami przekombinowany. Na Sea Vine otrzymujemy 45 minut dźwięków w większości instrumentalnych (wokal Mileny Szymańskiej pojawia się tylko w trzech utworach), bardzo ilustracyjnych, czerpiących w istocie z szeroko rozumianego art rocka oraz jazz rocka. Już zdominowany elektroniką Circus szczególnie w pierwszej części ociera się lekko o eksperymentalne granie, dopiero później nabiera wyrazu wraz z rozmarzonym wokalem wspomnianej Szymańskiej, będącym swoistą krzyżówką głosu Petronelli Nettermalm z Paatos i… Björk. Eksperymentalną formę, w mocno jazzowej konwencji, podtrzymuje Going Anywhere. Dwie pozostałe krótsze kompozycje to całkiem przyjemny, będący instrumentalną miniaturą na pianino, Raindrop oraz numer Światłocienie/Chiaroscuro, szczególnie w pierwszej części nastrojowy i bardzo klimatyczny.

Najistotniejsze jednak na Sea Vine wydają się rzeczy rozbudowane - Clouds i The Little Ones. Pierwsza z nich jest z pewnością najlepszym utworem w zestawie. Wielowątkowa, z ciekawą melodyką, jazzowymi wtrętami, spacerockowymi klawiszami i odpowiednią dawką charakterystycznej dla progrocka wzniosłości. Tego patosu nie brakuje także w The Little Ones, choćby dzięki udanej solowej partii gitarowej Konrada Daszczyńskiego, jednak i w tej kompozycji muzycy niepotrzebnie starają się na siłę eksperymentować. A mogła z The Little Ones wyjść rzecz bardziej zwarta i tym samym mniej nużąca.

Cóż, słuchając debiutu Sea Vine mam nieodparte wrażenie, że muzycy są dopiero na etapie poszukiwania własnej artystycznej wypowiedzi. Widać, że lubią bawić się dźwiękami i niewątpliwie spore fragmenty Sea Vine mogą się obronić w połączeniu z filmowym obrazem. Niemniej muzyka, sama w sobie, dużymi fragmentami się nie broni…

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.