ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Moonglass ─ WEBS w serwisie ArtRock.pl

Moonglass — WEBS

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2014
 
1. Fade [5:08]
2. A Serene Sky [6:26]
3. Myriad Whispers [4:09]
4. Red In Azure [6:26]
5. Warps And Wefts [2:43]
6. Thistledown [5:56]
7. The Weaving [3:37]
8. Tapestry [9:08]
 
skład:
Mateusz Gudelis - vocals
Maciej Karbowski - guitars, keyboards
Łukasz Pasternak - bass, keyboards
Tomasz Stołowski - drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 2, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
15.05.2014
(Recenzent)

Moonglass — WEBS

WEBS to debiutancki album warszawskiej formacji Moonglass, która w pierwszych latach swojego istnienia działała pod nazwą Sands Of Sedna i którą to kapelę dane mi było nawet oglądać na scenie, gdy w 2011 roku supportowała Irlandczyków z God Is An Astronaut. Pisząc o nich nie sposób nie wspomnieć o grupie Tides From Nebula, bowiem połowę Moonglass tworzy dwóch muzyków tego zespołu: gitarzysta Maciej Karbowski i perkusista Tomasz Stołowski. Skład uzupełniają basista Łukasz Pasternak i odpowiadający za teksty wokalista Mateusz Gudelis.

W związku z powyższym mówiąc o Moonglass trudno uciec od odniesień do dźwięków wyżej wymienionej kapeli, czy szeroko rozumianego postrocka, wszak muzycy dzielili już scenę z formacjami zbliżonymi stylistycznie do tej muzycznej szuflady (wspomniany God Is An Astronaut, Junius, Jeniferever, And So I You From Afar, Sleepmakeswaves).

WEBS zatem to trzy kwadranse i osiem kompozycji bliskich postrockowej stylistyce. Kompozycji, które jednak czasami zrywają z tradycyjnie rozumianym postrockiem. Wystarczy zresztą posłuchać delikatnie odstającego od ogólnego obrazu płyty Myriad Whispers – lekko onirycznego i na swój sposób zwiewnego numeru, kierującego zespół w stronę bardziej alternatywnych, czy indie – rockowych klimatów. Intryguje też niespełna trzyminutowy instrumental Warps And Wefts, nastrojowy, przestrzenny i filmowy, będący swoistym oddechem w środku albumu od rockowych dźwięków. Jest też wreszcie The Weaving, w połowie ascetyczna balladka oparta tylko o dźwięki pianina i subtelną elektronikę. Ten ostatni element – niekiedy delikatna, innym razem dominująca elektronika - to jeden z wyróżników stylu Moonglass. Cóż mamy poza tym? Naprawdę fajne rockowe piosenki z dobrymi melodiami i niekiedy wzniosłymi aranżami i wokalami (Thistledown, świetna końcówka Tapestry z ładnymi harmoniami). Jest też nośny i rytmicznie prący do przodu Red In Azure. Z kolei dwie otwierające album kompozycje, Fade i A Serene Sky, pokazują, jak mogłaby wyglądać muzyka Tides From Nebula, gdyby tak uzupełnić ją o wokal, tym bardziej, że Tajdsi na ostatniej płycie poflirtowali z „instrumentalnymi piosenkami”. Żeby była jednak jasność – propozycja Moonglass, w przeciwieństwie do dźwięków panów z TFN, unika potężnych i emocjonalnych gitarowych ścian.

Bardzo udany i skromnie, choć ze smakiem, wydany debiut. Polecam i to nie tylko fanom postrockowej formy.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.