ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Knight Area  ─ Hyperdrive  w serwisie ArtRock.pl

Knight Area — Hyperdrive

 
wydawnictwo: Laser's Edge 2014
 
1. Afraid of the Dark (5:44)
2. The Lost World (5:16)
3. Bubble (4:57)
4. This Day (4:43)
5. Crimson Skies (4:10)
6. Avenue of Broken Dreams (4:31)
7. Living in Confusion (5:31)
8. Stepping Out (3:21)
9. Running Away (2:56)
10. Songs from the Past (3:35)
11. Hypnotized (7:39)
 
Całkowity czas: 52:23
skład:
Pieter van Hoorn - drums
Gerben Klazinga - keyboards
Peter Vink - bass
Mark Smit - vocals, piano
Mark Bogert - guitars
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 1, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
10.01.2015
(Recenzent)

Knight Area — Hyperdrive

Holendrzy z Knight Area powracają z piątym studyjnym albumem zatytułowanym Hyperdrive. Trochę się u nich zmieniło jeśli chodzi o skład. W porównaniu z ostatnim, wydanym w 2011 roku krążkiem Nine Path, mamy nowego gitarzystę (Mark Bogert) i basistę (Peter Vink), a z pierwotnego składu, nagrywającego debiut, są już tylko twórca formacji Gerben Klazinga i wokalista Mark Smit. Biorąc pod uwagę fakt, że ich muzykę przy okazji pierwszego albumu reklamowano, jako miks dokonań Camel, Pendragon, Genesis i IQ, to także i w tym względzie mamy na Hyperdrive pewne zmiany.

Bo muzycy bardziej jeszcze flirtują tu z mocniejszym nieco graniem ocierającym się często o progmetalowe klimaty. Taki jest otwierający całość ciężkimi metalowymi riffami Afraid Of The Dark. Naprawdę mocny i naprawdę nośny, z przebojowym wręcz refrenem. Dobry opener i jeden z najlepszych kawałków na płycie. Takich mocniejszych rzeczy jest tu więcej, choćby Avenue Of Broken Dreams, czy Crimson Skies, z tym że ten ostatni, mocno rozpędzony w pewnych partiach, nawiązuje do klasycznego heavy metalu, czy nawet power metalu (!). Możemy też natknąć się na hard rockowe rozwiązania (Bubble, fragmenty Hypnotised). Z drugiej strony dużo elementów, z których znana jest grupa, tu jest. Mnóstwo klawiszowych, klasycznie progresywnych tyrad ich lidera, czy ładnych gitarowych solówek. Te ostatnie znajdziemy choćby w The Day, Living in Confusion, Stepping Out, Songs from the Past, czy Hypnotised. Wymieniony tu instrumentalny Stepping Out w pierwszej części przypomina nieco Arenowe Serenity, z pięknie królującą na początku gitarą (tak przy okazji, ten album może spodobać się miłośnikom Areny).

Warto zauważyć, że muzycy nie rezygnują z balladowych form (The Lost World, Songs From The Past). Songs From The Past przypomina zresztą, dzięki wokalowi Marka Smita, piosenki - również holenderskiego - Kayaka. Miłośnikom bardziej przebojowej odsłony Knight Area polecam z kolei krótki i treściwy Running Away z fajnym refrenem, pod który podłożono harmoniczne żeńskie wokalizy. Wielbicielom proga najbardziej przypadnie do gustu kończący całość i najdłuższy Hypnotised, opus magnum płyty. Wielowątkowy, zawierający i ciężkie riffy, i gitarowe oraz klawiszowe sola, i ciekawe zwolnienie, i wreszcie patetyczny, rozbuchany finał.

Knight Area na Hyperdrive może jakoś wyjątkowo oryginalnością nie zaskakuje, jednak całość z każdym przesłuchaniem zyskuje i dobrze się jej słucha.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.