ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Lucifer's Friend ─ Banquet w serwisie ArtRock.pl

Lucifer's Friend — Banquet

 
wydawnictwo: Vertigo 1974
 
1. Spanish Galleon (11:50)
2. Thus Spoke Oberon (6:44)
3. High Flying Lady-Goodbye (3:40)
4. Sorrow (11:36)
5. Dirty Old Town (4:46)
 
Całkowity czas: 38:36
skład:
- John Lawton / vocal; - Peter Hecht / piano, organ, mood, synthesizer, Fender Rhodes; - Dieter Horns / bass, backing vocals; - Peter Hesslein / guitar, 12 string guitar, acoustic guitar, percussion, backing vocals; - Herbert Bornhold / drums, percussion, backing vocals
Guest musician:
- Herb Geller / Soprano saxophone solo on (1) and flute on (4)
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 1
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 3
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 3
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 8, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: * Bez oceny
13.04.2017
(Recenzent)

Lucifer's Friend — Banquet

Lata 70-te uważane są za jedno z najciekawszych dziesięcioleci w historii muzyki popularnej, głównie ze względu na niesamowitą różnorodność dźwięków, które funkcjonowały wokół słuchaczy. W tamtym okresie świetność gatunków  takich jak: hard rock, funk, progresywny rock, fusion a nawet disco, zaowocowała wieloma  płytami uznanymi za gatunkowe klasyki. Ciekawą sprawą bez wątpienia mogło być wymieszanie tych różnych stylów i połączenie ich na jednej płycie. Prób było wiele, nie każdemu się to udało, ale jest taka płyta gdzie wyszło to wybornie – „Banquet” grupy Lucifer’s Friend.

Ich pierwsze trzy płyty zawierały bardzo różnorodny materiał – początkowo hard-rock, potem prog-rock, jazz a nawet funk. Tworzyło to wyjątkowo zróżnicowaną  mieszankę dźwięków, zresztą bardzo   interesującą, ale czegoś tam zawsze brakowało. Sam pomysł był świetną ideą, ale brakowało przysłowiowej kropki nad i.

Ale w końcu muzycy znaleźli te dźwięki, które szukali na wcześniejszych płytach. „Banquet” ukazał się w 1974 roku i jest to płyta, która zawiera ten muzyczny tygiel, tak jak ma to brzmieć. Już otwierający płytę „Spanish Galleon” wbija w siedzenie. Potężny wokal Lawtona, szybkie dźwięki gitary, chwytliwe chóry, doskonałe solo na syntezatorze, zamykające ten numer , z każdą chwilą czyni z niego doskonałość. Większość grup, które starały się mieszać te wszystkie style, po prostu wrzucało to do jednego worka, robiąc  bałagan. Tutaj  jest zupełnie inaczej. Lucifer’s Friend łagodnie bierze każdy gatunek i polerując go umieszcza we właściwym miejscu. Otrzymujemy doskonale zorganizowany bankiet, pełen wytworności i smaku. Potężna dawka hard rocka w szybkim i mocnym „High Flying Lady-Goodbye”, w uspokojonym i lekko progresywnym „Sorrow” wysuwa na pierwszy plan głos Lawtona, który jest prawdopodobnie najmocniejszym  punktem  grupy. Potężny, a w razie potrzeby pełen uczuć. Ale oczywiście nie tylko Lawton pokazuje się nam z dobrej strony. Szybkie bębnienie Bornholda, jazzowy fortepian Hechta czy  wirtuozerska gitara Hessleina tworzą główne danie tego niezapomnianego bankietu. Dodajmy, że towarzyszy temu znakomity  orkiestrowy akompaniament,  a sekcja dęta brzmi ostro i wręcz hard rockowo. Brzmieniowo zespół zbliża się na tej płycie ku amerykańskiej grupie Chicago.

Pięć utworów z  „Banquet” wyróżnia się jeszcze melodyką oraz dynamiką. Hesslein czasami wykonuje szalone sola na gitarze („Thus Spoke Oberon”) mieszając różne style od fuzji jazz rocka po prog-rocka.

Jest to z pewnością płyta świeża, oryginalna i dająca mnóstwo przyjemności podczas słuchania,  do czego namawiam.

 

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.