ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Oryema, Geoffrey ─ Beat The Border w serwisie ArtRock.pl

Oryema, Geoffrey — Beat The Border

 
wydawnictwo: Real World Records 1993
 
1.The River [6:30]
2.Kel Kweyo [4:10]
3.Market Day [3:19]
4.Lapwony [3:56]
5.Umoja [4:15]
6.Gang Deyo [4:34]
7.Hard Labour [4:29]
8.Payira Wind [4:16]
9.Lajok [2:48]
10.Nomad[3:29]
 
Całkowity czas: 41:39
skład:
Geoffrey Oryema, Bob Ezrin, Manu Katche, Alex Gifford, Ayub Ogada, Brian Eno, Jean-Pierre Alarcen, Richard Evans, Adrian Chivers, Pablo Cook, Richard Blair i inni
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
Album słaby, nie broni się jako całość.
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
Album jakich wiele, poprawny.
Niezła płyta, można posłuchać.
Dobry, zasługujący na uwagę album.
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
Absolutnie wspaniały i porywający album.
Arcydzieło.

Łącznie , ocena:
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
25.11.2017
(Recenzent)

Oryema, Geoffrey — Beat The Border

Erinayo Wilson Oryema chciał być zawsze nauczycielem i marzenie spełnił. Później wstąpił do policji i mozolnie wpinał się po szczeblach kariery, a ukronowaniem jego wysiłków było stanowisko Naczelnika Policji Ugandy. Po puczu i dojściu do władzy Idi’ego Amina, Oryema senior dzierżył stanowiska ministerialne związane ze złożami naturalnymi i zagospodarowniem terenów.

Jednak w lutym 1977 roku Oryema wraz z arcybiskupem Janani Luwum’im oraz jednym z ministrów Charlesem Oboth Ofumbi’emim zginęli – według oficjalnego przekazu ówczesnych władz – w wypadku samochodowym, lecz według nieoficjalnego, lecz bliższego prawdzie – w wyniku porwania, tortur i egzekucji dokonanych przez najemników Amina.

Wkrótce potem 24-letni syn ministra – Geoffrey przkracza granicę ugandyjsko-kenijską, ukryty w bagażniku samochodu, uciekając stamtąd do Francji, w której przyjdzie żyć na wygnaniu.

Oryema junior zaczyna karierę muzyka, śpiewając nie tylko po angielsku i francusku, lecz również w ojczystych językach swahili i acholi, umiejętnie mieszając środkowoafrykański folklor z popowymi brzmieniami w ambitniejszej formule. Pomocną dłoń wyciąga do niego nikt inny jak sam Mistrz Peter, który zaproponował Geoffrey’owi nagranie materiału dla labelu Real World.

„Beat The Border” – drugie wydawnictwo muzyka – to płyta dzięki której świat o Oryemie usłyszał.

Zreszta nie ma się czemu tutaj dziwić. Gabriel zadbał o to, aby artysta miał komfort, wsparcie najlepszych ludzi z branży – przez co - Oryema mogł skupić się tylko na tworzeniu. A pomoc takich ludzi jak Bob Ezrin, Brian Eno, Jean-Pierre Alarcen, czy Manu Katche sprawiła, że krążek nabrał niezwykle wyrazistego i profesjonalengo charakteru.

Wyróżnia się przede wszystkim „Lapwony” – prosta, jednakże podniosła pieśń, oparta na pozornie niewyszukanym motywie gitary akustycznej i głębokim śpiewie Oryemy, kojarzącym się z klimatami portugalskiego fadó.

Nowocześniej, lecz niezwykle mistycznie jest w takim „The River”, trasnowo w „Gang Deyo” i „Kel Kweyo”, nostalgicznie w „Market Day” i „Payria Wind”, tanecznie w „Umoja” i bardziej przebojowo w „Hard Labour”, a o odrobinę szaleństwa zadbano w „Lajok”; wszystko to jednak w ramach spójnego brzmienia umiejętnie łączącego środkową Afrykę i zachodnią Europę. Melodie są piękne, przemyślane, mające swojego niezwykłego ducha i wszechobec emanującą szczerość.

Geoffrey Oryema nagrał płytę niezwykle piękną, poruszającą i ujmującą. Nie do końca wypowiedziana i latami tłumiona tęsknota za rodzinnymi stronami zdaje się przesiąkać każdy z zamieszczonych tutaj utworów. Zapewne z tego bólu zrodziło się niezwykłe piękno zawarte w dźwiękach i ujmującym śpiewie Oryemy.

Nic tylko słuchać i chłonąć każdą sekundę „Beat The Border”.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.