ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu POEM ─ Unique w serwisie ArtRock.pl

POEM — Unique

 
wydawnictwo: ViciSolum Productions 2018
 
1. False Morality
2. My Own Disorder
3. Four Cornered God
4. Discipline
5. Euthanasia
6. Unique
7. Brightness of Loss
 
Całkowity czas: 43:00
skład:
Giorgos Prokopiou – vocals, guitars
Laurence Bergström - lead guitars
Takis Fitos – bass
Stavros Rigos – drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 1
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 2

Łącznie 4, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
25.02.2018
(Recenzent)

POEM — Unique

Bardzo świeża, bo mająca swoją premierę w miniony piątek, płyta ateńczyków z POEM. Nie ukrywam, że to obecnie chyba mój ulubiony grecki zespół. Na formację zwróciłem uwagę w 2016 roku, kiedy to muzycy pochwalili się swoim drugim krążkiem Skein Syndrome, recenzowanym także i w naszym serwisie. Muzycy nawet dotarli z nim do naszego kraju. Dlatego czekałem na tę ich nową płytkę z dużym zainteresowaniem. I nie zawiodłem się. Bo grupa, po małej roszadzie w składzie (basistę Stratosa Chaidosa zastąpił Takis Fitos), wysmażyła kolejny mocny album.

A zachęca już do jego posłuchania intrygująca okładka, za którą odpowiada Jor Art & Graphic Designer. Podobnie jak na poprzedniku mamy na albumie tylko siedem kompozycji i niespełna trzy kwadranse muzyki. I dobrze, wszak jej intensywność jest na tyle duża, że odpowiednie proporcje w tym względzie nie pozwalają słuchaczowi znużyć się tym materiałem.

Unique pod względem muzycznym wydaje się łączyć cechy The Great Secret Show z jego następcą, Skein Syndrome. Z debiutu mamy tu pewną surowość, natomiast z drugiej płyty, klimat i atmosferę. Tym samym Unique jest chyba bardziej agresywny od poprzednika, niemniej równie, a może i bardziej, atrakcyjny melodycznie.

Grecy w dalszym ciągu krążą wokół szeroko rozumianego progresywnego metalu wymieszanego z elementami grania alternatywnego i grunge’u. To muzyka ciemna, mroczna i zarazem gęsta od metalowych riffów. Unosi się nad nią Toolowy duch, ale chyba jeszcze mocniej słychać supergrupę Soen pod dowództwem Martina Lopeza.

Trudno nazwać którąś z kompozycji wypełniaczem. Świetny jest już otwierający całość False Morality, ale szczególne wrażenie robi następny My Own Disorder z szatkującymi, matematycznymi riffami, bardzo emocjonalnym śpiewem Giorgosa Prokopiou i harmoniami przywołującymi… System Of A Down. Zresztą kolejny, prawie 8 – minutowy i wielowątkowy Four Cornered God, zawiera wiele z powyższych cech. Z kolei w takich kompozycjach jak Euthanasia i Brightness of Loss znajdziemy też partie agresywnego krzyku o hardcore’owym posmaku. Między nimi zaś dostajemy najbardziej nastrojowy na całym albumie, tytułowy Unique. To zresztą tylko podkreśla wielobarwność tego… jednorodnego i spójnego albumu. Polecam.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.