ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Thelen, Stephan  ─ Fractal Guitar w serwisie ArtRock.pl

Thelen, Stephan — Fractal Guitar

 
wydawnictwo: MoonJune Records 2019
 
1. Briefing for a Descent into Hell (18:37)
2. Road Movie (13:23)
3. Fractal Guitar (9:21)
4. Radiant Day (8:42)
5. Urban Nightscape (17:38)
 
Całkowity czas: 67:50
skład:
Stephan Thelen - gitary, zapętlanie dźwięku, organy
David Torn - gitara elektryczna, zapętlanie dźwięku
Markus Reuter - gitary, soundscape'y
Jon Durant - gitara
Matt Tate - bas
Manuel Pasquinelli - perkusja
Henry Keiser - gitara elektryczna
Andi Pupato - perkusja
Benno Keiser - perkusja
Barry Cleveland - gitara, młoteczek
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
Album słaby, nie broni się jako całość.
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
Album jakich wiele, poprawny.
Niezła płyta, można posłuchać.
Dobry, zasługujący na uwagę album.
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
Absolutnie wspaniały i porywający album.
Arcydzieło.

Łącznie , ocena:
 
 
Ocena: 8+ Absolutnie wspaniały i porywający album.
12.04.2019
(Recenzent)

Thelen, Stephan — Fractal Guitar

Zwykle albumy z muzyką gitarową nie wzbudzają we mnie wielkich emocji. Do konwulsyjnych popisów próżnych wioślarzy z różnych stron świata zawsze podchodzę z dużą rezerwą. Często ich atletyczne wysiłki są tylko sztuką dla sztuki oraz niezrozumiałym dla słuchacza, który poszukuje ambitnej, choć bezpretensjonalnej rozrywki, aktem samozadowolenia. Inaczej jest w przypadku Fractal Guitar Stephana Thelena, gitarowego przedsięwzięcia muzycznego z mnóstwem efektów dźwiękowych, będących integralną częścią wydawnictwa sygnowanego logiem MoonJune Records.

Zastosowanie takich efektów gitarowych, jak delay, kaskadowe pogłosy czy zapętlanie dźwięku w rocku progresywnym z domieszką psychodelii i transu często przynosiło artystom sukces artystyczny. Tak było na przykład z Voyage 34 i Up the Downstair Porcupine Tree, które stały się trampoliną do dalszej kariery Stevena Wilsona, dziś cenionego kompozytora i producenta płyt z muzyką popularną. Niewykluczone, że Stephan Thelen znajduje się właśnie teraz tam, gdzie kiedyś był Wilson, stąpając jeszcze nieśmiało W górę schodami w dół.

Pierwsze takty FG, oparte na linii basu i perkusji, mogą słusznie kojarzyć się z jednym z największych klasyków Pink Floyd, space-rockowym numerem Careful with that Axe, Eugene. Jednak to Briefing for a Descent into Hell, wraz z przepojonym mroczną psychodelią Radiant Day i silnie synkopowanym Urban Nightscape, są najciekawszymi nagraniami na krążku, który praktycznie w całości napędzany jest iście szamańskim transem, zamraczającym słuchaczy, bazującym głównie na brzmieniu elektrycznych gitar, pogłosach i zabójczej pracy sekcji rytmicznej.

Fractal Guitar jest dla mnie jak na razie najbardziej atrakcyjną propozycją muzyczną bieżącego roku. Wielbiciele wczesnego Porcupine Tree powinni bez trudu odnaleźć się w środowisku muzycznym drugiego ze Stefanów – Thelena. Jak Wilson stojąc na czele PT zawiązywał śmiałe mariaże z brit-popem czy później death metalem, tak teraz Thelen dokonał wraz z dziesięcioma innymi instrumentalistami szczęśliwej fuzji dwóch zgoła odmiennych żywiołów: jazzu i rocka. Pomimo wyczuwalnej tu i ówdzie symbolicznej melancholii, nie można odmówić FG prawdziwie sangwinicznego temperamentu. W końcu Fractal Guitar to płyta wyjątkowa, podnosząca prestiż wytwórni, dla której ją nagrano, oraz przywracająca wiarę w możliwości rocka zwanego progresywnym.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.