ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

Aktualności

25.10.2021 20:19 - Mariusz Danielak

Midlake powraca z długo oczekiwanym albumem

Midlake powraca z długo oczekiwanym albumem

Midlake ogłosił dzisiaj datę premiery ich długo oczekiwanego nowego albumu „For the Sake of Bethel Woods"! Płyta ukaże się 18 marca nakładem wytwórni Bella Union. Z tej okazji zespół udostępnił lyric video, które powstało do pierwszego muzycznego zwiastuna krążka - „Meanwhile...".Strata i nadzieja, izolacja i wspólnota, ustanie i odnowienie celu. Te ponadczasowe i istotne tematy odbijają się echem na piątym albumie Midlake, pierwszym od czasu „Antiphon" z 2013 r. Za produkcję i miks krążka odpowiedzialny jest John Congleton.

Od szaty graficznej po tytuł i nie tylko, tęsknota za ponownym połączeniem się z tym, co wydaje się utracone, stanowi rdzeń tej płyty. Gwiazdą okładki jest ojciec klawiszowca/flecisty Jesse'ego Chandlera, który zmarł tragicznie w 2018 r. Jak wyjaśnia wokalista Eric Pulido: "Był wspaniałym człowiekiem, a jego odejście było naprawdę ciężkie i smutne. Którejś nocy ojciec przyszedł do Jessego we śnie. Odnoszę się do tego w piosence. Powiedział: „Hej, Jesse, musisz zebrać zespół z powrotem do kupy". Podszedłem do tego na poważnie. Już wcześniej czuliśmy, że warto ponownie się spotkać. Ale ten sen był rodzajem pięknego zobrazowania celu, aby ponownie się zebrać i tworzyć muzykę razem jako przyjaciele."

Obraz na okładce został zaczerpnięte z filmu dokumentalnego „Woodstock" z 1970 r. i przedstawia ojca Chandlera podczas setu Johna Sebastiana. W 1969 r. 16-letni wówczas ojciec Jessego, dołączył do przyjaciela i wyruszył autostopem z Ridgewood, New Jersey, na legendarny festiwal. Dorostając w Woodstock po tym, jak jego ojciec przeniósł się tam w 1981 r., Jesse pielgrzymował później z ojcem do Bethel Woods. To właśnie tam Chandler senior nagrał relację audio ze swojego festiwalowego doświadczenia, która trafiła do publicznej bazy danych muzeum.  „Dla mnie obraz tego dzieciaka, mojego ojca, został na zawsze zamrożony w czasie"- mówi Chandler, "ujmuje ten okres wrażliwej i ulotnej młodości oraz wszystko to, co niesie ze sobą magia muzyki, pokoju, miłości i wspólnoty, niezależnie od tego, czy się o tym wtedy wie, czy nie".

Zespół rozpoczął pracę nad albumem w 2019 r., ale większość działań przypadła na rok 2020, gdy cały świat niemalże z dnia na dzień zamknął się. Lockdown okazał się pomocny, oferując ucieczkę od ponurej rzeczywistości niezbędnej dla grupy, której członkowie (Pulido, Chandler, Smith, Eric Nichelson i Joey McClellan) po wydaniu "Antiphon" zajęli się alternatywnymi przedsięwzięciami. Na płycie pojawił się również nowy współpracownik w postaci producenta Johna Congletona. „For the Sake of Bethel Woods" to pierwsza płyta Midlake nagrana z osobą z zewnątrz. "Nie potrafię wyrazić, jak bardzo jego wpływ sprawił, że nasza muzyka znalazła się w innym miejscu dźwiękowym, niż  jak byśmy sami pracowali nad jego produkcją" - mówi Pulido. "Nie chcę już nigdy więcej nagrywać bez producenta. Po części chodzi o zdrowie zespołu, bo z wiekiem stajesz się bardziej opiniotwórczy i potrzebujesz osoby, która powie ci: 'Nie, to ma być tak!'. Trudno to zrobić z przyjaciółmi" - dodaje.

Warto dodać, że w naszym serwisie recenzowaliśmy wydany w 2010 roku album The Courage Of Others.

Oto lista utworów „For the Sake of Bethel Woods""

1. Commune
2. Bethel Woods
3. Glistening
4. Exile
5. Feast Of Carrion
6. Noble
7. Gone
8. Meanwhile...
9. Dawning
10. The End
11. Of Desire

 

kolejne informacje:

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2021 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.