ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Van & Borner ─ Miracles w serwisie ArtRock.pl

Van & Borner — Miracles

 
wydawnictwo: B&T Records 2003
 
1. Shadow Dancing - 6:36
2. Walking in Clouds - 3:44
3. Golden Spirits - 7:28
4. Massai Boy - 4:06
5. Evening on the Island - 4:46
6. Miracles - 3:20
7. Mystic - 5:26
8. Lullaby for goodnight - 4:28
9. Walking in clouds (R.V.) - 3:44
 
Całkowity czas: 43:59
skład:
Barbara Zielińska-Van - synth; Sabina Borner - synth; Dadek Budkiewicz - bass; Marek Görlitz - guitars; Jola Literska - voc
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 1
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 0
Arcydzieło.
› 0

Łącznie 3, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Ocena: * Bez oceny
08.09.2003
(Recenzent)

Van & Borner — Miracles

Van & Borner to duet złożony z weteranek rodzimej sceny elektronicznej, autorek muzyki wykorzystywanej również do ilustracji filmów i programów telewizyjnych. Barbara Zielińska-Van oraz Sabina Borner spotkały się podczas studiów na katowickiej AM. Spotkanie to zaowocowało współpracą, której efektem jest kilka już albumów, w tym omawiany najnowszy "Miracles". Zielińska-Van  zadebiutowała nagrywając wspólnie z Wenancjuszem Ochmannem album "Wizje", od tamtej pory oprócz produkcji muzycznych na rynek zajmuje się również współpracą z polskimi oraz francuskimi stacjami telewizyjnymi. Kolejne albumy - El Pop LaidBack oraz Business Woman to rodząca się współpraca między Van a Borner, ich muzyka gościła wielu programach TV m.in. "Randce w Ciemno" oraz już jako temat a nie tylko ilustracja w PRIII   w audycjach Jerzego Kordowicza.

Muzykę duetu można ocenić wstawiając ją gdzieś pomiędzy Tangerine Dream, Vangelisa i J.M.Jarre'a. Ciężko mi znaleźć porównanie - każdego po trochę i wszystkich na raz. 9 utworów, bez wyraźnie wyszukanych kompozycji, raczej nastawionych klimatycznie.

Jednak nie samymi syntezatorami album został przygotowany. W nagraniach obok Van & Borner udział wzięli: Darek Budkiewicz na basie, Marek Görlitz  na gitarach oraz Jola Literska uozdabiając wszystko swoim głosem. I to jest właściwie to całe uzupełnienie instrumentalne budujące atmosferę albumu. Słucha się go niczym dobrą ilustrację, z płynnymi przejściami pomiędzy utworami. Muzyka swobodnie falująca - w pewien sposób transowo nastraja słuchacza, brakuje palcołomnych solówek czy mocnego szybkiego groove'a, wszystko utrzymane w oldskoolowej klimatyce elektroniki II poł 70'tych i lat 80-tych. Brak soczystych analogowych syntezatorów czy wylewnych hammondów, ale za to muzyka pełna klawiszowych plam i efektów, powodujących wrażenie lewitacji i totalnego odpływu. Smaczkiem pośród wszystkiego jest delikatny chórek oraz gdzieniegdzie brzmienie gitary akustycznej. Całość poza ostatnim utworem  - będącym czymś w rodzaju kreowaniem rozpoznawalnego brzmienia (czyt: wizytówka)   stanowi spójne brzmienie o kompozycji albumu koncepcyjnego.

Ostatni utwór to zmieniona wersja "Walking in Clouds" - podobnie jak w oryginale  dominacja  delikatnej intonacji wokalnej przy spokojnym freetless basie oraz delikatnym klawiszowym groovem. Jakbym miał szukać porównania - bardzo mocno mi to wszystko  przypomina instrumentalizację Vangelisa do Blade Runner'a.  I chyba nie będzie to porównanie umniejszaniem wartości artystycznych tego albumu. Obie panie wraz z towarzyszącymi muzykami nagrały świetną płytę, która po mocnym galopie codzienności dnia pozwoli zakończyć dzień spokojną, nastrojową muzyką - co też właśnie czynię:
zamykam oczy, i dalej niech brzmi muzyka, wypełniając przestrzeń barwami kosmicznej muzyki duetu Van & Borner. Gorąco polecam.
Album do nabycia na stronie zespołu oraz wydawnictwa.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.