ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Metus ─ In Memory Of My Lost Dreams w serwisie ArtRock.pl

Metus — In Memory Of My Lost Dreams

 
wydawnictwo: Antidotum 2011
dystrybucja: Lynx Music
 
1. My Way [4:36]
2. Why Am I Here [6:05]
3. I Stay Away [5:07]
4. All I Need Is You [5:34]
5. I Wanna Fly [4:15]
6. It Burns Inside [5:16]
7. The Only World Now [3:14]
8. Leave Evil Voice [4:13]
9. Dark Lake Of Tears [5:16]
10.The Fruit of Young Dreams [2:55]
 
Całkowity czas: 46:35
skład:
Marek Juza - all vocals, music, lyrics, arrangements / Guest musicans: Krzysztof Wyrwa - six-string & acoustic bass / Marcin Kruczek – classical, acoustic & electric guitar / Grzegorz Bauer - drums & percussion / Krzysztof Lepiarczyk - keyboard piano / Paweł Bylica - cello
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 2
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 5
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 8
Arcydzieło.
› 1

Łącznie 17, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
29.11.2011
(Recenzent)

Metus — In Memory Of My Lost Dreams

Kolejna płyta Metusa i… wszystko jasne? Gotycki klimat, grobowy niemalże głos Juzy i wszechogarniająca muzyczna mroczność, powolnie snująca się z każdym dźwiękiem… Tego spodziewacie się po kolejnym jego krążku? Jeśli tak, to możecie się nieźle zdziwić. Ja przynajmniej dostałem lekkiego szoku, gdy usłyszałem wyśpiewany zaraz w pierwszej kompozycji wers I’ve fund my way… Zdecydowanie wyższy i bardziej naturalny wokal muzyka oraz absolutnie bardziej optymistyczny charakter muzyki czyni z My Way kompozycję, jak na Metusa, doprawdy zaskakującą. Podobne zresztą odczucia można mieć po wysłuchaniu piątego w zestawie I Wanna Fly.

A to nie jedyne przykłady odejścia na tym krążku od, latami budowanej, formuły, bowiem artysta, korzystając ze sprawdzonych już patentów, nadał swojej muzyce więcej rockowego ducha, swobody i spontaniczności. Na płycie pojawia się naprawdę dużo ciężkich, niekiedy metalowych, bądź hardrockowych (!) wręcz riffów (It Burns Inside), gitarowe sola (np. I Stay Away), lekko psychodeliczne i space’owe, nawiązujące do głębokich lat siedemdziesiątych, muzyczne patenty (odpowiednio: It Burns Inside i Leave Evil Voice) czy delikatne orientalizmy (I Wanna Fly). Mimo tego, miłośnicy „dawnego” Metusa także znajdą tu coś dla siebie. Bo jego Eldritchowski wokal w dalszym ciągu ozdabia część utworów a takie rzeczy jak The Only World Now (z interesującym dwugłosem), czy kończący całość ascetyczny The Fruit Of Young Dreams przywołują to, z czym Juzę najbardziej kojarzymy. Dość powiedzieć, że najbardziej przejmującą, a może i najlepszą kompozycją na płycie jest All I Need Is You – rzecz mogąca dobrze stylistycznie się wkomponować w poprzedni krążek muzyka.

To album będący naturalną kontynuacją pewnej ewolucji rozpoczętej na wydanym w ubiegłym roku Out Of Time – najlepszym, moim zdaniem, krążku artysty. Ewolucji czyniącej propozycję Juzy mniej hermetyczną i bardziej otwartą na szeroko rozumianą rockową formę. Trudno jednak w takiej sytuacji nie postawić pytania, czy w ten sposób muzyk, mający już swoją ugruntowaną muzyczną niszę i pewnie jakąś tam grupę wiernych miłośników twórczości, nie zginie w natłoku bardziej „tradycyjnych”, gotycko – rockowo - metalowych płyt, w który to zestaw In Memory Of My Lost Dreams się wpisuje.

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.