ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Anathema ─ Universal [CD+DVD Deluxe Media Book] w serwisie ArtRock.pl

Anathema — Universal [CD+DVD Deluxe Media Book]

 
wydawnictwo: Kscope 2013
dystrybucja: Rock Serwis
 
DVD:

1. Untouchable, Part 1
2. Untouchable, Part 2
3. Thin Air
4. Dreaming Light
5. Lightning Song
6. The Storm Before The Calm
7. Everything
8. A Simple Mistake
9. The Beginning And The End
10. Universal
11. Closer
12. A Natural Disaster
13. Deep
14. One Last Goodbye
15. Flying
16. Fragile Dreams

Encore:

17. Panic
18. Emotional Winter/Wings Of God
19. Internal Landscapes
20. Fragile Dreams

CD:

1. Untouchable, Part 1
2. Untouchable, Part 2
3. Thin Air
4. Dreaming Light
5. The Storm Before The Calm
6. Everything
7. A Simple Mistake
8. The Beginning And The End
9. Universal
10. Closer
11. A Natural Disaster
12. Flying
 
Całkowity czas: 141+79
skład:
Vincent Cavanagh - Vocals, Guitar, Vocoder
Danny Cavanagh - Guitar, Vocals
John Douglas - Drums
Jamie Cavanagh - Bass
Lee Douglas - Vocals
Daniel Cardoso – keyboards
Plovdiv Philharmonic Orchestra
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
› 0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
› 0
Album słaby, nie broni się jako całość.
› 0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
› 0
Album jakich wiele, poprawny.
› 0
Niezła płyta, można posłuchać.
› 0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
› 1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
› 1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
› 7
Arcydzieło.
› 11

Łącznie 20, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8+ Absolutnie wspaniały i porywający album.
14.10.2013
(Recenzent)

Anathema — Universal [CD+DVD Deluxe Media Book]

Renesans brytyjskiej Anathemy trwa. Po kilkuletnim kryzysie, podczas którego z uporem maniaka grupa zapowiadała nowy materiał a jego premiera ciągle się przesuwała, powróciła z doskonałym We're Here Because We're Here. Wkrótce potem zdyskontowała jego sukces równie udanym  Weather Systems. Tym razem muzycy wydają absolutnie znakomity materiał DVD, bezwzględnie najlepszy w swojej dyskografii (przypomnę, że dwa dotychczasowe takie wydawnictwa - Were You There? i A Moment in Time - wydał nasz rodzimy Metal Mind).

W czym tkwi siła Universal? W wielu aspektach. Zacznijmy od miejsca. Rzecz zarejestrowano 22. września ubiegłego roku w starożytnym rzymskim amfiteatrze Philippopolis w bułgarskim Płowdiw. Miejsce koncertu naprawdę zachwyca. Towarzyszące muzykom oświetlone antyczne kolumny oraz ściana ludzi wypełniająca półkoliste schodkowe trybuny tworzą wyjątkowy klimat. Swoistego dostojeństwa dodaje całości pomieszczona w centrum sceny orkiestra symfoniczna kierowana przez Levona Manukyana.

Ogromnym plusem jest dobór kompozycji. Dominują te z We're Here Because We're Here i Weather Systems. I bardzo dobrze, bo trudno na nich znaleźć słabe momenty. Ponadto uzupełniają je prawdziwe perły z wcześniejszych, klasycznych już krążków. Jest zatem Fragile Dreams z Alternative 4, Deep, One Last Goodbye, Emotional Winter i Wings of God z Judgement, Panic z A Fine Day to Exit, czy Closer, Flying i A Natural Disaster z tak samo zatytułowanego krążka. Większość z nich, pełna pięknych, wzruszających melodii, idealnie nadaje się do zaaranżowania na orkiestrę. I ta faktycznie, choć subtelnie i bez nachalności, foremnie dodaje im symfonicznego wymiaru. Najładniej ją słychać w A Simple Mistake i to nie tylko w jego pierwszej, ale też i w tej drugiej, bardziej agresywnej części. Dobrze też uzupełnia tytułowy Universal i transowy The Storm Before The Calm, tworząc w finale potężne symfoniczne tło. Ci, którzy lubią bardziej rockową odsłonę Anathemy ucieszą się bisami, na które już orkiestra nie wyszła, a artyści zaserwowali między innymi energetyczny Panic i po raz kolejny tego wieczoru Fragile Dreams.

Największą siłą wydawnictwa jest jednak sposób pokazania tego widowiska przez Lasse Hoile. Nieprzypadkowo zresztą mamy w podtytule A concert film by Lasse Hoile. Znany ze współpracy choćby ze Stevenem Wilsonem reżyser nadał temu występowi i pewnej plastyczności, ale i charakteru swoistego dokumentu. Zgrabnie wykorzystując światło i scenografię, bawiąc się planami i precyzyjnymi zbliżeniami (z modyfikowaną ostrością) kapitalnie pokazał emocje na twarzach tak muzyków, jak i fanów. Ujęcie wzruszonego Vincenta Cavanagh trzymającego się za usta podczas wykonywania przez publiczność zaśpiewu w magicznym Flying jest po prostu bezcenne. A zapewniam, że takich chwil – na przykład uchwyconych w przejęciu fanów – jest tu znacznie więcej.

Recenzowana wersja Deluxe Media Book, oprócz dysku DVD, zawiera także krążek CD z wybranymi z tegoż koncertu kompozycjami. Sam wybór to oczywiście rzecz gustu - z czegoś trzeba było zrezygnować. Szkoda jednak, że pominięto na tej płycie audio Fragile Dreams, zagrane w Płowdiw dwukrotnie. No i trudno wreszcie nie wspomnieć o naprawdę stylowym wydaniu. Pełnym fantastycznych zdjęć z próby przed koncertem (w kolorze sepii), jak i z samego występu (już w kolorze). DVD tego roku? Kto wie?

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2020 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.